fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Čo pomôže našej krajine a svetu

Dušan Piršel: Čo pomôže našej krajine a svetu

-

Dušan Piršel: Čo pomôže našej krajine a svetu

Súčasná pandémia COVID 19 zdôraznila krehkosť sveta .Smerujeme do chaosu a hodnotového absurdistanu. Spoločnosť veľmi zhrubla .Málo počúvame, veľa nadávame .

 

- reklama -

Aj z týchto dôvodov nahlas rozmýšľam, kde hľadať  riešenie. Môže pomôcť diktatúra ?

Pripúšťam, že by možno nejaký jeden dva problémy vyriešila, ale spôsobila by násobné množstvo ďalších. Sme pár  krokov za vyspelejšími európskymi demokraciami. Ale s diktatúrou by sme sa im začali okamžite vzďaľovať.

Diktatúra nie je nikdy dobrá v kultúrach, ktoré sú dlhodobo zvyknuté na demokraciu, zmysluplné vyjadrenie názoru.

Ale naša kultúra je zvyknutá na silného vodcu, ktorý má silno vyhranené názory a ktorý jednoducho nadiktuje, čo sa má robiť. To teraz nemáme.

Máme do istej miery  tie hodnoty demokracie, ktoré majú v zdravej demokracii byť  a to je  sloboda voľby, sloboda názoru, atď. 

Kam to vedie? Do čistej katastrofy. Katastrofy ľudského ducha, katastrofy ľudského bytia.

Mnohí rozumní ľudia podľahli lákadlám hoaxov a bludných názorov. Môžeme vôbec hovoriť o nejakej rozumnosti a vzdelanosti? 

Máme nad sebou mäkkú diktatúru internetových stránok a sociálnych sietí, ktoré silne ovplyvňujú myslenie našich blízkych.  

Možno by bolo zaujímavé  pýtať sa čo  potrebujú konkrétni ľudia. To niečo by mala byť snaha o zvýšenie IQ. Bez hĺbavejšieho premýšľania sa nikdy nedopracujeme k podstate.

Vrátim sa však na začiatok. Kde vidím teda  riešenie. Riešenie je nerobiť veci polovičným spôsobom. Rozhodovať podľa toho, čo táto krajina potrebuje, nie podľa toho ako sa budú vyvíjať percentá.

Najhoršia je nerozhodnosť a polovičatosť.

Riešenie vidím tiež v nádeji. Možno, že nás táto náročná doba donúti spolupracovať tak ako vždy ťažké časy otupili ľudské ego. Ale dobrota srdca často zažiarila uprostred veľkej biedy.  

Uvedomujem si, že nádej je veľa , ale súčasne môže byť aj málo. Veľa nato, aby sme šancu na lepší svet nevzdali.

Ale aj málo, pokiaľ zostane sama v našom vnútri, bez odhodlania ju naplniť zmysluplnou aktivitou.

Choďte a dojte krávu radosti, radí všem psychiatr Radkin Honzák.

Dušan Piršel

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 KOMENTÁRE

  1. Diktatúra… už ju tu máme. Diktatúru demagógie a hlúposti. Akákoľvek kolaborácia s režimom teraz túto diktatúru len posilňuje. Niekedy je kolaboráciou aj opozícia, lebo isté formy odporu, ktoré diktatúra predvída, ju ešte posilňujú.
    Treba sa pripraviť na to, čo príde po tejto diktatúre, lebo diktatúra hlúposti nemôže skončiť dobre. Skolabuje. Ale mali by sme byť pripravení a keď to bude treba, vrátiť vládu zdravému rozumu. Nespáliť medzi sebou mosty a začať spolupracovať na budovaní lepšieho sveta.

  2. Presne tak to vnímam. Pekne ďakujem za stanovisko. Prajem viac pozitívneho ako negatívneho, ako aj schopnosť akceptácie toho zlého čo nás v živote môže stretnut.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás