fbpx
ZahraničnéČína sa vyjadrila k Medzinárodnému trestnému súdu a to....

Čína sa vyjadrila k Medzinárodnému trestnému súdu a to. Toto si v Haagu za klobúk nedajú

-

Čína sa vyjadrila k Medzinárodnému trestnému súdu a to. Toto si v Haagu za klobúk nedajú

Čína o zatykači na Putina: ICC by sa nemal riadiť dvojitým štandardom

        Peking 20. marca (TASR) – Čína v pondelok vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, aby sa vyhol „dvojitým štandardom“ a rešpektoval imunitu hláv štátov. ICC v piatok obvinil ruského prezident Vladimira Putina z vojnových zločinov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.


        ICC by si mal udržať objektívny a nestranný postoj a rešpektovať imunitu hláv štátov pred jurisdikciou stanovenou medzinárodným právom, uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.


        Zároveň vyzval súd, aby sa vyhol politizácii a dvojitým štandardom. Riešením konfliktu na Ukrajine ostáva podľa Wanga dialóg a rokovania. Čína nie je signatárom Rímskeho štatútu – dohody OSN, ktorou sa ustanovil ICC.


        Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal v piatok zatýkací rozkaz na Putina pre nezákonné deportovanie ukrajinských detí. Niektorí diplomati a odborníci uviedli, že obvinený môže byť v tomto prípade aj ruský prezident, pretože v prípadoch vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti či genocídy súd neuznáva imunitu hláv štátov.


         Moskva zatykač označila za neplatný, keďže Rusko nie je súčasťou ICC. Podľa Kremľa nie je jasné, ako a či vôbec by bolo možné Putina vydať, aby čelil obvineniam.


        Zatykač bol vydaný len niekoľko dní pred návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku. Do Moskvy pricestuje v pondelok, pričom návštevu opísal ako „cestu priateľstva, spolupráce a mieru“.


        „Obe strany budú praktizovať skutočný multilateralizmus, presadzovať demokraciu v medzinárodných vzťahoch, budovanie multipolárneho sveta či zlepšenie globálneho vedenia a prispejú k rozvoju a pokroku sveta,“ uviedol Wang Wen-pin v súvislosti s návštevou.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás