fbpx
ZahraničnéNIGER: Francúzsko stiahlo posledné jednotky zo základne na severe...

NIGER: Francúzsko stiahlo posledné jednotky zo základne na severe krajiny

-

NIGER: Francúzsko stiahlo posledné jednotky zo základne na severe krajiny

DAKAR 24. októbra (SITA/AP) – Francúzsko dokončilo stiahnutie svojich jednotiek zo základne v severnej časti Nigeru. Udialo sa tak v rámci plánovaného odchodu z tejto západoafrickej krajiny po júlovom vojenskom prevrate. Ako uviedol hovorca junty Amadou Abdramane, takmer 200 vojakov, 28 nákladných áut a dve desiatky obrnených vozidiel opustili vojenskú základňu Ouallam, ktorú následne Francúzsko odovzdalo Nigeru.

Očakáva sa, že kompletné stiahnutie sa Francúzska z Nigeru bude dokončené do konca roka. V Nigeri pôsobí približne 1 500 francúzskych vojakov, ktorí cvičia tamojšiu armádu a uskutočňujú s ňou spoločné operácie.

Oznámenie prichádza niekoľko týždňov po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Francúzsko ukončí svoju vojenskú prítomnosť v Nigeri a stiahne svojho veľvyslanca z krajiny v dôsledku prevratu, počas ktorého junta odstavila od moci legitímneho prezidenta Mohameda Bazouma. Ten je so svojou manželkou a synom v domácom väzení už takmer tri mesiace a junta mu odpojila elektrinu a vodu.

Niger bol považovaný za poslednú krajinu v regióne Sahel, obrovskom priestore južne od Sahary, s ktorým by západné štáty mohli spolupracovať, aby porazili rastúce džihádistické povstanie spojené s al-Káidou a skupinou Islamský štát. Analytici varujú, že stiahnutie sa Francúzska zanechá bezpečnostné vákuum, ktoré by extrémisti mohli využiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás