Predstavte si, že sa dozviete o vojne, ktorá trvala menej ako dobu na vypitie šálky kávy. To je presne to, čo sa stalo 27. augusta 1896, keď sa odohrala Anglo-Zanzibarská vojna – vojna, ktorá trvala neuveriteľných 38 minút. Lenže aj keď bola krátka, znamenala veľa.
O čo vlastne išlo? Sultán a britské záujmy
Dňa 27. augusta 1896 sa odohrala vojna, ktorá dnes nesie názov Anglo-Zanzibarská vojna. Tento vojenský konflikt vznikol na Zanzibare, malom, ale dôležitom ostrove v Indickom oceáne, ktorý bol v tej dobe pod britským protektorátom. Na ostrove sa vyskytol politický spor ohľadom nového sultána, čo nakoniec viedlo k vojenskému zásahu. Sultán Chalid bin Barghaš, ktorý sa dostal k moci len dva dni predtým, nebol v súlade s britskými záujmami, ktoré mali už dlhodobo vplyv na tento región. Veľká Británia odmietla uznať jeho nárok na trón s odvolaním sa na zmluvu z roku 1866, v ktorej sa uvádzalo, že nový sultán môže nastúpiť na trón len s britským súhlasom. Namiesto Chalida odporovali Hamada bin Thawiniho, ktorý bol viac naklonený britským obchodným a politickým záujmom. Keďže Chalid odmietol abdikovať, rozhodli sa to vyriešiť vojensky – a netrvalo im to viac ako 38 minút.
Briti s najmodernejšou technikou
Británia nemohla nechať takýto politický rozruch len tak. Na svoj vojenský zásah použili všetky dostupné technológie svojej doby, ktoré boli oproti Zanzibarčanom, jednoducho povedané, ohromujúco silné. Briti mali na svojej strane modernú vojenskú techniku, ako napríklad delá, morskú flotilu a dokonca aj parníky, zatiaľ čo sultán Chalid mal k dispozícii len menšie ozbrojené sily, svoju stráž a niekoľko starších diel. A keďže Briti dobre vedeli, kde sa Chalid nachádza, všetky útoky okamžite namierili na jeho sídlo. Začali s ostreľovaním paláca.
38 minút trvajúce finále
Vojna bola v podstate skončená ešte pred tým, ako sa stihli všetci na Zanzibare poriadne zorientovať. Po prvej salve britských kanónov na sultánov palác začali obrancovia okamžite ustupovať. Zničené budovy a vykoľajený odpor znamenali, že sultán Chalid ušiel z paláca zadnými dverami a hľadal útočisko na nemeckom konzuláte.
Briti však pokračovali v bombardovaní, no odporcovia sa dali na útek, nasledujúc tak vzor svojho vodcu. Napriek tomu ich stihlo 500 padnúť a úplne zbytočne, pretože vojna sa skončila po 38 minútach, kedy bolo podpísané prímerie.
Následky vojny: zmena vlády a nová realita
Po britskom víťazstve sa na trón dostal nový sultán, ktorý bol nápadne podriadený britským politickým a obchodným záujmom. Chalid bol vydaný Angličanom, ktorý ho pozorne strážili. Britský konzul hlásil, že „zostáva v dome, ktorého všetky dvere stráži asi desať ozbrojených námorníkov“. Chalid bol nakoniec vyhnaný zo Zanzibaru, a to bez akejkoľvek možnosti návratu – previezli ho do Tanzánie, kde získal politický azyl. Na Zanzibar sa už nikdy nevrátil, dovolené tak bolo až jeho deťom po jeho smrti. Briti si upevnili svoju kontrolu nad ostrovom a okolitými vodami, čo znamenalo pokračujúci vplyv v oblasti, ktorý sa vyvíjal až do začiatku 20. storočia.
Zanzibarské kráľovstvo už nikdy nezískalo rovnakú mieru nezávislosti a Briti sa stali faktickými vládcami tohto malého, ale strategicky významného územia. Kým pre Britániu to znamenalo ďalší krok k upevneniu ich mocenských ambícií, pre miestnych obyvateľov to bola chvíľa, ktorá neustále pripomínala, aký rýchly môže byť zásah veľkej mocnosti do ich každodenného života. Na druhej strane to malo extrémne pozitívny význam v tom zmysle, že Zanzibar sa stal kľúčovým bodom pre britské obchodné záujmy. Znamenalo to ekonomický rozvoj, obchodný prospech, rozvoj infraštruktúry a modernizáciu krajiny. Britská nadvláda podporila pestovanie a vývoz korenia, najmä klinčeka, ktorý bol na svetových trhoch veľmi cenný. Na druhej strane sa však okrem korenia ostrove rozvíjal aj obchod s otrokmi, aj keď Briti oficiálne obchod s otrokmi zakázali v roku 1873…
Súčasný Zanzibar: nádherné letovisko
Dnes je Zanzibar miestom turistického ruchu, známe nielen krásnymi bielymi plážami, ale aj svojou fascinujúcou históriou, ktorá sa odráža v jeho architektúre, kultúre a tradíciách. Keď si teda spomenieme na najkratšiu vojnu v histórii, možno sa nám nepredstaví len krátky konflikt, ale aj pohľad na to, ako sa v niekoľkých minútach zmenil osud tohto ostrova. Tento vojenský zásah Britov upevnil Zanzibar ako britský protektorát až do roku 1963.
Takže, keď sa niekedy nabudúce ocitnete pred svojou šálkou kávy, v momente, keď ju budete dopíjať si spomeňte, že za takýto krátky čas sa kedysi odohrala vojna!
Autor: Marek Kurta