DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

P. Pčolinský: Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby 

      Bratislava 3. decembra (TASR) – Pokiaľ by padla vláda, jediné riešenie vidí podpredseda parlamentu a Sme rodina Peter Pčolinský v predčasných voľbách. Úradnícku vládu odmieta. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Podpredseda SaS a poslanec parlamentu Branislav Gröhling považuje predčasné voľby za lepšiu alternatívu ako to, čo sa v súčasnosti deje. Zatiaľ nevedel povedať, či by SaS dodala hlasy na predčasné voľby.


      Pčolinského prekvapili slová SaS o prípadnej novej koalícii 76 poslancov. „Neviem si predstaviť aká, jedine, že už by sa na niečom dohodli so stranou Hlas,“ povedal. Nesúhlasí s úradníckou vládou, ktorú by podľa jeho slov tvorili umelo dosadení ľudia a v rozpore s výsledkom volieb riadili štát. „Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby a dohoda na predčasných voľbách,“ dodal.


      Pčolinský sa pýtal, či by SaS pridala svoje hlasy k vyvolaniu predčasných volieb, na ktoré treba súhlas 90 poslancov. Gröhling nepovedal, či by to SaS urobila. On sám je za predčasné voľby.


      Podpredseda parlamentu uznal problém získať podporu na kľúčové veci vzhľadom na menšinové vládnutie. „Je úplne normálne, že každý navrhovateľ zákona, ak chce, aby mu zákon prešiel, musí hľadať podporu, musí rokovať s každým,“ povedal podpredseda parlamentu s tým, že je v poriadku, ak prejde zákon s podporou opozičného poslanca.


      Pčolinský odmietol obchody s opozíciou. „Zmysel toho, že hľadáte podporu ako menšinová vláda, je v tom, že sa snažíte presvedčiť poslancov, že zákon je dobrý,“ povedal. Upozornil, že SaS podporila polovicu zákonov a o žiadnom obchode sa nehovorí. 


      „Ak by bola možnosť nebyť v ďalšej vláde so stranou SaS, celkom by som to aj privítal,“ povedal Pčolinský. Gröhling to chce nechať na výsledok volieb. „Ak máme byť opäť vo vláde, kde sa bude spolupracovať a rokovať s poslancami ĽSNS až na úrovni ministrov, prepisovať zákony, to sme sa vydali na veľmi nebezpečnú cestu, nechceme byť toho súčasťou,“ dodal.


      Budúci potenciálni koaliční partneri nebudú podľa Gröhlinga vnímať postoje SaS ako riziko, že by mohli z vlády odísť. Tvrdí, že prinášajú reformné riešenia. „Vždy sme bojovali proti nezmyselným opatreniam,“ dodal.


      Gröhling kritizoval, že pomoc domácnostiam s energiami sa podmieňuje schválením rozpočtu a koalícia to nemá finančne kryté. Pčolinský pripomenul, že ak rozpočet neprejde, nie sú ohrozené len peniaze pre domácnosti, ale napríklad aj platy učiteľov. „My sme v opozícii. Na podporu rozpočtu mali myslieť vtedy, keď pán Matovič ostal prilepený na svojej stoličke,“ odpovedal Gröhling na otázku o podpore rozpočtu. 

M. Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte 

      Bratislava 4. decembra (TASR) – O podpore rozpočtu na rok 2023 sa rokuje prioritne s demokratickými poslancami, napríklad z Progresívneho Slovenska, odídencami z OĽANO a poslancami SaS. Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš to uviedol v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo. Pripustil diskusiu o úpravách v rozpočte s cieľom získať hlasy. „Ak to bude rozumný, príčetný návrh, pomôže to ľuďom, nevidím problém, aby sme sa o tom rozprávali,“ skonštatoval. 


      Nezaradený poslanec Tomáš Valášek pôsobiaci v mimoparlamentnom Progresívnom Slovensku podľa svojho straníckeho šéfa Michala Šimečku speje k tomu, že zahlasuje proti rozpočtu. Spolu s nezaradeným poslancom Erikom Tomášom pôsobiacom v mimoparlamentnom Hlase-SD majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy. Tomáš doplnil aj politické výhrady. Vie si predstaviť diskusiu o rozpočte po dohode na predčasných voľbách.  


      Podľa Šipoša sa s Európskou komisiou rokuje, aby výdavkové limity neboli potrebné. Upustenie od nich zdôvodňuje snahou pomáhať v ťažkých časoch ľuďom.


      Šimečka zatiaľ nevedel definitívne povedať, ako bude Valášek hlasovať pri návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. 


      V prípade návrhu Európskej komisie na blokovanie peňazí z Európskej únie pre Maďarsko by podľa Šimečku, ktorý je podpredsedom Európskeho parlamentu, mala vláda SR hlasovať za, Tomáš by preferoval záporné stanovisko. Šipoš chce rozhodnutie nechať na ministra zahraničných vecí a ministra financií.

V náročnej dobe treba vecne a pokojne riadiť štát, apeluje prezidentka 

      Bratislava 4. decembra (TASR) – V náročnej dobe potrebujeme vecné, racionálne a pokojné riadenie štátu. Pripomenula to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Menšinová vláda môže podľa nej fungovať, ak racionálne rokuje. Upozornila, že s riešeniami kríz prichádza vláda na poslednú chvíľu.  Rozhodnutie o tom, či bude opäť kandidovať na prezidentku, chce Čaputová oznámiť na budúci rok.


      Prieskumy podľa hlavy štátu ukazujú, že až 84 percent ľudí je nespokojných so smerovaním krajiny. Považuje to za alarmujúce čísla, nad ktorými sa politici musia zamyslieť.    

   
      Ak by menšinová vláda deklarovala, s akou podporou vládne, prospelo by to podľa nej k predvídateľnosti a upokojeniu situácie. Kritizuje, že vláda na poslednú chvíľu hľadá podporu pre svoje návrhy. Dodala, že model menšinovej vlády je možný vtedy, ak vláda staví všetko na pokojnú, vecnú a racionálnu argumentáciu, čo sa nie vždy deje. „Máme tu neisté fungovanie parlamentu, rozbúrené emócie, krajinu v krízach, ktoré sa veľakrát riešia na poslednú chvíľu,“ uviedla.


      Návrh SaS na vyslovenie nedôvery vláde prezidentku neprekvapil vzhľadom na postoj a kroky tejto strany v dlhodobom vývoji. Považuje to za záležitosť politických strán, či využili všetky možnosti na hľadanie kompromisu.


      Prezidentka plánuje oznámiť rozhodnutie o tom, či bude znovu kandidovať do funkcie, na budúci rok. „Vnímam to, čo sa v spoločnosti deje. Snažím sa vnímať pozorne moju rolu, moju schopnosť pomôcť situácii na Slovensku a v závislosti od toho budem zvažovať rozhodnutie, či to dáva zmysel aj mne a či dáva moja služba zmysel aj Slovensku,“ priblížila.


      Hlava štátu nebude odrádzať od účasti na januárovom referende, hoci ho vníma ako agendu jednej politickej strany. Vysvetlila, že termín vybrala ako prvý možný tak, aby ho bolo možné komfortne zorganizovať aj pre ľudí, ktorí by chceli hlasovať zo zahraničia.


      Prezidentka upozornila, že pomoc ľuďom v krízach musí byť adresná, aby sme zachytili aj tých, ktorým sieť pomoci nepomáha dostatočne. Opatrenia nemajú byť rýchle a originálne, ale hlavne odborne vyargumentované v riadnom legislatívnom procese. Čaputová dúfa, že štátny rozpočet bude obsahovať požiadavky vyrokované s Európskou komisiou z hľadiska výdavkových limitov.

Prezidentka uvažuje o podaní na ÚS pre paragraf 363 a právomoci šéfa GP 

      Bratislava 4. decembra (TASR) – Ak je tu odborná polemika o využívaní paragrafu 363 Trestného poriadku či právomoci generálneho prokurátora, mal by dať na ňu odpoveď Ústavný súd (ÚS) SR. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Vedie preto odborné debaty o prípadných podaniach na ÚS. Disciplinárny návrh na generálneho prokurátora Maroša Žilinku zatiaľ neplánuje. Rozhodnutie o zrušení obvinení v kauze Súmrak si Čaputová chce preštudovať.


      Parlament by mal podľa prezidentky zregulovať aplikáciu paragrafu 363 napríklad v prípade, keď už do hry vstúpil súd. Hovorí tiež o dlhoročnej polemike o nastavení systému prokuratúry. „U nás má generálny prokurátor silné právomoci,“ povedala s tým, že mala od vlády očakávania, že zreviduje postavenie prokuratúry.


      Rieši preto ďalšie možnosti, napríklad možnosť preskúmať ústavnosť paragrafu 363 na ÚS. „Takýto návrh je tam od skupiny poslancov, ale viem si predstaviť posilnenie argumentácie v mojom vlastnom podaní na to, aby ÚS povedal, či je takýto silný nástroj v súlade s ústavou,“ povedala. Uvažuje tiež spýtať sa ÚS, či zákonné vymedzenie právomoci generálneho prokurátora je ešte v ústavných medziach.


      Prezidentka pripomenula, že môže dať iba disciplinárny návrh a Najvyšší správny súd je ten, ktorý rozhoduje. „Pokiaľ ide o konkrétne kroky generálneho prokurátora, nateraz som sa poctivo zaoberala tým, čo som počula a videla z hľadiska jeho verejných vyjadrení a krokov, a nateraz som nedospela k tomu, že by som mala podať disciplinárny návrh,“ povedala. 


      Rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP) SR z uplynulého týždňa prezidentka nepozná. Vyžiada si ho, pretože ju zaujíma, ako sa paragraf 363 aplikuje. Upozornila, že rozhodnutie vydal námestník generálneho prokurátora a hlava štátu má návrhovú právomoc voči šéfovi GP. Musela by to vyargumentovať. „Zároveň ide o využívanie rozhodovacej právomoci, a to je veľmi úzky priestor na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti,“ doplnila.

Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné,Kamenický sa pýta na plán B 

      Bratislava 4. decembra (TASR) – Ide o najabsurdnejšie odôvodnenie odvolávania vlády, komentoval predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO). Poslanec Marián Viskupič z SaS, ktorá odvolávanie iniciovala, na dôvodoch trvá. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) avizoval podporu odvolaniu, liberálov sa však pýta na plán B. Ako upozornil, na predčasné voľby treba zmenu Ústavy SR. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. 


      Gyimesi komentuje odvolávanie ako pokus o dúhovú revolúciu v réžii SaS, Hlasu-SD a Prezidentského paláca. „Chcú nastoliť progresívnu vládu tých, ktorí nikdy neboli zvolení,“ uviedol. Odmieta, že by koalícia rezignovala na boj proti korupcii a mafiánskemu štátu. Nerozumie ani argumentu o nedohode vlády s lekármi.


      V prípade úspešného odvolávania sú podľa Viskupiča tri možnosti, napríklad nová parlamentná väčšina či predčasné voľby. Odmieta, že by SaS bola dohodnutá s prezidentkou na úradníckej vláde. SaS je podľa neho pripravená zahlasovať za ústavný zákon, ktorým by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie. V predloženom návrhu im však prekáža možnosť schváliť volebné obdobie referendom. Kamenický považuje referendum za najväčšiu formu demokracie, o ktorú chce SaS ľudí pripraviť. Ako zdôraznil, ak sa nezmení Ústava SR, žiadne predčasné voľby nebudú. Šéf SaS Richard Sulík by mal podľa neho jasne povedať, o čo mu ide.


      V súvislosti s rozpočtom na rok 2023 Gyimesi ubezpečil, že problém s výdavkovými limitmi bude vyriešený, o riešení má informovať premiér Eduard Heger (OĽANO). Neprekážalo by mu, ak by rozpočet prešiel vďaka nezaradeným poslancom okolo Tomáša Tarabu alebo Štefana Kuffu. Odmieta existenciu dohôd s tarabovcami. 


      SaS podľa Viskupiča s rozpočtom nesúhlasí, hodnotí ho ako nafúknutý, populistický, predvolebný. Poukázal na extrémne vysoký deficit. Pripustil však, že výdavkové limity by mohli rozpočet skvalitniť. Kamenický potvrdil, že Smer-SD by rozpočet mohol podporiť iba v prípade garancie predčasných volieb. V návrhu mu prekáža vysoký dlh, neefektívne vynakladanie peňazí i neriešenie zákona o dlhovej brzde.


      Oddlženie nemocníc podľa Viskupiča SaS pravdepodobne podporí. Podotkol však, že nejde o systémové riešenie. Kamenický skonštatoval, že Smer-SD aj v minulosti oddlženie nemocníc podporil. Poukázal však na podozrenia pri čerpaní prostriedkov na oddlženie z minulosti.


      K odchodu Martina Klusa z SaS Viskupič povedal, že sa rozišli korektne a Klus smeruje mimo slovenskej politiky.

Prezidentka: Neprahnem po úradníckej vláde, bolo by viac možností 

      Bratislava 4. decembra (TASR) – Ak by došlo v parlamente k vysloveniu nedôvery vláde, prezidentka Zuzana Čaputová by bola povinná ju odvolať a poveriť nejakú vládu vedením krajiny. To, čo by nasledovalo, by podľa nej záviselo od vyjednávania s konkrétnymi politickými hráčmi v parlamente. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zdôraznila, že po úradníckej vláde neprahne.


      „Môžem dočasne poveriť aj vládu Eduarda Hegera (OĽANO), kým zostaví novú vládu, aby viedla krajinu. Potom nastupuje možnosť buď zostavenia vlády na profile aktuálneho parlamentu, ak sa tam nájde príslušná väčšina, alebo tzv. úradníckej vlády,“ uviedla k možnostiam, ak by došlo k pádu vlády.


      Zdôraznila, že nie je snom ani túžbou žiadneho racionálne uvažujúceho prezidenta zostavovať úradnícku vládu. „Okrem vlastnej zodpovednosti nesiete zodpovednosť aj za exekutívu, takže môžem upokojiť všetkých, čo sa tohto modelu boja z toho hľadiska, že ja po ňom prahnem, naozaj to tak nie je,“ priblížila.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás