NázoryHN: Pellegriniho sľub mešká už rok, Hlas je podľa...

HN: Pellegriniho sľub mešká už rok, Hlas je podľa expertov v tieni Smeru. Prečo sa aj tak drží na vrchole?

-

HN: Pellegriniho sľub mešká už rok, Hlas je podľa expertov v tieni Smeru. Prečo sa aj tak drží na vrchole?


Pred rokom mal Peter Pellegrini predstaviť nových ľudí aj jasný program, doteraz sa tak nestalo.
Jeho preferencie napriek tomu už nepadajú a dobehnúť ho nedokázal ani Robert Fico.
Pred voľbami však bude musieť zabrať.

Bol jún 2021 a v nitrianskom Agrokomplexe sa zišli stovky delegátov strany Hlas. Peter Pellegrini tam vystupoval ako líder, moderátor, rečník i predseda prvého pracovného snemu. Dojímal sa nad videom o vzniku jeho projektu a sľuboval, že na jeseň sa stretnú opäť.

„Na september, na našom programovom sneme plánujeme predstaviť ešte ďalšie tváre, s ktorými sme si už dnes podali ruku, ale potrebujú si dokončiť svoje profesionálne aktivity tak, aby sa politike mohli začať venovať naplno,“ hovoril Pellegrini a novinárom odkázal, že darmo z neho budú páčiť konkrétne mená. Nepovie.

Pred voľbami
A sľuboval nielen nových ľudí, ale aj „jasný a definitívny program“. Prešiel nielen september, ale viac než rok od tohto výroku a Hlas neukázal nič z toho, čo avizoval. Opäť hovoria, že snem bude na jeseň, no vízie ani ľudí už nesľubujú. Riešiť na ňom chcú regionálne voľby.

„Ucelený programový dokument do parlamentných volieb predstavíme vo vhodnom čase pred voľbami,“ reagovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Prečo to doteraz neurobili, keď to plánovali, nevysvetlila. Dodala, že priebežne prezentujú opatrenia v podobe návrhov zákonov a ukazujú aj nové tváre.


Peter Pellegrini: Treba byť pripravení

„V súčasnosti ich predstavujeme najmä ako našich kandidátov na županov, primátorov a starostov,“ uviedla a spomenula Branislava Becíka, Roberta Suju či Petra Slyška. Prví dvaja menovaní však boli známi už pred rokom. S kým ďalším si teda strana podávala ruky, nie je dodnes známe. Práve noví ľudia však mali byť to, čo odlíši Hlas od strany Smer, z ktorej hlavní predstavitelia vzišli.

Programová vyprázdnenosť a silná zakotvenosť v smeráckej minulosti je podľa politológa Juraja Marušiaka najväčším problémom tejto partaje. A môže sa im v budúcnosti vypomstiť.

„Pellegrini zatiaľ žije z toho, ako vystupoval na začiatku pandémie, z hľadiska politickej agendy, iniciatívnosti a programatiky je však v hlbokom tieni Smeru. To môže spôsobiť politický prepad tejto strany práve v momente volebnej kampane,“ vysvetlil.

Voličom to stačí
Nateraz sa však zdá, že elektorátu Hlasu tváre ani program nechýbajú. Preferenčne je totiž stále najsilnejšou politickou stranou. Po tom, ako bolo od polovice minulého roka vidieť mierny pokles preferencií Hlasu, sa s eskalujúcou koaličnou krízou vrátili na 20-percentnú podporu.

„Voliči na Slovensku už dlhší čas vnímajú skôr vyhlásenia lídrov a slogany strán, program sa stáva takpovediac doplnkovou agendou,“ vysvetlil šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Minulosť navyše ukázala, že pre voličov Smeru nebol dôležitý a strana ani pred voľbami 2020, keď bol na čele kandidátky Pellegrini, prepracovaný materiál neponúkla. Navyše to vtedy aj on sám obhajoval. Hovoril, že Smer má skúsenosti a nepotrebuje robiť knihu opatrení. Šéf agentúry Focus Martin Slosiarik však upozornil, že voliči majú na programy nízke nároky, no ak Hlas nič neponúkne, bude čeliť kritike, ktorá môže vplývať aj na jeho voličov.


Prečo Pellegrini sám viac preferencií „nenaškrabká“

Prieskumy však zatiaľ ukazujú, že ľudia veria nielen strane, ale najmä jej lídrovi. Posledné meranie dôveryhodnosti politikov, ktorý robila agentúra Focus pre televíziu Markíza, ukázalo, že Pellegrini dokázal preskočiť aj dlhodobo najpopulárnejšiu Zuzanu Čaputovú.

Práve jeho tvár je podľa Hřícha momentálne najsilnejšou devízou Hlasu. „Peter Pellegrini zostáva v predstavách voličov,ten posledný premiér‘ pred nástupom vlády Igora Matoviča. Tým, že spokojnosť so súčasnou vládou je nízka, úraduje pravdepodobne spomienkový optimizmus na predošlú vládu,“ uviedol.

Práve problémy súčasnej koalície sú to, čo strane výdatne pomáha. „Ak vládne strany pôsobia ako amatéri, korupcia ide bokom a ľudia hľadajú strany, ktoré síce nie sú úplne bez viny, ale aspoň sa zdá, že vedia spravovať veci verejné,“ skonštatoval politológ Radoslav Štefančík.

Smer „s ľudskou tvárou“
V minulosti bol pritom pri kritike vlády aktívnejší Smer, a to mu vynášalo percentá. Robert Fico začal Pellegrinimu ešte v priebehu minulého roka šliapať na päty. Pasoval sa za lídra opozície a vyhlasoval, že vyhrá budúce parlamentné voľby. Rast jeho preferencií sa však zastavil, Smer osciluje na úrovni 14 až 15 percent.

Podľa politológa Jozefa Lenča sa Ficovi nepodarilo Pellegriniho preskočiť, lebo voličom prekáža tak jeho minulosť, ako aj súčasná politika. „V mnohom do toho trendu zasiahla aj vojna na Ukrajine. Voliči Hlasu nechcú budúcnosť Slovenska mimo Európskej únie a jeho euro-atlantického ukotvenia,“ tvrdí.


Predčasné voľby: Pellegrinimu a Uhríkovi môžu vyniesť milióny, Ficovi návrat a Kotlebovi koniec

Pripomenul, že personálne je však Hlas stále akoby Smerom, akurát „s ľudskou tvárou“. Toto je prirovnanie, ktoré používajú viacerí experti. Slosiarik upozorňuje, že Pellegrini ma navrch aj preto, že „je menej opotrebovaný politik a v očiach jeho voličov je to on, kto má dlhšiu politickú budúcnosť“. Navyše niektorí voliči napriek starým menám vnímajú stranu ako novú a samotný líder zatiaľ nemusel čeliť zásadným výhradám, ktoré by sa týkali jeho politickej minulosti.

Od začiatku bol Hlas označovaný za Smer 2.0 a čerpal aj z niekdajšej voličskej základne sociálnych demokratov. Aj preto si podľa Marušiaka nemôže Pellegrini dovoliť ostrejšie konfrontovať svoju bývalú stranu. Aktuálne pritom platí, že k Pellegrinimu vzhliadajú skôr mladšie ročníky a Ficovi zostali vyššie vekové kategórie.

„Hlas zostáva z hľadiska politickej iniciatívy v tieni Smeru, ale aj z hľadiska invenčnosti,“ skonštatoval Štefančík a dodal, že pozícia sociálnych demokratov s ľudskou tvárou je dlhodobo neudržateľná, keďže nikto nový partaj neobohatil. „Hlas možno predstaví do volieb ešte niekoľko nových ľudí, ale vo svojej podstate ostáva klonom Roberta Fica,“ uzavrel politológ.

Autor článku: Nina Janešíková. Článok vyšiel na: www.hnonline.sk

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás