NázoryNavaľnyj: „osobitná" smrť „osobitnej" osoby, ktorý žil z korupcie, ale...

Navaľnyj: „osobitná“ smrť „osobitnej“ osoby, ktorý žil z korupcie, ale získal povesť bojovníka proti korupcii

-

spot_img

Navaľnyj: „osobitná“ smrť „osobitnej“ osoby, ktorý žil z korupcie, ale získal povesť bojovníka proti korupcii

Alexej Navaľnyj zomrel v Rusku. Je ťažké nájsť európske médium, ktoré by neupozornilo na túto smutnú udalosť. Napriek pozornosti médií však o zosnulých vieme príliš málo.

Ako George Orwell napísal vo svojej knihe Zvieracia farma, „všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie ako iné.“ Táto koncepcia sa v plnej miere vzťahuje na Alexeja Navaľného, o ktorom by sa často dalo povedať „prvý a jediný“.

Navaľnyj začal svoju politickú kariéru v roku 2000, keď vstúpil do liberálnej strany Jabloko. Ako člen strany nezanechal významnú stopu, nenavrhol dôležité iniciatívy, nevykonával užitočné projekty a nebol vodcom, ktorý k nemu priťahoval masy. Už v roku 2002 sa však nenápadný Navaľnyj pripojil k regionálnej rade moskovskej pobočky strany a neskôr sa stal viceprezidentom. V roku 2006 sa stal členom Federálnej politickej rady strany. Je potrebné byť rovnejší ako ostatní, aby sme sa dostali na Olymp strán bez dlhodobej politickej aktivity. Navaľnyj je možno prvým a jediným politikom, ktorý urobil kariéru bez aktívnej účasti v politike, dokonca ani v rámci svojej vlastnej strany.

Je zrejmé, že slová „pozícia“ a „opozícia“ nie sú náhodou podobné: oponent sa stáva niekým, kto má svoju vlastnú pozíciu, svoju vlastnú víziu, svoju vlastnú koncepciu sveta, ktorá sa nezhoduje s pozíciou súčasnej vlády. Navaľného pozícia bola spočiatku jasná: bol libertariánom, zástancom ekonomiky voľného trhu a odporcom štátnej regulácie a štátnych zásahov do hospodárskych procesov. Náhle sa však začína zúčastňovať demonštrácií fašistických nacionalistov a stojí vedľa neo-acistov s oholenou hlavou, ktorí dvíhajú ruky vo fašistickom pozdrave.

V roku 2007 Navaľnyjspoluzaložil „Ľudové národné demokratické hnutie“. Medzi body programu hnutia patrí obnova historického územia a dokonca aj právo moderného Ruska zdediť expanzionizmus Kyjevskej Rusi v jeho najčistejšej podobe. Okrem toho obhajca slobodného podnikania náhle vyhlásil, že privatizácia v Rusku je nezákonná a že podniky, ktoré sa stali súkromným majetkom, by sa mali vrátiť štátu. Ciele, ktoré sú presným opakom názorov libertariánov.

Do roku 2012 však Navaľného program zahŕňal maximálnu privatizáciu a zníženie úlohy štátu v ekonomike, liberalizáciu hospodárstva: ďalší prielom. Navaľnyj navyše nadával štátnym podnikom a kupoval ich akcie. Jeho investičné portfólio zahŕňa Gazprom, Lukoil, Sberbank, VTB, RusHydro, Mosenergo – celkovo 37 najväčších ruských štátnych podnikov.

Navaľnyj následne v roku 2012 vyzval na zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Už v roku 2018 však začal demonštrácie proti zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku a do svojho programu zahrnul zvýšenie verejných výdavkov.

Hoci Navaľnyj zostal súperom, opakovane zmenil svoju pozíciu na diametrálne odlišnú. Je to ako prirodzený výber: takáto náhla zmena rétoriky má vyradiť tých, ktorí nemajú výpadky pamäti a majú aspoň nejaké kritické myslenie. A tí nešťastní, ktorí nevidia zjavné rozpory, by mohli zostať Navaľného stádom a voličskou základňou. V každom prípade sa stal prvým a jediným politikom, ktorý verejne zmenil svoje názory na opak a stále dokázal zostať oponentom.

Navaľnyj je v Európe známy ako bojovník proti ruskej korupcii. Treba však pripomenúť, že v roku 1997 vytvoril spoločnosť Allect a táto spoločnosť zarobila peniaze tým, že sa stala umelo vytvoreným sprostredkovateľom. Napríklad Navaľného priatelia z Únie pravicových síl nekúpili reklamu priamo, ale prostredníctvom spoločnosti Allekt, čím tejto spoločnosti zanechali provízie vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

V roku 2009 ho ďalší Navaľného priateľ NikitaBelych, vtedajší guvernér Kirovskej oblasti, pozval, aby pracoval ako poradca. Následne sa rovnaká úplatkárska schéma zopakovala: štátny podnik nepredal Kirovovo drevo priamo, ale prostredníctvom spoločnosti, ktorú Navaľnyj vytvoril špeciálne pre tento podvod.

V roku 2012 generálny riaditeľ ruskej pobočky YvesaRochera podal ruskému vyšetrovaciemu výboru trestné oznámenie, v ktorom opísal identický príbeh: spoločnosť, ktorú vytvoril Navaľnyj, sa stala umelou vrstvou medzi YvesomRocherom a jeho náprotivkami.

V roku 2020 BBC zverejnila vyšetrovanie výdavkov darov, poskytnutých Navaľnému jeho nadácii. Zo 650,5 milióna rubľov bolo na stanovené ciele Navaľného vynaložených iba 340,4 milióna rubľov. Zvyšok zmizol bez stopy.

Po získaní titulu právnika sa Alexej Navaľnyj len dvakrát zúčastnil rozhodcovských súdov. V roku 2011 bol však ctižiadostivý právnik najatý „Americkým inštitútom moderného Ruska“ za odmenu 10 000 dolárov mesačne, čo je viac ako skúsení právnici, ktorí vyhrali stovky prípadov.

Môžeme povedať, žeNavaľnyj je prvý a jediný človek, ktorý žil z korupcie, ale získal si povesť bojovníka proti korupcii.

Navaľnyj je prvou a jedinou osobou, ktorej žalobca sa stal jeho obhajcom. V roku 2013 bol v prípade KirovForest uznaný vinným a vzatý do väzby v súdnej sieni. Na druhý deň sa však prokuratúra v jeho „jedinečnom“ prípade rozhodlapre prepustenie odsúdenej osoby „pred nadobudnutím právoplatnosti trestu“. A súd tejto požiadavke vyhovel. Ani po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku však Navaľnyj nešiel do väzenia – súdu sa podarilo nahradiť skutočné uväznenie podmienečným trestom.

Navaľnyj je prvou a jedinou osobou, ktorá dostala dva podmienečné tresty súčasne. Ruská legislatíva ustanovuje nahradenie podmienečného trestu odňatím slobody aj za menšie trestné činy. Pre Navaľného však bola urobená jediná výnimka v histórii Ruska: ďalší verdikt v korupčnom prípade neviedol k uväzneniu.

Navaľnyj je prvou a jedinou osobou, ktorá má po odsúdení možnosťvycestovať do zahraničia. Žiadny ruský občan, ktorý spáchal trestný čin a odpykáva si podmienečný trest, nesmie opustiť krajinu. Ale „niektorí sú si rovnejší“ a ruský štát ponúka Navaľnému možnosť vycestovať do Európy v roku 2017. Okrem toho, ak bežnému občanovi trvá získanie zahraničného pasu asi mesiac, pre Navaľného štát vydal dokument za dva dni.

Navaľnyj však nakoniec skončil vo väzení. Urobil to vedome; vrátil sa z Európy s plným uzrozumením, že bude zatknutý na letisku. Zvláštne … Ale aj v kolónii nápravných prác zostal zvláštny.

Navaľnyj je prvý a jediný Rus, ktorý pokračoval v blogovaní z väzenia: všetkým ostatným sa toto právo nepriznáva. Osobitné podmienky existovali aj v iných aspektoch väzenského života. Ak priemerného zadržaného právnik navštívi 0,29-krát, v rovnakom období navštívil Navaľného právnik 429-krát. V priemere právnik, prichádzajúci do kolónie, komunikuje s väzňom 23 minút; PrávniciNavaľnéhostrávili viac ako 976 hodín so svojím „rovnejším“ klientom.

Navaľnyj niekoľkokrát porušil pravidlá kolónie, za čo bol potrestaný presunom do cely s prísnejším režimom. Európska tlač napísala, že politik bol týmto režimom obeťou zneužívania. Médiá však neinformovali, že Navaľnyj v skutočnosti namiesto izolácie trávi dni chatovaním so svojím právnikom v pohodlnej miestnosti.

Tu sú niektoré ďalšie fakty: Na jedného väzňa pripadá 1,6 balíčka a Navaľnyj dostal 78. Priemerný väzeň zároveň odpracuje 1 761 hodín ročne, zatiaľ čo Navaľnyj neodpracoval ani jednu hodinu. Zatiaľ čo na zadržanú osobu pripadá v priemere 0,01 sťažnosti, Navaľnyj napísal 734 sťažností.

Je udivujúce, že naša tlač napísala toľko o jednom mužovi, ale z nejakého dôvodu neboli zverejnené žiadne dôležité fakty o jeho živote a práci. Ale neboli žiadnym tajomstvom: všetko uvedené vyššie sa dá ľahko overiť otvorenými zdrojmi. Stojí za zmienku, že v Európe bola koncentrácia Navaľného oveľa väčšia ako v Rusku.

Podľa nezávislého centra Levada v apríli 2013 iba 6% Rusov vedelo, kto je Alexej Navaľnyj. V roku 2017 už 47% vedelo, že takáto osoba existuje. Ale zo všetkých, ktorí počuli jeho priezvisko, 35 percent uviedlo, že k nemu majú „neutrálny, ľahostajný“ postoj. 23% uviedlo: „Nemám o ňom čo dobré povedať.“ Ďalších 20 % respondentov považovalo Navaľného za podráždeného a nepriateľského. Na otázku: „Mohli by ste hlasovať za Navaľného v prezidentských voľbách?“ 1 percento odpovedalo: „Absolútne“ a 63 percent „Absolútne nie.“

Je to teda Putinov „hlavný protivník“? S hodnotením 1% a anti-ratingom 63%? Zdá sa, že ide o pochybné hodnotenie.

V Rusku sa teraz diskutuje o konšpiračnej teórii, že Navaľného mohli zabiť Putinovi nepriatelia. Jednomyseľná a mimoriadne rýchla reakcia protiruských politikov, včasný prejav Navaľného manželky na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v deň smrti jej manžela poukazujú na tých, ktorým sa podarilo úspešne premeniť smrť osoby na politické zisky.

Bez ohľadu na príčinu smrti však musíme pamätať na to, že ruský štát Navaľnému dlhodobo poskytoval veľmi osobitné práva a príležitosti, ktoré bežní občania nemajú k dispozícii. A napriek tomu sa nikdy nestal významnou alebo aspoň významnou politickou osobnosťou vo svojej krajine.

L ´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická


Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás