KomentáreKlamstvá USA o Číne - Časť 1: Svetový poriadok...

Klamstvá USA o Číne – Časť 1: Svetový poriadok pod vedením USA

-

Klamstvá USA o Číne – Časť 1: Svetový poriadok pod vedením USA

Giulio Chinappi dňa 30/06/2022   

Ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky zverejnilo dokument s názvom „Kontrola reality: Klamstvá v americkom vnímaní Číny„, v ktorom sú uvedené niektoré klamstvá, ktoré americká propaganda šíri o Číne. Nižšie navrhujeme analýzu prvej z týchto lží.

Zavedenie

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken nedávno predniesol prejav pre Ázijskú spoločnosť, v ktorom načrtol prístup americkej administratívy k Číne. Starostlivo kalibrovaným jazykom sa snažil propagovať naratív „čínskej hrozby“, zasahovať do vnútorných záležitostí Číny a ohovárať domácu a zahraničnú politiku Číny, a to všetko v snahe udržať a potlačiť Čínu plnohodnotným spôsobom.

V nasledujúcom dokumente použijeme fakty a čísla, aby sme svetu ukázali, aká klamlivá, pokrytecká a nebezpečná je politika USA voči Číne.

Klamstvo 1: Čína predstavuje najvážnejšiu dlhodobú výzvu pre medzinárodný poriadok a podkopáva ho. Spojené štáty budú brániť medzinárodné právo, dohody, zásady a inštitúcie, ktoré zachovávajú mier a bezpečnosť a chránia práva jednotlivcov a zvrchovaných národov.

Realita: To, čo Spojené štáty neustále sľubujú, že zachovajú, je takzvaný medzinárodný poriadok navrhnutý tak, aby slúžil záujmom USA a udržiaval ich hegemóniu. Samotné Spojené štáty sú hlavným zdrojom prevratov súčasného svetového poriadku.

◆ Čína bola a vždy bude obhajcom medzinárodného poriadku. Čína je zakladajúcim členom Organizácie Spojených národov (OSN) a prvou krajinou, ktorá podpísala Chartu OSN. Čína je odhodlaná podporovať medzinárodný systém zameraný na OSN, medzinárodný poriadok založený na medzinárodnom práve a základné normy, ktorými sa riadia medzinárodné vzťahy na základe účelov a zásad Charty OSN. Päť zásad mierového spolužitia, ktoré spoločne podporujú Čína, India a Mjanmarsko, bolo všeobecne uznávaných medzinárodným spoločenstvom a stali sa základnými normami, ktorými sa riadia vzťahy medzi štátmi.

Čína podporuje skutočný multilateralizmus a globálnu strategickú stabilitu. Čína je najväčším prispievateľom mierových síl spomedzi stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a druhým najväčším prispievateľom zo všetkých krajín OSN k udržiavaniu mieru. Čína sa aktívne podieľa na medzinárodných procesoch kontroly zbraní, odzbrojenia a nešírenia zbraní. Podpísala alebo pristúpila k viac ako 20 mnohostranným zmluvám o kontrole zbraní, odzbrojení a nešírení jadrových zbraní, vrátane Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (ZNJZ) a Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT). Čína je proti pretekom v zbrojení.

V dôsledku medzinárodnej finančnej krízy v roku 2008 Čína prijala zodpovednú makropolitiku, zostala „stabilizátorom“ svetového hospodárstva a významne prispela ku globálnemu oživeniu. Čína aktívne dodáva medzinárodné verejné statky do rôznych krajín a podpísala dohody o spolupráci v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta so 149 krajinami a 32 medzinárodnými organizáciami.

◆ V posledných rokoch medzinárodné spoločenstvo srdečne privítalo víziu prezidenta Si Ťin-pchinga o budovaní spoločenstva so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo. Bola napísaná v mnohých dôležitých dokumentoch vydaných Organizáciou Spojených národov, Šanghajskou organizáciou pre spoluprácu a ďalšími multilaterálnymi inštitúciami. Generálny tajomník OSN António Guterres označil Čínu za dôležitý pilier multilateralizmu a poznamenal, že účelom praxe multilateralizmu je vybudovať spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo. Peter Thomson, predseda 71. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, povedal, že vízia budovania spoločenstva so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo podporované Čínou je jedinou budúcnosťou ľudstva na tejto planéte.

V reakcii na rôzne nové globálne výzvy prezident Si Ťin-pching navrhol Globálnu rozvojovú iniciatívu (GDI) a Globálnu bezpečnostnú iniciatívu (GSI). Predstavujú návrhy Číny na to, aby bol systém globálneho riadenia spravodlivejší a spravodlivejší, a získali pozitívnu odozvu a širokú podporu medzinárodného spoločenstva.

◆ Spojené štáty nehanebne porušili ciele a zásady Charty Organizácie Spojených národov a normy, ktorými sa riadia medzinárodné vzťahy. Spojené štáty svojou vojenskou silou začali vojny v mnohých častiach sveta, podnecujú rozpory a konflikty a spôsobujú obrovské nepokoje a katastrofy vo svete. V celej histórii viac ako 240 rokov Spojených štátov bolo iba 16 rokov, keď Spojené štáty neboli vo vojne. Spojené štáty by sa tiež dali nazvať najbojovnejšou krajinou v histórii sveta. Americký časopis The National Interest citoval Dakotu Woodovú, vedúcu výskumníčku obranných programov v Heritage Foundation, ktorá napísala, že Spojené štáty neustále potrebujú nasadiť vojenské sily približne každých 15 rokov.

Od konca druhej svetovej vojny Spojené štáty začali, alebo sa zúčastnili mnohých vojen v zahraničí, vrátane kórejskej vojny, vojny vo Vietname, afganskej vojny a vojny v Iraku. Tieto vojny spôsobili mimoriadne veľké civilné obete a ťažké straty na majetku a viedli ku kolosálnym humanitárnym katastrofám. Od roku 2001 americké vojny a vojenské operácie v mene boja proti terorizmu, zabili viac ako 900 000 ľudí vrátane približne 335 000 civilistov, pričom milióny ľudí boli zranené a desiatky miliónov vysídlených.

◆ Spojené štáty bežne kladú svoje vnútroštátne právo nad medzinárodné právo a selektívne uplatňujú medzinárodné pravidlá podľa vlastného uváženia. Do 80. rokov Spojené štáty odstúpili od 17 medzinárodných organizácií a zmlúv, vrátane Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC), Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), Zmluvy o obchode so zbraňami (ATT), Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) a Zmluva o otvorenom nebi.

Hoci súčasná americká administratíva vyhlásila, že „Amerika je späť“ a USA sa pripojili k niektorým medzinárodným organizáciám a dohodám, administratíva v podstate neopustila politiku „Amerika na prvom mieste“ a vykonáva „selektívny multilateralizmus“. Súčasná administratíva sa vyhýba inštitúciám a dohodám, ktoré sa považujú za škodlivé pre záujmy USA, ako je Zmluva o otvorenom nebi. Európske médiá ho nazvali „America First 2.0„.

◆ USA zneužili svoju finančnú a technologickú hegemóniu a zapojili sa do hospodárskeho nátlaku v mene ochrany národnej bezpečnosti. Spojené štáty uzákonili niektoré vnútroštátne zákony, ako napríklad zákon o medzinárodných núdzových hospodárskych právomociachglobálny Magnitského zákon o zodpovednosti za ľudské práva a boj proti americkým protivníkom prostredníctvom zákona o sankciách, a vydali sériu výkonných príkazov zameraných na konkrétne krajiny, subjekty alebo jednotlivcov a sankcionujú ich. Nejednoznačné pravidlá obsiahnuté v týchto aktoch a výkonných nariadeniach, ako napríklad „princíp minimálneho kontaktu“ a „doktrína účinkov“, sú zámerným rozšírením jurisdikcie domácich právnych predpisov USA. Spojené štáty tiež zneužívajú svoje domáce kanály trestného stíhania na uplatňovanie jurisdikcie na veľké vzdialenosti nad subjektmi a jednotlivcami v iných krajinách.

Spojené štáty už viac ako 60 rokov, v úplnom rozpore s mnohými rezolúciami Valného zhromaždenia OSN, pokračujú vo svojej globálnej blokáde proti Kube na základe svojej politiky embarga a domácich zákonov, ako je Torricelliho zákon a Helmsov-Burtonov zákon. Blokáda Kuby je najdlhšou a najkrutejšou systémovou obchodnou embargou, hospodárskou a finančnou blokádou v modernej histórii. Blokáda vážne poškodila hospodársky a sociálny rozvoj Kuby a spôsobila kubánskemu hospodárstvu priame straty vo výške viac ako 100 miliárd USD.

USA uplatňujú blokádu a sankcie voči Iránu od konca 70. rokov. V máji 2018 vláda USA oznámila svoje jednostranné odstúpenie od spoločného komplexného akčného plánu a krátko po obnovení a rozšírení sankcií voči Iránu. Mnohé príslušné krajiny a subjekty boli nútené vzdať sa spolupráce s Iránom. Z krajiny odišlo veľké množstvo zahraničných ropných spoločností. Iránsky výrobný priemysel sotva dokáže udržať normálnu prevádzku. Krajina zažila ekonomické spomalenie spolu s rastúcou infláciou a masívnym znehodnotením meny.

USA v priebehu rokov uvalili jednostranné sankcie okrem iného na Bielorusko, Sýriu a Zimbabwe a zvýšili „maximálny tlak“ na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku, Venezuelu atď.

◆ Štatistiky ukazujú, že predchádzajúca americká administratíva uvalila viac ako 3 900 sankcií, čo znamená, že svoju „veľkú palicu“ ovládala v priemere trikrát denne. Vo fiškálnom roku 2021 subjekty a jednotlivci na amerických sankčných zoznamoch presiahli 9 421 jednotiek, čo je o 933% viac ako vo fiškálnom roku 2000.

Jednostranné a nezákonné americké sankcie a dlhodobá jurisdikcia vážne podkopali suverenitu a bezpečnosť iných krajín a vážne ovplyvnili ich hospodársky rozvoj a blahobyt ich národov. Sankcie a dlhodobá jurisdikcia tiež predstavujú vážne porušenie medzinárodného práva a základných noriem medzinárodných vzťahov.

V článku uverejnenom v septembri/októbri 2021 v čísle Foreign Affairs Daniel Drezner, profesor na Tuftsovej univerzite a vedúci pracovník Brookingsovej inštitúcie, kritizuje po sebe nasledujúce americké administratívy za to, že používajú „sankcie ako riešenie takmer všetkých problémov zahraničnej politiky„. Poznamenáva, že sankcie sú nielen neúčinné, ale že tiež „vzdávajú humanitárnu poctu“ a že Spojené štáty americké sa stali „Spojenými štátmi sankcií„.

◆ „Medzinárodný poriadok založený na pravidlách“, ktorý obhajujú Spojené štáty, je v skutočnosti ďalšou verziou mocenskej politiky. Je to pokus vnútiť inú vlastnú vôľu a normy a nahradiť všeobecne akceptované medzinárodné zákony a normy vnútornými pravidlami niektorých krajín.

Na svete existuje len jeden medzinárodný systém, a to medzinárodný systém, ktorého ústredným prvkom je OSN. Existuje len jeden medzinárodný poriadok, ktorým je medzinárodný poriadok založený na medzinárodnom práve. A existuje len jeden súbor pravidiel, a to základné normy, ktorými sa riadia medzinárodné vzťahy, ktoré sa opierajú o ciele a zásady Charty Organizácie Spojených národov.

Predtým, ako budú chcieť diskutovať o pravidlách a poriadku, by Spojené štáty mali zaplatiť nedoplatky vo výške jednej miliardy amerických dolárov na riadny rozpočet Organizácie Spojených národov a 1,4 miliardy dolárov na hodnotenie mieru, včas ratifikovať Dohovor OSN o právach dieťaťa a Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien, prestaňte sami blokovať rokovania o overovacom protokole podľa Dohovoru o biologických zbraniach (BWC), eliminujte nezákonné jednostranné sankcie, vážne plníte svoje medzinárodné záväzky a dávate ostatným dobrý príklad v súlade so zákonmi a normami.

KLIKNITE SEM PRE STRÁNKU NA FACEBOOKU

Copyleft © Všetok materiál je voľne reprodukovateľný a vyžaduje sa iba uvedenie zdroja a pôvodného odkazu.

Zdroj: World Politics Blog – di Giulio Chinappi, Facebook

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás