fbpx
ZahraničnéNavaľnyj schytal 19 rokov, vraj odhaľoval korupciu. O práva...

Navaľnyj schytal 19 rokov, vraj odhaľoval korupciu. O práva Assangea sa Západ a tlač tak nezasadzuje

-

Navaľnyj schytal 19 rokov, vraj odhaľoval korupciu. O práva Assangea sa Západ a tlač tak nezasadzuje

MELECHOVO 4. augusta (SITA/AP) – Ruský súd uznal väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného vinným z extrémizmu a odsúdil ho na 19 rokov väzenia. Navaľnyj si už pritom odpykáva deväťročný trest za ďalšie obvinenia, ktoré sú podľa neho politicky motivované. Zatiaľ nie je známe, či si bude nový trest odpykávať súbežne s doterajšími trestmi.

Nové obvinenia sa týkajú činnosti jeho protikorupčnej nadácie a výrokov jeho popredných spolupracovníkov. V roku 2021 postavili ruské úrady nadáciu a rozsiahlu sieť Navaľného kancelárií v regiónoch mimo zákon, pričom ich označili za extrémistické organizácie a každého s väzbami na ne tak vystavili možnému stíhaniu. Navaľného spojenci uviedli, že obvinenia spätne kriminalizujú všetky aktivity Navaľného nadácie od jej vzniku v roku 2011.

Štyridsaťsedemročného Navaľného, ktorý odhalil korupciu na najvyšších miestach a organizoval protikremeľské protesty, zatkli v januári 2021 po návrate do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, za ktorou podľa neho stál Kremeľ. Najprv ho odsúdili na 2,5 roka väzenia pre porušenie podmienečného prepustenia a o rok neskôr na deväť rokov pre spreneveru a pohŕdanie súdom.

Navaľnyj si trest odpykáva vo väzení s najvyšším stupňom stráženia v Melechove, asi 250 kilometrov východne od Moskvy.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás