DomáceČo bolo povedané vo víkendových televíznych reláciach

Čo bolo povedané vo víkendových televíznych reláciach

-

Čo bolo povedané vo víkendových televíznych reláciach

Premiér: Nie som šéf tejto koalície, nado mnou je koaličná rada 

      Bratislava 21. mája (TASR) – Premiér nie je členom koaličnej rady, sú to lídri koaličných strán a koaličná rada je nad ním. Vyplýva to z vyjadrení predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. „Nie som šéf tejto koalície. Som šéf vlády. Nado mnou je koaličná rada,“ povedal. Právomoci síce má, no podľa vlastných slov sú nad ním štyria predsedovia koaličných strán.


      Žiadne dohody v koalícii sa podľa neho nerodia ľahko. Opakovane kritizoval SaS v súvislosti s inflačným balíkom pomoci a zdanením mimoriadnych príjmov z ruskej ropy z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) či pre platy učiteľov. Od SaS a jej lídra očakáva väčšie zasadenie sa o veci aj sofistikovanejší návrh na riešenie situácie s infláciou. Tvrdí, že partnerov už dávnejšie vyzývali na predloženie vlastných návrhov, no SaS s nimi neprišla.


      Na nedeľnej (22. 5.) koaličnej rade budú podľa premiérových slov hovoriť aj o aktuálnom návrhu SaS a jej lídra Richarda Sulíka. Liberáli chcú, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty (DPH) na naftu a benzín.


      Čo sa týka protiinflačnej pomoci, nechcel hovoriť o ideálnom riešení. „Ideálne riešenia sa nedajú v koalícii presadiť,“ uviedol s tým, že vždy je potrebný kompromis a konsenzus strán. Nepovedal, prečo by mali rozdielnu výšku podpory dostať rodiny napríklad pri 14- a 15-ročných deťoch. Pomoc podľa neho pocítia aj učitelia, a to tí, ktorí majú deti a budú tak poberateľmi daňového bonusu.


      Heger vidí dôvod na to, aby sa o návrhoch z dielne Matoviča rokovalo v Národnej rade (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Pýta sa, kedy by sa potom pomoc ľuďom vyplatila, keby mali návrhy prejsť štandardným legislatívnym procesom. 

M. Šimečka: Zobrať samosprávam 500 miliónov eur je od vlády cynické a devastačné 

      Bratislava 21. mája (TASR) – Zobrať krajom, mestám a obciam päť mesiacov pred voľbami z rozpočtov 500 miliónov eur je zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a vládnej koalície cynické a z pohľadu ich ďalšieho prežitia devastačné. Myslí si to predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.


      „Samosprávy sú v našej krajine jedna z mála inštitúcií, ktoré ešte ako-tak fungujú a poskytujú ľuďom kvalitné služby. Jeden megalomanský plán Igora Matoviča im však môže spôsobiť vážne problémy, viaceré z nich budú musieť zvýšiť miestne dane a mnohé z nich to ani nemusia prežiť,“ vyhlásil v stanovisku Šimečka.


      Navrhované protiinflačné opatrenia obsahujú aj zvýšenie daňového bonusu. To má spôsobiť výpadok financií samosprávam. Hnutie chce v najbližších dňoch apelovať na všetkých poslancov, aby za návrh nezahlasovali. „V parlamente je viacero zástupcov a zástupkýň samospráv a ťažko sa dá rozumieť tomu, že chcú niesť spoluzodpovednosť na takomto devastačnom kroku voči slovenským samosprávam. Najsmutnejším dôkazom toho, že to nie je dobrý zákon, je fakt, že Matovičovi s týmto zákonom pomáhajú fašisti zo strany Mariana Kotlebu,“ doplnil šéf PS.


      Progresívne Slovensko ide do spojených jesenných volieb so štyrmi okruhmi tém, ktoré považuje za prioritné. Samospráva musí byť podľa PS otvorená, zelená, komunitná a pomáhajúca. V rámci každej oblasti pripravujú návrhy opatrení.

OĽANO nemá problém so zrušením potreby súhlasu NR SR s väzbou poslanca 

Bratislava 21. mája (TASR) – Hnutie OĽANO nemá problém s úvahami svojho lídra Igora Matoviča o zrušení ustanovenia týkajúceho sa potreby odsúhlasiť väzobné stíhanie poslanca Národnej rady (NR) SR v pléne. Strana Za ľudí si nemyslí, že poslanec NR SR je nadčlovek a mal by mať výhody. Čaká však na finálny návrh pracovnej skupiny.


      „Je legitímna úvaha predsedu hnutia OĽANO Igora Matoviča, aby sme takúto neprimeranú výhodu v prospech poslancov parlamentu odstránili, pretože vidíme aj v prípade poslanca Fica, že namiesto toho, aby sa umožnil priechod spravodlivosti, poslanci nie sú z dôvodu falošnej solidarity ochotní vydať svojho kolegu do rúk súdu,“ uviedlo OĽANO. Odvoláva sa na koaličnú zmluvu a vládny program, ktoré hovoria o úprave právneho poriadku tak, že si každý bude pred zákonom rovný.


      Podotklo, že súčasné „zvýhodnenie poslancov možno vnímať ako ‚poistku‘ v tých štátoch, kde na miesto poslanca parlamentu nenastupuje náhradník, keďže tam skutočne hrozí, že by sa účelovými zadržaniami poslancov alebo ich vzatím do väzby mohli ovplyvňovať hlasovania poslancov o dôležitých zákonoch a otázkach verejného záujmu“. Pripomenulo, že na Slovensku takýto systém funguje a poslanca vo väzbe by mal kto nahradiť v parlamente. „Úvahy niektorých odborníkov o nutnosti ponechania ‚poistky‘ nie sú namieste,“ dodalo pre TASR.


      Podľa strany Za ľudí je predčasné hodnotiť návrh, keď nie je známa jeho podoba. „Úlohou pracovnej skupiny je nájsť také riešenie, aby sa nedalo zneužívať napríklad účelovým väznením politikov pred dôležitým alebo tesným hlasovaním,“ ozrejmila strana.


      Hnutie Sme rodina podčiarklo, že v prvom rade si treba uvedomiť, akým spôsobom by to niekto chcel zrušiť a čo by tým chcel dosiahnuť. „Ak sa máme jednoznačne vyjadriť, musíme si podrobne návrh preštudovať,“ uzavrelo.


      Úvahy o zrušení tohto ustanovenia v Ústave SR naznačil už Matovič po tom, ako plénum NR SR neschválilo žiadosť prokuratúry o vydanie poslanca Roberta Fica (Smer-SD) do väzby.

M. Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

Bratislava 22. mája (TASR) – Dá sa očakávať aj to, že žiaden sociálny balík nebude, pretože proces je veľmi pochybný a legislatíva môže skončiť na Ústavnom súde SR. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Myslím si, že tým, ako je ten proces hrubo porušený, je to vec, ktorá na Ústavnom súde môže pristáť,“ skonštatovala Kolíková. Problém je podľa nej v tom, že o návrhu sa rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Viac to nechcela komentovať. Balík sa mal podľa nej nastaviť pre ľudí, ktorí sú naozaj v núdzi, teda aj pre seniorov či nezamestnaných. Nemyslí si, že zameranie na rodiny s obrovským balíkom je správnou cestou.

Poslanci parlamentu okolo Petra Pellegriniho podali pozmeňujúci návrh. Žiadajú do balíka zakomponovať jednorazovú pomoc, aby sa týkala aj pracujúcich ľudí a aby garantovali dôchodcom, že pred Vianocami dostanú ešte ďalší dôchodok. Pokiaľ tieto podmienky nebudú splnené, poslanci balík nepodporia. Kolíková považuje za kľúčové, že sa 13. dôchodok vyplatí už v júli.

Kolíková súhlasí s tým, že sociálny balík je potrebný. Dodala, že SaS navrhla balík aj s príspevkom na bývanie a so zvýšením životného minima. Netreba podľa nej zvyšovať dane, keď má štát tzv. nadpríjmy.

To, že mal minister financií Igor Matovič (OĽANO) rokovať s kotlebovcami, je podľa Kolíkovej „primerane nechutné“. Podľa Pellegriniho ide o vizitku toho, čoho je schopný Matovič, aby dosiahol svoje veci. Pellegriniho strana Hlas-SD zatiaľ vylúčila zo spolupráce OĽANO a ĽSNS. Odídencov z ĽSNS, ktorí pôsobia v mimoparlamentnej strane Republika, zatiaľ nevylúčila. Pellegrini priznal, že majú svoju minulosť a strana bude o tom pred voľbami ešte diskutovať.

Politici reagovali aj na zadržanie bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR a exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistického trestného činu. Pri svojej obrane hovoril o platení odškodného. Kolíková nechce spochybňovať kroky orgánov činných v trestnom konaní v tejto veci. „Myslím si, že by bolo veľkou chybou, aby sa ktokoľvek dal zastrašiť takýmito výrokmi,“ uviedla.

Pellegrini označil zadržanie ako trápne gesto pri exponovanej osobe. „Myslím si, že na Facebooku sú podstatne horšie a drastickejšie príspevky kadejakých ľudí. Zaujímalo by ma, či tiež boli popredvádzaní a či budú súdení. Ale u Harabina to asi tak dobre znie, lebo je to známa osoba a všetci ho vidia,“ povedal s tým, že vziať niekoho do basy za status je teatrálne gesto.

Protiinflačná pomoc musí byť adresná a rýchla, tvrdia Viskupič a Saková

Bratislava 22. mája (TASR) – Protiinflačná pomoc musí byť adresná a rýchla, no návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) taký nie je. Zhodli sa na tom šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) a opozičná poslankyňa Denisa Saková (nezaradená) v diskusnej relácii TA3 V politike. Viskupiča mrzí, že aj Matovič pokračuje v politike tzv. balíčkov, označil to za cestu do pekla. Pokiaľ balík nebude obsahovať pomoc dôchodcom a rodinám s nízkymi a strednými príjmami, Sakovej poslaneckí kolegovia nemôžu návrh v hlasovaní podporiť.

Viskupič tvrdí, že podpora rodín je dôležitá, no treba pomáhať úmerne situácii. „Teraz sa ide pomáhať už aj nad mieru, kde netreba. Mamičky nepotrebujú ďalšiu sociálnu dávku, potrebujú, aby mohli dať dieťa do škôlky, aby mohli ísť pracovať. Nestačí ďalšia dávka, ďalšie balíčky,“ zdôraznil.

Slovensko šlo podľa neho dlhé roky systémom balíčkov, čo nie je efektívne. „Jednoznačne treba pomáhať, ale pomáhať cielene a tak, aby to nezruinovalo verejné financie a aby zvýšené dane nezruinovali ekonomiku,“ pripomenul. SaS za návrh nemôže zahlasovať, lebo je veľmi drahý a nepomáha tam, kde treba, a na druhej strane plytvá peniazmi, kde to nie je až také potrebné.

Saková pripomenula, že už minulý rok odborníci kritizovali opatrenia, ktoré navrhoval Matovič. Tí podľa nej hovoria, že treba pomáhať najzraniteľnejším skupinám, teda dôchodcom a rodinám s nízkymi príjmami, čo navrhovaný balíček neobsahuje. „Pomoc má byť zmysluplná, adresná a rýchla,“ povedala. Protiinflačný balík podľa nej nezahŕňa ani pomoc rodinám, ktoré deti nemajú alebo majú napríklad odrastené deti.

Podľa Viskupiča dáva zmysel zvýšiť daňový bonus a prídavky na deti, ale treba to robiť v rozumnej miere. Najnúdznejších podľa neho zachytáva zvýšenie životného minima, čo navrhovala aj SaS. To, že SaS dáva návrhy neskoro, sú podľa Viskupiča klamstvá. Saková dodala, že jej mimoparlamentná strana Hlas-SD riešenia predstavovala počas uplynulého polroka, no koalícia ich zmietla zo stola.

SaS nepodporí ani zdanenie ruskej ropy. Ak opatrenie prejde do druhého čítania, pripravujú podľa Viskupiča pozmeňujúci návrh. Chcú, aby sa daň z ropy použila na zníženie iných daní.

Viskupič i Saková majú problém s tým, že vzniká „temná koalícia“, keď Matovič rokuje s poslancami ĽSNS. Obaja sa desia, čo by mohlo ĽSNS chcieť za to, že podporí balíček. Obaja poslanci zároveň nepodporujú, aby sa Ukrajine posielali naše stíhačky, pokiaľ za ne nemáme adekvátnu náhradu.

SaS nechce dopredu rozprávať o tom, koho by vylúčila z povolebnej spolupráce. Podľa Viskupiča sa nedá vyradiť úplne každého, treba to riešiť deň po voľbách. Hlas-SD by mal podľa Sakovej problém sedieť vo vláde s ĽSNS a OĽANO, k ostatným stranám sa zatiaľ nevyjadruje.

Premiér: Balík pomoci je kompromis troch strán, chýbali mi návrhy SaS

Bratislava 22. mája (TASR) – Protiinflačný balík, o ktorom aktuálne rokuje aj Národná rada (NR) SR, je výsledkom kompromisu troch koaličných strán, pri rokovaniach chýbali návrhy SaS. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Dodal, že liberáli na koaličných radách len kritizovali a nepriniesli riešenia.

„Oveľa lepšie by bolo, keby sme mali dohodu štyroch strán,“ poznamenal premiér. „Mne chýbali riešenia SaS na koaličných radách, ktoré prebiehali tri mesiace,“ podotkol. Pripomenul, že pomoc rodinám je súčasťou vládneho programu, za ktorý hlasovali aj liberáli. Deklaroval, že nerezignoval na funkciu mediátora v koalícii. „Pre mňa sú dôležité výsledky a vediem diskusiu s koaličnými partnermi,“ uviedol. Zopakoval, že nad ním ako premiérom je koaličná rada a štyria lídri, ktorým sa on zodpovedá.

Heger tvrdí, že balík ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) má odstrániť krivdu pri porovnaní párov bez detí a tých s deťmi. Rodiny s deťmi sú podľa neho ohrozenejšie infláciou. Tvrdí, že bývalé vlády „škrtili pomoc rodinám“. Neprekáža mu, že Matovičove návrhy neprešli medzirezortným pripomienkovým konaním. Pomoc podľa neho už treba vyplatiť ľuďom. Chyby sa podľa neho dajú odstrániť v NRSR. „Návrh nie je komplikovaný, zvyšujeme vlastne tri čísla,“ uviedol.

Čo sa týka samospráv, premiér tvrdí, že sú pripravení riešiť možné výpadky financií miest a obcí. „Je potrebné, aby sme sa intenzívne rozprávali,“ povedal s tým, že samosprávy vníma ako partnerov. Priznal, že vláda nevie zabrániť samosprávam zvýšiť miestne dane.

Premiér si nemyslí, že zdanením mimoriadnych príjmov z ruskej ropy by sa zvýšili ceny pohonných látok. Ak sa to však bude diať, štát tomu podľa neho vie zabrániť a má na to nástroje, napríklad zastropovanie cien.

V OĽANO podľa jeho slov neuvažujú o zmene lídra. Reagoval tak na prieskumy verejnej mienky o dôveryhodnosti členov vlády. Heger deklaroval, že nemá ambíciu prevziať pozíciu šéfa OĽANO namiesto Matoviča.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás