fbpx
ZahraničnéINDIA: Putin povedal Módímu, že sa nezúčastní na samite...

INDIA: Putin povedal Módímu, že sa nezúčastní na samite G20 v Naí Dillí

-

INDIA: Putin povedal Módímu, že sa nezúčastní na samite G20 v Naí Dillí

BRATISLAVA 29. augusta (SITA) – Ruský prezident Vladimir Putin povedal indickému premiérovi Naréndrovi Módímu, že sa nezúčastní na samite G20 v Naí Dillí. Namiesto neho na podujatie, ktoré sa uskutoční 9. a 10. septembra, príde minister zahraničia Sergej Lavrov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Lídri spolu telefonovali a podľa vyhlásenia Indie sa zhovárali o niekoľkých „regionálnych a globálnych otázkach spoločného záujmu“. Módí podľa stanoviska vyjadril pochopenie pre rozhodnutie Ruska a poďakoval sa Putinovi za podporu iniciatív zo strany Indie počas jej predsedníctva G20.

Hovorca ruskej vlády už minulý týždeň povedal, že Putin na samit nepríde, pretože je zaneprázdnený. Minulý týždeň sa uskutočnil samit zoskupenia BRICS v Juhoafrickej republike, na ktorom sa Putin zúčastnil prostredníctvom videospojenia, aby sa vyhol možnému zatknutiu vzhľadom na to, že Medzinárodný trestný súd na neho vydal zatykač za vojnové zločiny na Ukrajine.

Skupinu G20 tvoria najväčšie ekonomiky sveta – 19 krajín a Európska únia. Očakáva sa, že na stretnutí Dillí budú predstavitelia zoskupenia, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena a britského premiéra Rishiho Sunaka, diskutovať o ruskej vojne na Ukrajine.

Rusko vo svojom vyhlásení o telefonáte nespomenulo neúčasť Putina na samite G20, ale uviedlo, že sa obe strany dohodli na úzkej spolupráci v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva Ruska v BRICS. „Diskusia sa dotkla aj aktuálnych otázok rusko-indických vzťahov, ktoré sa progresívne rozvíjajú v duchu špeciálne privilegovaného strategického partnerstva,“ dodalo.

https://www.bbc.com/news/world-asia-india-66603137

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás