fbpx
DomáceMazák nevidí dôvod, aby sa vzťahom Záleská – Tódová...

Mazák nevidí dôvod, aby sa vzťahom Záleská – Tódová zaoberala Súdna rada

-

Mazák nevidí dôvod, aby sa vzťahom Záleská – Tódová zaoberala Súdna rada

Predseda Súdnej rady Ján Mazák v súčasnosti nevidí dôvod, aby sa rada zaoberala vzťahom Pamely Záleskej a Moniky Tódovej. Uviedol, že Súdna rada nemá dôkazy o porušovaní povinností sudkyne.

Reči bez dôkazov

„Zásah Súdnej rady by prichádzal do úvahy len vtedy, ak by sa nepochybne dokázalo, že táto sudkyňa sa dopustila v občianskom živote niečoho, čo je nezlučiteľné s jej povinnosťami, napríklad, ako sa jej to stále bez dôkazov podsúva, že by poskytovala informácie zo spisov, v ktorých je zákonnou sudkyňou. Také niečo sa dodnes nepreukázalo a Súdnej rade sa nepredložili dôkazy o porušovaní povinností menovanej sudkyne,“ uviedol Mazák.

Na konanie pred Súdnou radou podľa jej predsedu nestačí spolužitie sudkyne s novinárkou. Ako zdôvodnil, Súdna rada nie je oprávnená vstupovať do súkromia a rodinných vzťahov žiadneho sudcu. „Na tom nič nemení to, že ide o rodinný vzťah medzi známou novinárkou a významnou sudkyňou,“ poznamenal.

Ako pripomenul, existuje množstvo rodín, v ktorých sú sudcovia a advokáti, advokáti a prokurátori či sudcovia a prokurátori. „Neviem o tom, že by sa u nich riešili konflikty záujmov len preto, lebo manželia pôsobia v exponovaných právnických profesiách. Bez dôkazov o porušení ich profesionálnych povinností,“ dodal.

Čo hovorí Charta

Vzťah sudkyne a novinárky považuje Mazák za rodinný vzťah, ktorý je chránený v Charte základných práv Európskej únie, teda Súdnym dvorom ÉÚ. Podľa dokumentu má každý právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a komunikácie.

„Charta základných práv má prednosť pred naším základným zákonom a rozsudky Súdneho dvora sú záväzné aj pre Slovensko. Podobne je formulovaná i ochrana rodinných vzťahov v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd a v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva,“ upozornil. Poukázal tiež na ochranu súkromia a rodinného života vyplývajúcu z Ústavy SR.

Podľa Mazáka by bola namieste zdržanlivosť pri hodnotení tohto zjavne rodinného vzťahu medzi novinárkou a sudkyňou. „Bolo by totiž nanajvýš nevhodné a nešťastné, ak by sa Súdna rada ako ústavný orgán sudcovskej legitimity dostala do pozície porušovateľky základných a ľudských práv garantovaných ústavou a medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky,“ komentoval. (tasr)

Zdroj: Denník N

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 Komentáre

  1. Presne tak, kedy už tohto starého .uja, kopnú stadiaľ do .iti, prijímať takéto rozhodnutia, podporujú chaos, destabilizujú právny stav a dôveru ľudí v neho

  2. Mám pocit z doterajších komentárov a vyjadrení ľudí, ktorí by mali dodržiavať zákonnosť, že práve tieto dve spolubývajúce, budú nakoniec vyhodnocované ako chuderky a všetci im ubližujú. Nikto z nich nepovie,že práve tieto dve najvačšie „odborníčky“ zničili životy mnohým ľuďom . Dúfam, že sa stane to, čo si zaslúžia a že sa ukáže, že polícia má rozviazané ruky. Verím, že s nimi skončí aj tzv „profesor“, už nemá nato, aby rozumne rozhodoval a najma objektívne. Je potrebné ho odvolať, ak sa dá.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás