Džingischán. Meno, ktoré znie ako hrom, ale zároveň aj ako srdce najslávnejšej vojenskej a dobyvateľskej kariéry v histórii. Mnohí ho poznajú ako neľútostného dobyvateľa, ktorý vyvraždil desatinu vtedajšej populácie a rozšíril svoju moc na skoro štvrtinu zemského povrchu. Ale to, čo mnohí nevedia, je fakt, že za jeho drsnou a nemilosrdnou povahou sa skrýval aj muž, ktorý mal na srdci budúcnosť a kontinuitu svojich kráľovstiev – a to doslova a do písmena.
Kráľ, dobyvateľ a „inseminátor“
Áno, Džingischán bol, pravdepodobne, jedným z najväčších vojenských stratégov všetkých čias, ale zároveň bol aj neúnavným ploditeľom. Ak si myslíte, že dobyvateľské vojny a kruté dobyvačné ťaženia boli jeho jedinými záujmami, musím vás sklamať. Tento panovník mal aj niečo iné, čo ho prežilo naveky a tými neboli vojny ani ríše.
Džingischán sa totiž zameral na to, čo je vlastne základom každého impozantného impéria: reprodukcia. Dáva to aj zmysel. Džingischán bol ale uvedomelý muž a vedel, že vyvražďovanie ľudí vážne ovplyvní populačný rast Strednej Ázie. Tak si počas svojich vojenských tažení si podmanil nielen mestá, ale aj ženy, a to v masovom meradle. Svojimi „šarmom“ (pretože nie je nič tak atraktívne ako muž s armádou a drsným imidžom) podmanil tisíce žien (samozrejme, nie vždy dobrovoľne), čím zanechal nevyčísliteľné množstvo potomkov.
8% populácie má jedného otca
A teraz prichádza šokujúca štatistika: dnes sa odhaduje, že až 16 až 17 miliónov ľudí v bývalých oblastiach Mongolskej ríše, od hraníc Čínya a Indie až po sever Afriky a východnú Európu, nesie v sebe génového „otca“ Džingischána. Hovorí o tom štúdia ešte z roku 2003, ktorá našla jeho líniu v 16 populáciách celej rozsiahlej oblasti Ázie, siahajúcej od Pacifiku po Kaspické more. Znamená to, že až 8% celkovej populácie v týchto oblastiach má jedného statného praotca! Ukazuje sa teda, že staré zdroje zrejme neklamú. V roku 1260 perzský historik ‚Ata-Malik Juvaini totiž napísal „V otázke rasy a rodovej línie Džingischána dnes žije v pohodlí bohatstva a blahobytu viac ako 20 000 ľudí.“ Za šírenie jeho vzorky sú zodpovední samozrejme aj jeho potomkovia, veď len jeho najstarší syn Tushi mal sám 40 oficiálne priznaných synov.
Džingischán zďaleka nie je sám!
Štúdia z roku 2015 ukázala, že nielen Džingischán bol takým úspešným rozsievačom, desať ďalších mužov má nespočetne veľa potomkov. Kto však boli ďalší superplodní otcovia je dnes stále záhadou. Jedna línia vedie k vládcovi menom Giocangga zo 16. storočia, ktorý má v modernej severnej Číne zhruba 1 a pol milióna potomkov. Tento veľký počet pravdepodobne vyplýval z toho, že jeho on a jeho genetickí následníci mali veľa manželiek a konkubín a po antikoncepcii v tom čase ani chýru ani slychu.
Ďalších deväť mužov je v súčasnosti záhadou. Napriek tomu, za predpokladu, že žili v oblasti, kde sa ich genómy najčastejšie nachádzali, a na základe štúdia mutácií v genetických sekvenciách vedci naznačujú, že pochádzajú z celej Ázie medzi rokmi 2100 pred Kristom a 700 pred Kristom.
Netýka sa to len Ázie
Veľké genetické dedičstvá sa neobmedzujú len na túto časť zemegule. Podľa štúdie z roku 2006 v časopise American Journal of Human Genetics až šestina írskych mužov na celom svete môže vystopovať svoje dedičstvo späť k jedinému jednotlivcovi. Tým mužom môže byť írsky vojenský veliteľ z piateho storočia prezývaný Niall. Jeho chromozóm má dokonca až 2% Newyorčanov s európskymi koreňmi. „Vzhľadom na historicky vysokú mieru írskej emigrácie do Severnej Ameriky a iných častí sveta sa zdá pravdepodobné, že počet potomkov na celom svete dosahuje možno dva až tri milióny mužov,“ uvádza štúdia. Medzi moderné priezviská, ktoré sledujú ich pôvod k Niallovi, patria (O‘)Neill, (O‘)Gallagher, (O‘)Boyle, (O‘)Doherty, O’Donnell… a ďalších 21 priezvisk. Jednoducho povedané, keď sa stretnú úplne cudzí Íri v osobnom aute, je veľmi pravdepodobné, že tam budú bratia.
Čo si z toho odniesť
Takže Džingischán určite nie je muž, ktorý by bol známy len vojenskými úspechmi. Jeho schopnosti v iných oblastiach môžeme považovať za neuveriteľné – od správneho výberu partneriek až po to, ako zvládol zanechať v podstate dynastiu, ktorá pretrvala stáročia po jeho smrti. V konečnom dôsledku možno o Džingischánovi povedať, že nebol len dobyvateľom, ale aj… genetickým inžinierom. Takže ak sa nabudúce stretneme s niekým, kto tvrdí, že je genetickým potomkom Džingischána alebo nejakého stredovekého kráľa, možno by sme nemali pochybovať. Ono je to vlastne… také všedné.
Autor: Marek Kurta