NázoryMá obrovskú podporu: Do Súdnej rady mieri kritik systému...

Má obrovskú podporu: Do Súdnej rady mieri kritik systému kajúcnikov aj čurillovcov (PLUS 7 DNÍ)

-

Má obrovskú podporu: Do Súdnej rady mieri kritik systému kajúcnikov aj čurillovcov (PLUS 7 DNÍ)

Sudcu Krajského súdu Bratislava Petra Šamka, ktorý ostro kritizuje systém kajúcnikov či postupy OČTK v mediálne známych kauzách, navrhli sudcovia za člena Súdnej rady. Tú pritom vedie Ján Mazák, ktorý sa vyjadril, že Šamkovi nerozumie.

Po obrovskom prekvapení z vlaňajšieho apríla, je zdá sa, na obzore ďalšia mimoriadne zaujímavá obmena členov v Súdnej rade SR, ktorú vedie jej predseda Ján Mazák. Bolo priam šokujúce, keď boli za členov tejto významnej inštitúcie minulý rok zvolené tri hlasné kritičky súdnej reformy exministerky Márie Kolíkovej (SaS), ktoré sa navyše verejne opakovane postavili aj na obranu generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Vo voľbách v západoslovenskom volebnom obvode boli vtedy zvolené krajské sudkyne Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren a Dana Jelinková Dudzíková. Navyše, Kosová, ktorá sa tri mesiace pred vlaňajšou voľbou členov Súdnej rady vzdala svojho členstva v nej, uspela vo voľbách s absolútnym prehľadom: získala 369 zo 511 hlasov. Naopak, známa sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská sudcov nepresvedčila.

Silnešieho kandidáta si sudcovia nevedia predstaviť

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ je horúcim kandidátom na nového člena Súdnej rady pre západoslovenský volebný obvod sudca Krajského súdu Bratislava Peter Šamko. Patrí medzi najhlasnejších kritikov postupov polície či Úradu špeciálnej prokuratúry vedenej Danielom Lipšicom v známych medializovaných kauzách.

Kandidatúru Šamka za člena Súdnej rady SR navrhlo Združenie sudcov Slovenska (ZSS), najväčšia stavovská organizácia sudcov u nás. Pre PLUS 7 DNÍ to potvrdila Ayše Pružinec Eren, viceprezidentka ZSS a predsedníčka Bratislavskej sekcie, ktorá je aj krajskou sudkyňou a členkou Súdnej rady.

Šamko podľa Ayše Pružinec Eren s kandidatúrou súhlasil a práve vo štvrtok (13.4.) sa o nej písomne dozvedelo aj vedenie Súdnej rady, vrátane Jána Mazáka. Na našu otázku, prečo ZSS iniciovalo nahrnúť za kandidáta práve Šamka, Ayše Pružinec Eren reagovala, že silnejšieho kandidáta si sudcovia aktuálne nevedia predstaviť. 


Šamka chcú v Súdnej rade viaceré sudcovské rady

„Odpoveď je veľmi jednoduchá, pretože ho považujeme za vynikajúceho v oblasti trestného práva. Ľudsky ho považujeme takisto za vynikajúceho človeka, ktorý má odvahu, ktorý má sudcovskú česť. Iného lepšieho kandidáta pre západoslovenský kraj, pretože teraz sú voľby pre západoslovenský kraj na jedno miesto, si ani nevieme predstaviť,“ vysvetlila Ayše Pružinec Eren.

Podľa jej slov, sudcovia zo západného Slovenska, ktorú zahŕňajú Bratislavská, Trnavská a Trenčianska sekcia sa na kandidátovi Šamkovi zhodli a „potešili sa“. „Už sme to dnes odoslali do podateľne Súdnej rady, o iných kandidátoch navrhovaných niekým iným, zatiaľ nemáme žiadnu vedomosť,“ spresnila Ayše Pružinec Eren s tým, že predpokladá, že celé sa to oficiálne zverejní v piatok (14.4.) popoludní.

Šamka ako nového člena Súdnej rady nenavrhuje iba ZSS. „Podľa mojich informácií by Šamka mala navrhnúť aj Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava I., Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava II. a zároveň Sudcovská rada Krajského súdu Bratislava,“ informovala PLUS 7 DNÍ viceprezidentka ZSS .Sudcovia Šamka vnímajú „extrémne pozitívne“

Na margo kritických postojov Petra Šamka, ktorý bránil kolegu pred obvinenými vyšetrovateľmi NAKA okolo Jána Čurilu a bol v spore napríklad aj s Jánom Mazákom, Ayše Pružinec Eren pripomenula, že členov Súdnej rady volia sudcovia. A tí podľa jej slov hodnotia Šamkove kritické komentáre k známym trestným kauzám, ktoré sudca dlhodobo pravidelne zverejňuje na portáli Právne listy, ktorý sám založil, vysoko pozitívne.

„Našťastie, člena Súdnej rady volia sudcovia, ktorí extrémne pozitívne vnímajú vklad Petra Šamka za posledné 3 roky. A preto si myslíme, že je silný kandidát, lebo okrem iného ho pozná úplne celé Slovensko,“ dodala viceprezidentka ZSS, ktorá vyzdvihla Šamkove odvážne vystupovanie v médiách voči tým, ktorých prácu hodnotil, čím si podľa nej „získal obrovskú úctu celej sudcovskej masy.“

Šamko kritizuje postupy OČTK vo viacerých trestných konaniach, verejne odborne spochybňuje spôsob fungovania systém inštitútu spolupracujúceho obvineného (kajúcnika) či upozorňoval aj na možnú kriminalizáciu kolegu Juraja Kapinaja, ktorého štvorica obvinených vyšetrovateľov z NAKA podozrievala z ohýbania práva. Práve preto má okrem mnohých podporovateľov aj nepriateľov. Jeho názory sa nepáčia napríklad ani šéfovi Súdnej rady. Ten v minulosti Šamka písomne napomenul za to, že zverejnil Threemu. Mazák tiež verejne vyhlásil, že Šamkovi nerozumie…

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Ja mu držím palce, pretože jeho vyjadrenia a komentáre čítam veľmi rada. Sú odborne objektívne a objasňujú to, čo sa v právnej bubline na Slovensku deje. Jeho právne vedomostí rozširujú právne vedomie nás občanov neprávnikov. Verím, že nastane čas, keď pravda vyjde na povrch (o čurillovcoch, lišpicovcoch a im podobných).

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás