fbpx
ZahraničnéBRICS: Za nových členov bloku pozvali Saudskú Arábiu a...

BRICS: Za nových členov bloku pozvali Saudskú Arábiu a ďalších päť štátov

-

BRICS: Za nových členov bloku pozvali Saudskú Arábiu a ďalších päť štátov

BRATISLAVA 24. augusta (SITA) – Saudskú Arábiu, ktorá je najväčším exportérom ropy na svete, pozvali do ekonomického bloku BRICS. Medzi členov organizácie blok zároveň pozval Irán, Spojené arabské emiráty, Argentínu, Egypt a Etiópiu. Ako informuje web CNN, oznámil to vo štvrtok juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Všetci pozvaní už vyjadrili záujem o pripojenie sa k bloku. „Členstvo nadobudne účinnosť prvého januára 2024,“ povedal Ramaphosa.

Správa o rozšírení bloku BRICS prišla počas záverečného dňa výročného samitu hlavných nových trhových ekonomík v juhoafrickom Johannesburgu. Ide o prvé rozšírenie skupiny od roku 2010. V súčasnosti ju tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika.

Ruský prezident Vladimir Putin vo videopríhovore zagratuloval novým členom bloku BRICS a dodal, že globálny vplyv organizácie bude naďalej rásť. Indický premiér Naréndra Módí rozšírenie tiež privítal a povedal, že jeho krajina bola vždy presvedčená, že pripojenie sa nových členov blok posilní.

Oznámenie o rozšírení organizácie BRICS znamená, že členom bude najväčší exportér ropy na svete, čiže Saudská Arábia, aj najväčší svetový importér ropy, čiže Čína. Rozšírenie bloku vyvoláva otázky o potenciálnej dedolarizácii. Podľa analytikov je však v najbližšej budúcnosti vytvorenie spoločnej meny bloku BRICS „nepravdepodobné“.

https://edition.cnn.com/2023/08/24/business/saudi-arabia-brics-invitation-intl

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás