Skip to content
Menu

Kráľ, ktorý potrestal more

Predstavte si, že ste kráľom obrovského impéria, máte moc, bohatstvo a armádu, ktorá je doslova neporaziteľná. Ale čo keď príroda, tá nechcená, neúprosná síla, sabotuje vaše plány? Pre Xerxa I., starovekého perzského vládcu, bola odpoveď jednoduchá: „Keď more neposlúcha, ukáž mu, kto je tu pán!“

Xerxesove veľkolepé plány

Perzský vládca Xerxes I. (519-465 pred Kristom) bol známy svojimi ambicióznymi plánmi na rozšírenie svojej ríše, ale jeho najzaujímavejší príbeh sa spája s tým, ako sa rozhodol potrestať… samotné more. Áno, čítate správne! Počas jeho vojenských ťažení proti Grékom sa rozhodol postaviť obrovský most cez Dardanely (Hellespont), aby urýchlil prístup do Trácie, no príroda, ako vždy, mala iné plány.

Keď búrka zničí most

Práce na moste sa začali, pontónový most mal byť dlhý viac ako 1200 metrov a armáda už bola pripravená, že čoskoro cez neho prejde na druhú stranu, keď sa vtom prihnala búrka a celú stavbu zničila. A tu prichádza zaujímavá časť príbehu. Xerxes, rozzúrený z neúspechu, sa rozhodol moru pomstiť. Na príkaz svojho veľkého kráľa začali jeho vojaci chystať vodnej ploche za trúfalosť a nerozvážnosť krutú odplatu.

Pomsta s reťazami a horúcimi železami

Zrejme to nebol najefektívnejší spôsob, ako opraviť most, ale Xerxes, rozhorčený zničením svojej stavby, nechal svojich vojakov bičovať more 300-krát reťazami, pichali doň horúcimi železami a na záver hodili do vody putá, aby symbolizovali podriadenie mora jeho autorite. Týmto gestom sa Xerxes rozhodol ukázať moru, kto je tu pánom. Napodiv však most sám od seba znova nevyrástol, a tak sa vojaci museli opäť pustiť do práce. Nie však všetci. Xerxovi to nestačilo a na utíšenie svojho hnevu nechal hlavných inžinierov zrúteného mosta sťať.

A čo bolo ďalej?

Staroveký grécky historik Herodotos vo svojich Dejinách opisuje , že most bol potom prestavaný. Viac ako 600 lodí bolo zviazaných papyrusovými a ľanovými povrazmi, čím sa konečne preklenula priepasť medzi kontinentmi. Prechod cez úžinu trval Xerxovej armáde sedem dní a nocí. Tragicky to však pre Xerxa neznamenalo vôbec žiadny vojenský úspech. Peržania utrpeli zdrvujúcu porážku a keď sa stiahli späť k mostu s údivom zistili, že tento je opäť … zničený.

Záver: Pomsta kráľa a poučenie pre nás všetkých

Xerxes nám možno neponúka najpraktickejšiu metódu riešenia problémov, ale určite nás učí, že niekedy sa musíme postaviť aj tým prekážkam, ktoré sa nám zdajú neprekonateľné. Aj keď možno nebudeme mať vojenskú armádu, obrovské mosty a reťaze na bičovanie mora, môžeme sa od neho naučiť jednu dôležitú vec: nie všetko, čo sa nám v živote pokazí, stojí za hnev.

 

Autor: Marek Kurta