NázoryGenerál Mark Milley - predseda Zboru náčelníkov štábov USA...

Generál Mark Milley – predseda Zboru náčelníkov štábov USA posiela správu do Londýna

-

Generál Mark Milley – predseda Zboru náčelníkov štábov USA posiela správu do Londýna

Predseda Zboru náčelníkov štábov USA generál Mark Milley 17. februára poskytol rozhovor pre Financial Times, v ktorom zopakoval to, čo povedal v novembri minulého roka, konkrétne, že ani jedna armáda nemôže vyhrať vojnu, a preto je nevyhnutné začať rokovania.

Milleyho rozhovor

Zaujímavý je obsah rozhovoru aj ďalšie veci s ním súvisiace. Po prvé, obsah: Milley vysvetľuje, že Rusko nemôže vyhrať, pretože nemôže dobyť Ukrajinu. To sa nestane. Detaily sú dôležité, pretože Rusko sa nesnaží kontrolovať Ukrajinu a v skutočnosti to nikdy nebolo cieľom, ale chce kontrolovať Donbas.

Milley teda implicitne vstupuje do myšlienky, že rokovania by mohli zahŕňať ústupky na Donbase Rusom. To potvrdzuje v ďalšej odpovedi, keď vysvetľuje, že „pre Ukrajinu je veľmi ťažké vyhnať Rusov zo všetkého územia“ a dodáva, že scenár, ktorý vidí úplné víťazstvo Kyjeva, „by si v podstate vyžadoval kolaps ruskej armády“.Čo sa však veľmi dobre vie, je nemožné, pretože by to znamenalo spálenie samotného Ruska, čo by Moskva nedovolila (pod atómovými hlavicami).

Okrem obsahu je tiež zaujímavé poznamenať, že keď generál v novembri povedal podobné veci, musel následne ustúpiť kvôli tlaku protiruských jastrabov. Skutočnosť, že včera obnovil tieto vyhliadky, znamená, že jeho pozícia je pevnejšia, má sily, ktoré ho podporujú.

Okrem toho je zaujímavé poznamenať, že rozhovor bol poskytnutý novinám londýnskeho City – krajiny, ktorá je najviac zapojená do ukrajinskej vojny – akoby tým poslal správu spojencovi, aby zmiernil svoju agresivitu.

Agresiu však obnovil britský premiér RishiSunak, ktorý na spoločnom samite s poľským prezidentom AndrzejomDudom požiadal o urýchlenie dodávok zbraní a lietadiel NATO do Kyjeva. Dagospia správne uviedla: „Londýn a Varšava sa hrajú s ohňom.“

Na samite sa navzájom chválili za „vedúcu úlohu“ pri podpore Ukrajiny, a to je presne zameranie príbehu: tvárou v tvár vnútornému konfliktu USA chce Londýn s podporou podriadeného Poľska vystúpiť ako dominus protiruského frontu (samozrejme vďaka neokonskej strane).

Ide o otvorenú konfrontáciu s americkou administratívou. A s chudobnou Európskou úniou, ktorá si okrem amerického jarma dáva okolo krku aj slučku, ktorú jej mydlí Londýn, vidiaci v tomto spore s Moskvou existenčnú príležitosť – jediný spôsob, ako podľa jeho stratégov prežiť a znovu sa naštartovať v ére po brexite.

Krym a ukrajinský minister obrany

Nielen spor v Lamanšskom prielive, americká administratíva sa musí vyrovnať aj s veľmi silným neokonským tlakom, ktorý plastickým spôsobom odhalila nedávna kontroverzia.

V stredajšom rozhovore s odborníkmi Blinken uviedol, že útok na Krym prekračuje červenú čiaru Moskvy, čo by mohlo vyvolať silnú reakciu. Dave DeCamp v komentári k správam vysvetľuje, že ide o zvrátenie toho, o čom „minulý mesiac informovali New York Timesa to, že administratíva USA chcela pomôcť Ukrajine zaútočiť na polostrov a neobávala sa eskalácie“.

Túto perspektívu znovu spustili zápalné vyhlásenia Victorie Nulandovej v Carnegieho nadácii pre medzinárodný mier. Pokiaľ ide o možné ukrajinské útoky na vojenské zariadenia na Kryme a akúkoľvek následnú eskaláciu, námestník ministra zahraničných vecí USA uviedol, že ide o „legitímne ciele a my ich podporujeme“ (Reuters). Ide tu teda o jasný kontrast s Blinkenom.

Vojna, ktorá sa teraz otvára v srdci krajiny, zohráva  v osude ukrajinského ministra obrany Olekseja Reznikova dôležitú úlohu, pretože americká administratíva ho chcela odstrániť nahradením dôveryhodnejším Kyrylom Budanovom.

Pred týždňom Reznikov oznámil svoju rezignáciu, ale po Zelenského ceste do Londýna a včerajšom stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli minister obrany povedal, že „prezident ho stále chce mať na svojom mieste.“ Jeden z jeho tweetov svojím obsahom naznačuje veľa: „Bolo mi cťou byť pozvaný a zúčastniť sa na zasadnutí Severoatlantickej rady“. Rezignácia nebola prijatá. Preložené: NATO chce, aby zostal …

Budanov mohol tlačiť na ukončenie konfliktu a možno by mu pomohlo, keby mal byť Zelenskyj odvolaný, čo ukrajinský prezident musel zacítiť.

Vidieť teda, že je tu otvorená vojna medzi dvomi frakciami jedného štátu. Faktom zostáva, že povojnová Ukrajina, keď k tomu raz príde, bude ešte viac súkromným vlastníctvom bánk a veľkých investičných fondov ako predtým.

Pre chudobných ukrajinských ľudí nie je šťastný osud v dohľade.

Vojna a kapitál

Zaujímavá je však aj úloha Big Capital v tejto hre. Minulý týždeň predseda a generálny riaditeľ JP Morgan Jamie Dimon odcestoval do Kyjeva, kde sa stretol so Zelenským.

Dimon: „Sme hrdí na našu dlhodobú podporu Ukrajine a sme odhodlaní prispieť k pozdvihnutiu krajiny a jej obyvateľov. Všetky zdroje JP Morgan Chase sú k dispozícii Ukrajine, pretože mapuje svoju povojnovú cestu rastu.

Dimon prišiel do Kyjeva po tom, čo Zelenskyj už predal to, čo dlhoval najväčšiemu investičnému fondu na svete. Goldman Sachs a podobní „sa už stali súčasťou nášho ukrajinského sveta“, povedal Zelenskyj počas Dimonovej návštevy.

The American Conservative 16. februára v článku „Ukrajina získava ďalšieho „anjelského“ investora. Rovnako ako BlackRock pred ním aj JP Morgan uzavrela dohodu s Ukrajinou o zriadení fondov na Ukrajinu“ uviedol: „Je zrejmé, že americké podnikanie sa môže stať lokomotívou, ktorá bude opäť tlačiť dopredu globálny hospodársky rast,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncom januára v prejave pre obchodnú komoru Boca Raton a pochválil sa, že Black Rock, JP Morgan a Goldman Sachs a ďalší „sa už stali súčasťou našej ukrajinskej cesty“.

Zelenskyj sa nevyjadril k tomu, čo je to „ukrajinský spôsob“. Možno je „ukrajinským spôsobom“ prebujnená korupcia – dvaja z prezidentov pred Zelenským boli buď obvinení alebo odsúdení za vlastizradu a mnohí vládni úradníci boli prepustení alebo donútení odstúpiť za nesprávne použitie vojnových finančných prostriedkov. Nech už je to čokoľvek, JP Morgan chce viac.

REKLAMA

V pondelok sa objavili správy, že JP Morgan a Zelenskyj podpísali memorandum o porozumení, v ktorom sa uvádza, že JP Morgan pomôže Ukrajine pri jej obnove. V správe o stretnutí zverejnenej na webovej stránke prezidenta Ukrajiny sa uvádza: „Strany rokovali o vytvorení platformy na prilákanie súkromného kapitálu na obnovu Ukrajiny a sľubnom smerovaní veľkých investičných projektov na Ukrajine, najmä v sektoroch zelenej energie, IT a poľnohospodárskych technológií.“

Vedúci pracovníci JP Morgan strávili minulý týždeň na Ukrajine niekoľko dní. Stretli sa so Zelenským a ďalšími vládnymi ministrami a úradníkmi na Ukrajine a navštívili niekoľko ukrajinských miest, aby posúdili škody, ktoré utrpelo ukrajinské hospodárstvo. Po niekoľkých počiatočných hodnoteniach vedúci pracovníci JP Morgan diskutovali na stretnutí so Zelenským o vytvorení fondu vybaveného súkromným kapitálom vo výške 20 až 30 miliárd dolárov na pomoc pri financovaní obnovy Ukrajiny – podľa Fox Business. Ďalšie nápady, ktoré sa údajne objavili na stretnutí, boli založenie banky riadenej gigantmi z WallStreet na investovanie do rôznych druhov životne dôležitej infraštruktúry, ako sú cesty, mosty a ropné rafinérie.

Počas stretnutia Zelenskyj povedal vedúcim pracovníkom JP Morgan: „Veľmi dobre chápem, že podnikanie a investovanie nemôže byť prospešné len pre jednu stranu. Chceme, aby ste investovali na Ukrajine a zarábali peniaze.“ Na čo predseda a generálny riaditeľ JP Morgan Chase Jamie Dimon, odpovedal: „Sme hrdí na našu dlhodobú podporu Ukrajiny a zaviazali sme sa prispieť k pozdvihnutiu krajiny a jej obyvateľov. Ukrajina má k dispozícii plné zdroje JPMorgan Chase, pretože mapuje svoju postkonfliktnú cestu k rastu.“

Ku koncu pôsobenia vedenia JP Morgan na Ukrajine obdarovali Zelenského dresom New England Patriots s číslom 91 za rok, keď Ukrajina získala nezávislosť od rozpadu Sovietskeho zväzu.

Dimon nazval súčasnú vojnu na Ukrajine „inflexným bodom pre západný svet na sto rokov“.

Malé poznámky

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás