DomáceNaď sa sťažuje, že čelí vyhrážkam. Viní aj zahraničné...

Naď sa sťažuje, že čelí vyhrážkam. Viní aj zahraničné spravodajské služby. Poskytovanie pomoci Ukrajine je investíciou aj do našej bezpečnosti, odkazuje

-

Naď sa sťažuje, že čelí vyhrážkam. Viní aj zahraničné spravodajské služby. Poskytovanie pomoci Ukrajine je investíciou aj do našej bezpečnosti, odkazuje

Bratislava 22. februára (TASR) – Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) považuje vyhrážky za nechutnú súčasť politiky. Podľa jeho slov ich chodí „relatívne dosť“ nielen jemu, ale aj ďalším ústavným činiteľom. Uviedol to v stredu v súvislosti s obálkou s ostrým nábojom, ktorú dostal v deň výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Video na Youtube:

„Nechcem ani znižovať význam toho signálu, ale ani ho preceňovať,“ skonštatoval. „Pre politické názory sa niekomu vyhrážať smrťou, tak to iba preukazuje, akú nenávisť niektorí politickí predstavitelia na Slovensku na čele so stranami Smer a Republika šíria,“ dodal. Je presvedčený, že do takýchto aktivít sú okrem politiky zapojené aj zahraničné spravodajské služby.

Naď v utorok (21. 2.) vyhlásil, že vyhrážkami sa nenechá zastrašiť. Na sociálnej sieti vyzval ľudí, aby nepodliehali klamstvám a strašeniu a nešírili nenávisť. Vyhrážky riešil aj s políciou. Ako uviedol, niekoľkokrát páchateľov vypátrali a pár ich bolo už odsúdených.

Poskytovanie pomoci Ukrajine je investíciou aj do našej bezpečnosti. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol v súvislosti s blížiacim sa prvým rokom vojny. Slovensko už poskytlo Ukrajine pomoc v hodnote 168 miliónov eur. Ozbrojené sily SR sa zapájajú aj do výcviku ukrajinských vojakov. Rezort obrany deklaruje, že darovaním vojenskej techniky a materiálu Slovensko neoslabilo vlastnú obranyschopnosť.

„Snažíme sa pomáhať, ako vieme. Je to nielen v súlade s našimi národnými základnými bezpečnostnými záujmami, aby sme vojnu držali čo najďalej od SR, ale zároveň je to v prvom rade otázka ľudskosti,“ uviedol Naď v stredu po rokovaní vlády. Deklaroval pokračovanie pomoci minimálne dovtedy, kým bude pri moci aktuálna vláda.

V súčasnosti je otázkou poskytnutie stíhačiek MiG-29. Naď hovorí, že potrebuje jasné politické stanovisko a potom ich darovanie môžu schváliť vláda a parlament. Ďalší balík pomoci by mohol obsahovať aj časť systému protivzdušnej obrany Kub. Rokuje sa aj možnosti náhrady v prípade možného darovania tankov T-72.

Slovensko už poskytlo Ukrajine napríklad systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovacie systémy Božena, päť dopravných vrtuľníkov, muníciu či palivo. Za 30 vyradených bojových vozidiel pechoty BVP-1 darovaných Ukrajine postupne prichádzajú z Nemecka tanky Leopard 2A4. Obranu východnej hranice SR majú posilniť aj dva komplety systému protivzdušnej obrany Mantis, ktoré má Slovensko dostať bezodplatne a natrvalo od Nemecka.

Ako doplnila hovorkyňa rezortu obrany Martina Kakaščíková, okrem toho Slovensko poskytuje logistický uzol na koordináciu materiálnej a vojenskej pomoci ostatných spojencov Ukrajine. Súčasne sa podieľa na zabezpečení jej prepravy.

Za poskytnutú pomoc dostalo dosiaľ Slovensko z Európskeho mierového nástroja 82 miliónov eur. Okrem toho získalo aj 205,8 milióna dolárov od USA na obmenu zastaranej sovietskej techniky. „Ukrajine sme postúpili techniku bývalej sovietskej výroby, ktorej ďalšie používanie našimi ozbrojenými silami už nemalo perspektívu a v budúcnosti by bola i tak nahradená,“ skonštatovala hovorkyňa.

Ministerstvo hovorí aj o prehĺbení vojensko-politickej spolupráce SR so spojencami a ďalšími krajinami euroatlantického priestoru. Poukázalo na posilnenie bezpečnosti aj vďaka pôsobeniu aliančnej skupiny priamo na našom území. Kľúčovými partnermi v rámci rozvoja bilaterálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany v roku 2022 boli podľa rezortu USA, Nemecko a Česká republika.
Vlani poskytli slovenské ozbrojené sily základný výcvik približne 400 ukrajinským občanom na území SR. V poskytovaní výcviku pokračujú aj v tomto roku v rámci novovytvorenej vojenskej asistenčnej misie EÚ (European Union Assistance Mission Ukraine, EUMAM UA) na území členských štátov Európskej únie.

„Spolu so slovenským obranným priemyslom využívame ďalšie možnosti podpory Ukrajiny. Ide o samohybné húfnice Zuzana, či odmínovacie systémy Božena a opravu poškodenej techniky. Sme aktívnym členom Kodanskej konferencie pre Ukrajinu, v rámci ktorej sa usilujeme zvýšiť výrobné kapacity obranného priemyslu,“ priblížila hovorkyňa. Poukázala na zámer partnerov vytvoriť medzinárodný fond pre Ukrajinu, ktorý má za cieľ podporovať rozšírenie kapacity obranného priemyslu spojencov.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás