fbpx
NázoryGenerálny prokurátor zareagoval na dnešné Šeligove bludy

Generálny prokurátor zareagoval na dnešné Šeligove bludy

-

Generálny prokurátor zareagoval na dnešné Šeligove bludy

K DNEŠNÝM ÚTOKOM NA PROKURATÚRU SR

I. Prokuratúra SR sa dnes opäť stala predmetom útokov a označenia pojmom „sovietsky model prokuratúry“. Považujem to nielen za ZAVÁDZAJÚCE a ÚČELOVÉ, ale aj svedčiace o ODBORNEJ NEKOMPETENTNOSTI a NEZNALOSTI VÝVOJA ústavnej a zákonnej úpravy postavenia slovenskej prokuratúry.

Návrhy zákona o prokuratúre (zákon č. 153/2001 Z. z.) a zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry (zákon č. 154/2001 Z. z.) prešli pred ich schválením v Národnej rade SR v rámci Rady Európy a neskôr negociačného procesu ODBORNÝM POSÚDENÍM. Odborný posudok vypracoval z poverenia Rady Európy generálny prokurátor Neuchatelu (Švajčiarska konfederácia) Pierre Cornu, a to z hľadiska ich súladu s európskymi pravidlami vo veci ochrany ľudských práv, zásad právneho štátu a demokratického usporiadania spoločnosti s prihliadnutím na Odporúčanie Rady Európy Rec(2000)19.

Z podaného odborného posudku okrem iného vyplýva, že: „OBA NÁVRHY SÚ DOBRE ŠTRUKTÚROVANÉ, VEĽMI STAROSTLIVO VYPRACOVANÉ A UPRAVUJÚ OTÁZKY, KTORÉ SÚ V DANEJ OBLASTI PODSTATNÉ. MOŽNO POVEDAŤ, ŽE V POROVNANÍ S TÝM, ČO PLATÍ V INÝCH ŠTÁTOCH ZÁPADNEJ, STREDNEJ ČI VÝCHODNEJ EURÓPY, SÚ TIETO NÁVRHY NAOZAJ ÚPLNÉ… VO VŠEOBECNOSTI SÚ NÁVRHY V SÚLADE S TÝM, ČO MOŽNO OČAKÁVAŤ OD LEGISLATÍVY DEMOKRATICKÉHO ŠTÁTU. NENACHÁDZA SA V NICH NIČ, ČO BY ODPOROVALO ĽUDSKÝM PRÁVAM A MOŽNO POVEDAŤ, ŽE PRÁVA A POVINNOSTI PROKURÁTOROV SÚ STANOVENÉ SO ZVLÁŠTNYM REŠPEKTOM VOČI PRÁVAM JEDNOTLIVCOV, SPOLU S USTANOVENIAMI ZABEZPEČUJÚCIMI RIADNE FUNGOVANIE PROKURATÚRY.“

Sústavné podsúvanie obrazu prokuratúry SR ako „prokuratúry sovietskeho typu“ nielen že nezodpovedá realite, ale je aj NEZODPOVEDNÉ a ŠKODLIVÉ, pretože je súčasťou spochybňovania prokuratúry Slovenskej republiky, ako orgánu ochrany práva. Zvlášť, ak zaznieva z úst ústavných činiteľov.

II. Prokuratúra SR bola taktiež obvinená z „trápneho pokusu o zastrašovanie a snahy zapchať ústa poslancovi Národnej rady SR J. Šeligovi za jeho kritiku generálneho prokurátora“, v súvislosti s jeho predvolaním políciou na vypočutie vo veci trestného oznámenia pre trestný čin ohovárania. Podľa poslanca Národnej rady SR takéto trestné oznámenia „majú ísť rovno do koša“.

Na poslanca Národnej rady SR a ani na iného občana som NIKDY NEPODAL trestné oznámenie pre vyslovenie názoru či kritiky mojej osoby. Ako generálny prokurátor NEMÁM žiadnu možnosť ovplyvniť prípadné podanie trestného oznámenia zo strany občanov (ako sa stalo v prezentovanom prípade) a to v akejkoľvek veci.

Procesný postup pri vybavovaní trestných oznámení UPRAVUJE Trestný poriadok a medzi zákonné spôsoby vybavenia trestného oznámenia NEPATRÍ „majú ísť rovno do koša“.

Spôsob a obsah komunikácie, uhladená arogancia, absencia elementárneho rešpektu, urážanie, nekvalifikované útoky, prezentovanie domnienok za fakty, snaha za každú cenu upútať pozornosť a hľadať témy bez ohľadu na korektnosť a vecnosť, sú v prvom rade vizitkou komunikujúceho. A tak, ako NIE SÚ FÉR voči verejnosti, NIE SÚ HODNÉ ani mojej reakcie podávaním trestného oznámenia.

Zdroj:

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 Komentáre

  1. Chuji KOMUNITICKÍ !!! Aj autor tohto pamfletu, aj ZLOSYN Žilinka, patríte nie do koša, ale NA ŠIBENICU, hajzli !!!

  2. Spravodlivosť je stará a múdra pani ktorá ale zväčša chodí pomaly , lebo potrebuje barličky a istý pán ,čo má moc , jej tie barličky neustále berie. Takto to funguje na Slovensku a to nebola rozprávka o starenke.
    Polícia sa môže častokrát snažiť , ako len veľmi chce…..

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás