ZahraničnéČínsky prezident navštívi na budúci týždeň Rusko, stretne sa...

Čínsky prezident navštívi na budúci týždeň Rusko, stretne sa s Putinom

-

spot_img

Čínsky prezident navštívi na budúci týždeň Rusko, stretne sa s Putinom

Peking 17. marca (TASR) – Čínsky prezident Si Ťin-pching uskutoční na budúci týždeň návštevu Ruska, pričom pôjde o jeho prvú cestu do Moskvy za takmer štyri roky. V piatok to potvrdilo čínske ministerstvo zahraničných vecí. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Prezident (Číny) Si Ťin-pching absolvuje na pozvanie prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina štátnu návštevu Ruska od 20. do 22. marca,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Pekingu. Putin pozval Siho do Ruska v decembri počas spoločného videohovoru, pripomenula agentúra AP. Ako vtedy povedal, táto návšteva by mohla „celému svetu ukázať silu rusko-čínskych väzieb“.

Si a Putin budú podľa vyhlásenia Kremľa hovoriť o „prehĺbení komplexného partnerstva a strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou“, a to aj na medzinárodnej scéne, priblížil Kremeľ. Okrem toho vraj podpíšu „dôležité bilaterálne dokumenty“.

Kremeľ v piatok vyhlásil, že Putin a Si absolvujú v pondelok neformálny obed a ich oficiálne rokovania sú na programe v utorok. „Kontakt medzi prezidentom (Putinom) a Sim sa začne 20. marca popoludní. Pôjde o osobnú konverzáciu. Uskutoční sa neformálny obed. A 21. marec bude dňom rokovaní,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Agentúra AP hodnotí cestu Siho do Ruska ako prejav zjavnej podpory Putina v čase vyostrujúceho sa napätia medzi Východom a Západom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Diskusiám Putina a Siho bude zrejme dominovať práve konflikt na Ukrajine, dodala AP.


Čínsky prezident naposledy navštívil Rusko v roku 2019. Putin sa však pred vyše rokom zúčastnil na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Obaja lídri sa stretli v septembri na regionálnom bezpečnostnom stretnutí v Uzbekistane.

Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou takzvané partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť inváziu a kritizuje západné sankcie voči Moskve, za čo si zas vyslúžila kritiku Západu. Peking minulý mesiac poprel tvrdenia Spojených štátov, že uvažuje nad dodávkou zbraní Rusku.

Čína vo februári zverejnila dokument so stanoviskom k ruskej vojne na Ukrajine, v ktorom vyzýva na dialóg a snaží sa zaujať pozíciu neutrálneho sprostredkovateľa v konflikte. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang vo štvrtkovom telefonáte so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom vyzval Kyjev a Moskvu, aby „čo najskôr“ obnovili mierové rozhovory.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás