fbpx
- Reklama -
DomáceKysel nebude zástupcom Lipšica. Rozhodol sa Žilinka (aktualizované)

Kysel nebude zástupcom Lipšica. Rozhodol sa Žilinka (aktualizované)

-

Kysel nebude zástupcom Lipšica. Rozhodol sa Žilinka (aktualizované)

Pozitívne hodnotený ešte stále nový generálny prokurátor (GP) Maroš Žilinka, robí v rámci svojich kompetencií poriadky aj na špeciálnej prokuratúre. Zjavne sa mu nepáčia novodobé praktiky, ktoré prišli s novou vládou a to zneužívaním väzby na mučiace účely. Podľa denníka N porto Žilinka nevymenuje Petra Kysela za Lipšicovho zástupcu špeciálnej prokuratúry a ešte bude disciplinárne riešený. 

Už v minulosti napríklad Žilinka podal návrh na disciplinárne konanie voči Petrovi Kyselovi. Žilinkovi vadili prieťahy vo vybavovaní prepustenia obvineného z väzby. Realizovať ich mal z neznámeho motívu prokurátor špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.

Sedieť v malej cele, chodiť zviazaný po výsluchoch so samopalom pri hlave napriek tomu, že dôvody väzby mali už dávno pominúť sa nedá nazvať ináč ako mučenie psychickým terorom a nátlakom.

- reklama -

Zatiaľ vo veci prieťahov nepadlo obvinenie z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa, ktoré by bolo o to horšie, že malo byť vykonané v čase núdzového stavu. Avšak motív trestného činu, ktorý dnes akosi absentuje, zajtra už chýbať nemusí a skutok sa môže stať realitou.

Priamy nadriadený Petra Kysela je Daniel Lipšic. Ten riešil Kysela len pohovorom, ktorý by sa mal uplatňovať len pri nedostatkoch menšieho významu. Tu však sedel vo väzbe človek, v tomto prípade exriaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností Jozef Rehák. Tomuto človeku obmedzili jeho základné ľudské práva a slobody významným spôsobom. Navyše ide stále o nevinnú osobu, keďže platí v trestnom práve pravidlo predpokladu neviny.

Druhý disciplinárny návrh sa má týkať opäť prieťahov. Tentoraz má ísť o prieťahy vo vyšetrovacom konaní v kauze Pčolinského. Rozporuplný špeciálny prokurátor Kyseľa vykonáva v tomto vyšetrovaní dozor.  Ide o vyšetrovanie Vladimíra Pčolinského, ktorý bol riaditeľ SIS. Do tejto funkcie ho vymenovala Matovičová vláda.

Pod vedením Pčolinského spravodajská služba odhalila nekalé praktiky vo vyšetrovaní policajného zboru. Malo ísť o zneužívanie kajúcnikov a väzby. Podľa správy SIS mala polícia vyfabrikovať dôkazy a na základe tohto likvidovať postupne opozičných nominantov. Fabrikáty dôkazov mali byť realizované v podobe vymyslených a riadených výpovedí ľudí, ktorým na niečo prišli. Tí sa potom priznali k činnom a vypovedali, tak ako im to povedali vyšetrovatelia. Priznanie a kriminogénna spolupráca s políciou im priniesla status kajúcnika.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka sa rozhodol nevymenovať Petra Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora. „Podľa generálneho prokurátora Slovenskej republiky boli Najvyšším súdom SR konštatované pochybenia prokurátora takého charakteru, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom funkcie vedúceho prokurátora,“ uviedol pre TASR hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Doplnil, že generálny prokurátor pri svojom rozhodovaní posudzoval splnenie podmienok na vymenovanie Kysela do funkcie vedúceho prokurátora komplexne. „Nemohol teda neprihliadať aj na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z apríla a mája 2021, v ktorých bolo konštatované porušenie zákonnej povinnosti prokurátora vybavovať väzobné trestné veci prednostne a urýchlene a flagrantné porušenie jeho procesného postupu a lehôt pri predkladaní žiadostí obvinených o prepustenie z väzby, a tým závažného zásahu do ich práv,“ doplnil Skladan.

Zároveň Žilinka zobral na vedomie stanovisko 23 prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, v ktorom ho mali žiadať o prehodnotenie rozhodnutia. „V ňom uvedené skutočnosti však nie sú takého charakteru, aby mohli zmeniť jeho rozhodnutie nevymenovať JUDr. Petra Kysela do funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora,“ sprostredkoval hovorca stanovisko generálneho prokurátora.

Žilinka podal na Kysela dva disciplinárne návrhy. Prvý, ešte z mája 2021, sa týka prípadu exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa R. Kysel v rámci neho vybavoval žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po obdobie takmer dvoch mesiacov. Denník N informoval, že druhý disciplinárny návrh sa má týkať prieťahov v konaní v kauze bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P.

Zdroj. hlavnydennik.sk, Ondrej ŠTEFIK, TASR

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás