DomáceDeň zvrchovanosti. Čo hovoria novodobí politici? Prečítajte...

Deň zvrchovanosti. Čo hovoria novodobí politici? Prečítajte si frázy, skutky ich slová nedokazujú

-

Deň zvrchovanosti. Čo hovoria novodobí politici? Prečítajte si frázy, skutky ich slová nedokazujú

Prezidentka:Deklarácia o zvrchovanosti SR bola dôsledkom predchádzajúceho vývoja 

      Bratislava 17. júla (TASR) – Deklarácia o zvrchovanosti SR bola dôsledkom predchádzajúceho vývoja, keď sa slovenská politická reprezentácia nedokázala dohodnúť s českou reprezentáciou na podobe štátoprávneho usporiadania republiky. Pri príležitosti 29. výročia prijatia tohto dokumentu to pre TASR uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. 

      „Vtedajšia národná rada preto deklarovala zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa. Treba tiež pripomenúť, že touto deklaráciou národná rada prijala aj záväzok rešpektovať práva každého jedného občana vrátane národnostných a etnických menšín a zaviazala sa dodržiavať demokratické a humanistické odkazy Európy,“ spresnila s tým, že suverenita štátu je dôležitá hodnota a môže byť v súlade s európskymi hodnotami a s rešpektom k iným.


      V sobotu uplynulo 29 rokov od prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR. Slovenský parlament dokument schválil 17. júla 1992, v čase, keď bola Slovenská republika ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a uskutočňovali sa rokovania českej a slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi. Prijatie deklarácie ako jednostranný krok Slovenska posunulo tento proces k dohode o rozdelení Česko-Slovenska.


      Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je na základe zákona Národnej rady (NR) SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.

B. Kollár: Deklarácia o zvrchovanosti odkazuje na úsilie o národnú slobodu 

      Bratislava 17. júla (TASR) – V texte Deklarácie Slovenskej národnej rady (SNR) o zvrchovanosti SR je zhrnuté naše tisícročné úsilie o národnú slobodu. Pre TASR to pri príležitosti 29. výročia jej podpísania povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).


      „Poslanci jej prijatím dali jasne najavo, že chcú dosiahnuť zásadnú politickú zmenu. Deklarovaním štátnej suverenity sa Slovensko vydalo na cestu samostatnosti a Slováci sa prijatím tohto historického dokumentu jednoznačne vyjadrili, že sú za zvrchovanosť Slovenskej republiky,“ uviedol.

Premiér: Odkaz Deklarácie o zvrchovanosti SR je stále aktuálny 

      Bratislava 17. júla (TASR) – Odkaz Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky je stále aktuálny a živý. Pri príležitosti 29. výročia od jej podpísania to pre TASR povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).


      Deklaráciu považuje za jeden z dôležitých politických krokov k vytvoreniu samostatnej Slovenskej republiky. „Za dôležité považujem, že sa v nej Národná rada SR zaväzovala rešpektovať práva každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Žiaľ, nie vždy vládnuce politické reprezentácie postupovali v súlade s touto deklaráciou,“ uviedol.


      Premiér doplnil, že sa snaží viesť vládu v súlade s hodnotami, ku ktorým sa vtedajšia národná rada formou deklarácie prihlásila. Považuje ich za správne.

SaS: Prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR bol dôležitý krok k samostatnosti 

      Bratislava 17. júla (TASR) – Prijatie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky bol podľa koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) dôležitý krok k samostatnosti. Slovensko si v sobotu pripomína 29. výročie tejto udalosti. 

      Ako uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS), túžba žiť samostatne sa premietla do textu, ktorý prijala Slovenská národná rada (SNR). „Táto deklarácia je pre nás záväzkom, aby sme sa správali zodpovedne, a tak riadili aj štát. Aj preto si musíme pripomínať tento dôležitý deň a tých, ktorí sa postavili za samostatnosť Slovenska,“ uviedol s tým, že toto rozhodnutie sa ukázalo aj napriek ťažkostiam ako správne.

V. Remišová vyzvala v deň Deklarácie o zvrchovanosti SR Slovákov na súdržnosť 

      Bratislava 17. júla (TASR) – Predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala občanov Slovenska na súdržnosť a spoločnú zodpovednosť za krajinu. Povedala to pre TASR pri príležitosti 29. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky.


      „Po dlhých rokoch snáh na sebaurčenie sme ako občania Slovenska dosiahli zvrchovanosť a o svojich osudoch a smerovaní našej krajiny rozhodujeme len sami. Je len našou spoločnosťou zodpovednosťou, kam a ako rýchlo sa bude naša krajina uberať,“ uviedla Remišová s dôvetkom, že silou a bohatstvom Slovenska sú práve ľudia. 

      Presvedčená je o tom, že cit a odhodlanie chrániť Slovensko ako demokratickú krajinu sú pevne zakorenené v každom občanovi aj v predstaviteľoch štátu. 

      Doplnila, že sila Slovákov, ich odhodlanie a jednota má najväčší význam práve v ťažkých časoch.

OĽANO: Štátnu zvrchovanosť považujeme za najdôležitejšiu hodnotu 

      Bratislava 17. júla (TASR) – Hnutie OĽANO považuje štátnu zvrchovanosť za najdôležitejšiu hodnotu. Ako uviedla koaličná strana pre TASR, prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR, od ktorej podpisu v sobotu uplynulo 29 rokov, si pripomína ako dôležitú udalosť v slovenskej histórii.


      Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš poukázal na to, že Slovensko dlhé roky doplácalo na rôznych falošných politikov, ktorí sa síce radi oháňali slovenskou vlajkou, ale ich skutočným záujmom bolo vysávanie štátnych peňazí. 

      „To viedlo k enormným škodám a obrovskému investičnému a modernizačnému dlhu takmer vo všetkých verejných službách. Hnutie OĽANO dostalo v posledných voľbách silný mandát práve na to, aby sme vrátili Slovensko späť jeho občanom,“ povedal s dôvetkom, že pocit pravého vlastenectva spočíva aj v tom, že ľudia nadobudnú pocit, že žijú v spravodlivom štáte.


      Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) doplnil, že v tento deň si zároveň spomína na všetkých, ktorí v minulosti dobrovoľne alebo nútene opustili vlasť a v zahraničí naďalej venovali veľa úsilia tomu, aby sa zo Slovenska stal opäť samostatný, zvrchovaný a demokratický štát.

 
      „Slovenská diaspóra v zahraničí významným spôsobom prispela k tomu, že sa Slovensko stalo zvrchovaným štátom a aj v zmysle Ústavy SR považujeme jej príslušníkov za integrálnu súčasť štátotvorného slovenského národa,“ uzatvoril.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás