NázoryDušan Piršel: Lokálne konanie v globálnom čase

Dušan Piršel: Lokálne konanie v globálnom čase

-

Dušan Piršel: Lokálne konanie v globálnom čase

Svet, v ktorom všetci žijeme je odrazom smerovania nás všetkých. Ako teda riešiť globálne problémy ľudstva, keď pôsobiť môžeme len lokálne?

Téma, do ktorej sa púšťam, by si zaslúžila samozrejme dôkladnejší rozbor. Uvedomujem si, že na takto položenú otázku nezvládne odpovedať jediný človek, ani jediný vedec.

Podľa mňa je hlavným globálnym problémom chudoba, všetko ostatné sa dá jednoduchšie riešiť. Ide o chudobu vo svetovom meradle, aj o chudobu v regionálnom či národnom meradle.

Vážnym problémom sú tiež globálne zmeny klímy. Rovnako aj vojnové konflikty. Taktiež bude zásadné, ako si poradíme s explóziou informácií a ako budeme rozlišovať fakty a dáta od bludov a marketingu.

Lebo sa zdá, že čím väčšia hlúposť, tým viac ľudí je ochotných jej uveriť. Vnímam to tak, že sú veci medzi nebom a zemou, ktoré sa jednoducho udejú a budú diať. Či už v dôsledku ľudskej činnosti alebo prírodnými procesmi.

Podľa odborníkov globalizácia bude pokračovať a odpoveďou na ňu je glokalizácia. Inými slovami mysli globálne a konaj lokálne. Menšie územné celky, menšie štáty, mestské regióny, majú väčšiu šancu dokázať flexibilne reagovať na zmeny.

Len nesmú byť v područí hŕstky tých, ktorým chýba sociálne cítenie a ľudskosť. Za dôležité preto považujem jednoznačne nastavenie hodnotového systému ľudstva. Z neho vyplýva všetko ostatné.

Hodnoty, ktoré žijeme rozhodujú o tom, čo je žiaduce alebo neakceptovateľné. Sú jednoducho centrálnou osou, z ktorej vychádzame pri posudzovaní dobra a zla.

Treba  budovať morálku, predovšetkým príkladmi a vyzdvihovaním skutočných osobností a nie rýchlo vykvasených celebrít.

Zjavne bude potrebné sledovať, analyzovať mega trendy a ich dopady na konkrétne územia a podľa miestnych podmienok hľadať odpovede a zároveň spájať sily na obrátenie pyramídy vládnutia.

Ako hovorí reformátor Viktor Nižňanský: „Vráťme práva a moc občanom a ich komunitám. Tie hry niektorých politických strán v podaní niektorých  súčasných amorálnych politikov nás stoja priveľa.“

PhDr. Dušan Piršel

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

  1. Pristavím sa pri tejto zmienke: „rozlišovať fakty a dáta od bludov a marketingu“.
    Na stránkach Davu 2 som často zdôrazňoval, že prvým krokom (a najdôležitejším predpokladom kritického myslenia) je rozlišovanie faktov a názorov. Názory sú potom správne, nesprávne, omyly a aj bludy. Ale ani správne a odborne fundované názory nesmieme vydávať za fakty. Musíme ich brať s rezervou. Potom nás aj tie bludy budú menej vyrušovať, lebo ich ani omylom nebudeme považovať za fakty.
    A druhá vec k veci.
    Na riešení matematických úloh bolo pekné, že nás učili urobiť si skúšku správnosti. Ten návyk pomáha aj rozlišovať správne a nesprávne názory.
    A nielen to. V jednej kategórii optimalizačných úloh, ktorým sa hovorilo lineárne programovanie, sa k správnemu riešeniu môžeme dopracovať viacerými spôsobmi. Napríklad môžeme zostaviť zrkadlovo opačnú (duálnu) úlohu a tá bude mať rovnaké riešenie ako pôvodná úloha. To je forma skúšky správnosti.
    Keď túto skúsenosť aplikujem na problém chudoby, tak zrkadlovým – duálnym sa mi zdá možnosť potenciálne neohraničeného bohatnutia vyvolených. Niečo mi hovorí, že tieto dva problémy budú mať spoločné riešenie.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás