NázoryMária Zacharová (video): K oficiálnemu vyhláseniu ministra zahraničných vecí...

Mária Zacharová (video): K oficiálnemu vyhláseniu ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky I.Korčoka v súvislosti s dodávkou prvej várky vakcíny Sputnik V

-

Mária Zacharová (video): K oficiálnemu vyhláseniu ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky I.Korčoka v súvislosti s dodávkou prvej várky vakcíny Sputnik V

Na Slovensku nastala zložitá situácia v súvislosti s dodávkou prvej dávky vakcíny Sputnik V, pretože v krajine nie je registrovaná. Existujú obavy, či je Slovensko schopné skladovať vakcínu v správnych podmienkach. Je tu tiež obava, že v dôsledku nesprávneho zaobchádzania by mohla mať negatívne dôsledky a potom by nasledovalo priame obvinenia Ruska, že ide o „zbraň hybridnej vojny“. Mimochodom, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenska I. Korčok už také oficiálne vyhlásenie urobil. Ako by ste to komentovali?

Nie je prvý, ani posledný, kto urobí vyhlásenia, ktoré sú v súčasnej situácie vo svete v súvislosti s pandémiou nedôstojné. Vyzerajú zvláštne, ba niekedy až podivuhodne. Teraz sa treba sústrediť na to, ako prekonať ťažkosti, a nie vytvárať nové. Dodávky vakcín na Slovensko sa začali na základe vládnej žiadosti z Bratislavy. Nejde o porušenie pravidiel.

Zaznamenali sme búrlivú reakciu. Vyhlásenia, ktoré ste spomenuli, vyvolávajú mierne povedané rozpaky. Existuje však aj reakcia občanov Slovenska. Posielajú slová vďaky na naše veľvyslanectvo. Je to veľmi úprimná a pozitívna reakcia.

Skutočnosť, že dodávka ruskej vakcíny spôsobila vnútropolitické nezhody na Slovensku, je iba dôkazom o existencii týchto nezhôd, a to aj v hodnotení Ruska. Otázka je, ako to súvisí s vakcínou.

O tejto téme by mali diskutovať odborníci, a pokiaľ sú do toho zapojení politici, tak len na uľahčenie profesionálneho dialógu, a nie na vyvolávanie ďalších ťažkostí. Sme úprimne radi, že môžeme pomôcť priateľskej krajine – takou je Slovensko pre Rusko – v zložitej chvíli kritického šírenia novej koronavírusovej infekcie a nedostatku vakcín. Podľa mňa, by mali hovoriť odborníci: virológovia, biológovia, imunológovia, zástupcovia firiem spolupracujúcich v oblasti medicíny, zástupcovia dopravy. Ak dáte slovo politikom, mali by premýšľať o tom, ako uľahčiť dialóg a osud ľudí.

Pokiaľ ide o otázku bezprostredne o podmienkach skladovania vakcíny, dúfam, že sa k tomu v blízkej budúcnosti vyjadrí výrobca.

Zdroj: Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás