TV VVČaputová plánuje vetovať zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zvažuje, že...

Čaputová plánuje vetovať zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zvažuje, že sa obráti na Ústavný súd

-

Čaputová plánuje vetovať zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zvažuje, že sa obráti na Ústavný súd

Prezidentka SR Zuzana Čaputová kritizuje plánované rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré iniciuje vláda Roberta Fica. Plánuje využiť právo veta a zvažuje, že sa obráti na Ústavný súd SR.

PREZIDENTKA: Hlava štátu bude s vysokou pravdepodobnosťou vetovať vládnu novelu Trestného zákona

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová bude vysoko pravdepodobne vetovať vládnu novelu Trestného zákona, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znižuje trestné sadzby za niektoré trestné činy. Ako dnes uviedla vo vyhlásení pre médiá, dôvodom je, že ide o závažné zmeny, ktoré majú byť presadené v skrátenom legislatívnom konaní bez dostatočnej odbornej diskusie. Zároveň hlava štátu vníma ako realistickú možnosť, že sa pre návrh novely po dôkladnom zvážení argumentov obráti na ústavný súd.

Čaputová v tejto súvislosti skonštatovala, že nevidí reálny dôvody schvaľovať navrhované zmeny v skrátenom legislatívnom konaní. „Pretože náš právny poriadok predpokladá dôvody, ktoré je treba aby navrhovateľ uviedol, na základe ktorých koná v skrátenom legislatívnom konaní,“ skonštatoval prezidentka. Zároveň doplnila, že možnú protiústavnosť vidí aj pri novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, konkrétne pri vyňatí policajtov z pôsobnosti ustanovení zákona.

Pokiaľ ide o možné zrušenie ÚŠP, Čaputová poukázala na odmietavé stanovisko Rady prokurátorov SR. „Vnímam ho ako veľmi vecné, presvedčivé a poukazujúce na praktické dopady tejto zmeny, “ doplnila hlava štátu. Ak majú podľa nej prokurátori krajských prokuratúr prebrať z ÚŠP spisy v rozsahoch tisícov strán, potrebujú podľa nej čas na prípravu. „Práve na toto poukazuje rada prokurátorov,, že takáto zmena, bez dostatočnej konzultácie a najmä tej lehoty, aby sa aj oni vedeli na prípadnú zmenu pripraviť aj kapacitne je to, kde oni vidia takisto problém, a preto volajú po riadnom legislatívnom procese,“ dodala prezidentka.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má od 15. januára vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré v stredu 6. decembra s pripomienkami odobrila vláda. Podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) je dôvodom zrušenia ÚŠP fakt, že sa stal systémovo zaujatým a len personálne zmeny by túto situáciu neriešili. „Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný,“ uviedol Susko.

VIDEO:

Zdroj: TA3, Zuzana Čaputová Facebook

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

3 Komentáre

 1. (TOTO JE NA OKAMZITE ZRUSENIE AJ SPECIAL TRESTNEHO SUDU, RESP VYRAZIT VSETKYCH TU ZODPOVEDNYCH SUDCOV a Hrubalu s Klimentom prvych !!)

  Telegram Prinasame nadej, cit.:

  Z FB: Kamoška sudkyne asi nebude z tej legálne vyhotovenej nahrávky zo 7.7.21 nadšená… niekomu na špec súde sa kvoli nej možno dokonca nepodarí zabúvať…

  Niekomu z nej možno zkysne úsmev na tvári na špec prokuratúre a niekomu možno stiahne scrotum alebo ako hovoria bratia češi: šourek. A až sa pozrú na podpis na listine, niekto bude pri šoférovaní veľmi nesústredený.

  A prečo ste o tejto legálne získanej nahrávke ešte nepočuli? Možno preto, lebo prípad, v ktorom sa tento zákonným sposobom získaný dokaz objavil, dozoruje prokurátor spomínaný v nahrávke a súdila ho… sudkyňa z nahrávky.

  ————————————-

  Odposluch čurillovcov zo 7.7.2021

  Elitný vyšetrovateľ NAKA (1): “Vec je tá, že bol podaný návrh na predĺženie lehoty vazby. Vrámci toho bola podaná obžaloba a nebolo rozhodnuté o predľžení vazby a pán (meno sudcu špec súdu) s pani (meno sudkyne špec súdu) sú toho názoru, že oneskorene bola podaná obžaloba a preto prepúšťajú (mená dvoch zadržiavaných osob). Čiže TREBA VYROBIŤ SKUTOK a treba ich zobrať.”

  Elitný vyšetrovateľ NAKA (2): “Kedy ich idú púšťať?”

  Elitný vyšetrovateľ NAKA (1): “To nevieme. Teraz že idú… rieši (meno prokurátora špec prokuratúry) s ďalšími to, aby to nebolo (nezrozumiteľné) Chceli ich normálne prikazom od stola pustiť, ale že chcú to riešiť normálne na pojednávaní, ale pustiť ich pustia. Určite.”

  ———————————–

  Odposluch čurillovcov neskor…

  “Oni kvázi keď si zoberieš, oni sú od utorka NEZÁKONNE vo vazbe,” povedal čurillovec kolegom po tom, ako sudcovia špecializovaného súdu jednali… či skor nejednali.

  SUHRN (rovnako z TG) :

  Namiesto toho, aby BEZODKLADNE prepustili vaznené osoby, sudca špecializovaného súdu kontaktoval prokurátora špeciálnej prokuratúry.

  Prokurátor má povinnosť konať, keď sa dozvie o porušení zákona. Konal teda proti sudcom, aby došlo k náprave nezákonného stavu? Nie.

  Prepustil tieto osoby sám, aby nedochádzalo k ďalšiemu porušovaniu ich práv nezákonnou vazbou? Nie, neprepustil.

  Namiesto toho informoval čurillovcov a tí dostali/vydali pokyn: treba vyrobiť skutok. Dobre čítate.

  Čurillovci túto nezákonnosť nevyšetrovali a ani nikde neohlásili. Zadržané osoby ostali nezákonne vo vazbe ďalších 15 dní. Na slobodu ich prepustila “bezodkladne” práve sudkyňa spomínaná v odposluchu 7.7.2021. Vraj o situácii do 22.7.2021 nevedela.

  Podľa odposluchu sa však zdá, že všetci zainteresovaní o tomto, citujem, “nezákonnom”, stave od 7.7.2021 do 22.7.2021 vedeli a nekonali.

  Sudcovia špec súdu, prokurátori špec prok aj elitní vyšetrovatelia.

 2. Caputova, ked si si nechala 2021 posvätit Ustavnym sudom ze predcasne volby su PROTIUSTAVNE – aky prevrat teraz pripravujes?

  Dostala si nas protiustavnostou predcasnych volieb na uroven africkej kolonie a Kosova.

  alebo 2021 platilo iba pre vtedajsiu opoziciu?? A ked sa karta otocila, uz to neplati?? Ustavny sud je neprekvapivo ticho.
  Rada prokuratorov je na vyhodenie !!
  V tejto rade je minimalne jedna pochybna osoba, majuca podpis Oplotenej ambasady – Wáclavova, Wáclav je fotograf Atuality.sk
  Dalsia je pravdepodobne Sisakova z Presova, Sisak sa pohyboval / pohybuje v prostredi univerzity Presov, ktora je sidlo pobocky ameros!onistickej neziskovky SFPA. To sa da dohladat. (ul. 17. novembra 1, PO – adresa UNIPO to iste)

  Sudny dvor jasne povedal (a Sudny dvor rozhoduje aj spory statov contra EK) ze zrusenie Specialnej prok (aj Special sudu) – vid Rumunsko 2022 bez JEDINEHO SLOVA Eurokomisie proti Rumunsku) – nie je proti Zmluve o EU.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás