Najvýznamnejšia udalosť minulého týždňa, viažúca sa ku komunálnym voľbám bola oznámenie kandidatúry ministra dopravy Jozefa Ráža na post primátora Bratislavy. Je všeobecné známe, že Bratislava je pre strany vládnej koalícia takpovediac nehrateľná. Presnejšie povedané, jej kandidát môže vyhrať len pri šťastnej zhode okolností, resp. pri hrubej chybe pravicových či progresivistických strán. Akákoľvek iná kandidatúra je buď len povinná jazda – to bola v minulosti kandidatúra Jána Mažgúta na bratislavského župana, alebo, taktická kandidatúra, teda kandidatúra nie s cieľom vyhrať, ale s cieľom poškodiť najneprijateľnejšieho kandidáta a tak nepriamo pomôcť kandidátovi prijateľnejšiemu. Kandidatúra Joža Ráža nie je ani jedna z týchto prípadov. Ak sa pozrieme do minulosti, tak v ostatných tridsiatich šiestich rokoch mala Bratislava slušného, teda nepravicového kandidáta, len raz. Bol ním Milan Ftáčnik a bol zvolený len vďaka fatálnemu zlyhaniu pravice. Vtedy vďaka silným egám a možno aj vďaka arogancii moci ( pravica bola presvedčená, že jej post primátora v Bratislave nemôže uniknúť) pravica postavila dvoch kandidátov. Magdu Vášáryovú, za SDKU, a Jána Budaja za DÚ, resp. neskôr za lokálnu stranu Zmena zdola. Je možné, že aj napriek tomu by to pravica dala, ale nasadiť pani Magdu, v tom čase už v dôchodkovom veku, bez akýchkoľvek skúseností a po katastrofálnom výkone v prezidentskej kampani bola hrubá a nevynútená chyba. Je celkom možné, že ak by stranícke primárky na primátora vyhral neskorší Ivan Štefanec, voľby v Bratislave by vyhral on, nie už spomínaný Milan Ftáčnik. Vráťme sa však k Jožovi Rážovi a k tomu, ako môže zamiešať karty v primátorských voľbách. Je nesporné, že je to úspešný manažér, ktorý sa vyhýba čistej politike a gro jeho verejného angažovania spočíva v snahe nepolitikárčiť, nerobiť prázdnu politiku, ale naopak doručovať čo najviac splnených sľubov svojim voličom. Je síce nominantom Smeru, ale tento svoj – aspoň v Bratislave ťažký ,,handicap“ nijak nezdôrazňuje. Práve naopak, cudne sa od tejto strany ak už nie priamo dištancuje, tak aspoň sa k nej nehlási. Oficiálne ide ako nezávislý kandidát, aj keď je každému jasné, že ide s podporou všetkých koaličných strán. V čom je teda problém ? V tom, že okrem neho kandidujú proti Vallovi ešte ďalší dvaja relevantný kandidáti. Je to mestský poslanec a predseda strany Dunaj Martin Winkler a starostka mestskej časti Karlová Ves – Dana Čahojová. A práve v tom je problém. Je to presne zrkadlový obraz toho, ako nad pravicovými kandidátmi zvíťazil Ftáčnik. Voľba primátora je totiž jednokolová, opravák tam nebude, stačí relatívna väčšina a keď sa proti sebe bijú traja proti či antivallovský kandidáti, Vallo má ďalší mandát takmer iste vo vrecku. Ostáva teda dúfať, že egá nevyhrajú nad racionalitou a antivallovské sily sa nebudú ďalej trieštiť. Na to treba tak strašne veľa a zároveň tak strašne málo, potlačiť egá a chovať sa rozumne. Riešením by boli primárky a ich víťaz by sa postavil proti Matúšovi Vallovi. A na rozdiel od súčasného stavu, možno by mal aj šancu uspieť.