fbpx
- Reklama -
ZahraničnéBlíži sa koniec konfliktu na Ukrajine? Najprv dostávali zbrane,...

Blíži sa koniec konfliktu na Ukrajine? Najprv dostávali zbrane, teraz aj tak pripúšťajú, že prídu o časť územia a Zelenskyj opäť niečo prosí – o pomoc na obnovu

-

Blíži sa koniec konfliktu na Ukrajine? Najprv dostávali zbrane, teraz aj tak pripúšťajú, že prídu o časť územia a Zelenskyj opäť niečo prosí – o pomoc na obnovu

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Pri útoku na Sloviansk zahynuli najmenej štyria ľudia 

      Kyjev 2. júla (TASR) – Pri útoku na východoukrajinské mesto  Sloviansk zahynuli najmenej štyria ľudia. Oznámil to v sobotu tamojší starosta Vadym Ľach a zároveň obvinil ruské sily, že pri útoku použili zakázanú kazetovú muníciu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.


      K útoku prišlo počas noci, pričom ruské sily mali zaútočiť na oblasti obývané civilistami, v ktorých nie sú žiadne vojenské objekty, uviedol na sociálnej sieti Telegram Ľach. Zároveň informoval, že útok si vyžiadal životy najmenej štyroch ľudí a ďalší siedmi utrpeli zranenia.

- reklama -


      Podľa Ľacha ruské sily použili kazetovú muníciu, ktorá „vybuchuje nad hlavami ako ohňostroj, no namiesto krásy prináša smrť“.


      Kazetová munícia môže byť odpaľovaná zo zeme delostreleckými systémami alebo zhadzovaná z lietadiel. Vo vzduchu sa rozpadne na množstvo „submunície“ a po dopade dokáže zničiť  rozsiahlu plochu. Medzinárodný Dohovor o kazetovej munícii z roku 2008, ktorý podpísalo 108 krajín, jej používanie zakazuje. Ukrajina ani Rusko sa však k Dohovoru nepripojili.


      Kyjev v sobotu informoval, že ruské sily pokračujú v útoku pozdĺž veľkej časti frontovej línie na východe Ukrajiny. Podľa generálneho štábu ukrajinskej armády sa snažia pomocou delostrelectva naspäť získať stratené pozície v Charkovskej oblasti.


      Výbuchy boli v sobotu ráno hlásené tiež z Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny, avšak miestne úrady zatiaľ neposkytli bližšie informácie. Ukrajinská strana tiež uviedla, že sa jej podarilo odraziť ruský útok v Doneckej oblasti na východe krajiny, píše DPA.

Lukašenko tvrdí, že Ukrajina vystrelila rakety na Bielorusko 

      Moskva 2. júla (TASR) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v sobotu uviedol, že jeho armáda zostrelila rakety vypálené na jeho územie z Ukrajiny, a to uprostred rastúcich špekulácií o zapojení sa Minska do konfliktu medzi Kyjevom a Ruskom.


      TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP.


      „Provokujú nás,“ citovala Lukašenka štátna tlačová agentúra Belta. „Musím vám povedať, že zhruba pred tromi dňami sa pokúsili z Ukrajiny zasiahnuť vojenské ciele v Bielorusku,“ povedal.


      „Vďaka Bohu, naše protivzdušné systémy Pancir zachytili všetky rakety vypálené ukrajinskými silami,“ dodal bieloruský prezident. Ukrajina minulý týždeň uviedla, že rakety vypálené z Bieloruska zasiahli pohraničnú oblasť na jej území.


      Lukašenko v sobotu poprel, že by jeho krajina chcela zasiahnuť do rusko-ukrajinského konfliktu. „Ako som pred viac ako rokom povedal, nemáme v úmysle bojovať na Ukrajine,“ povedal.


      Bielorusko ako dlhodobý spojenec Kremľa od 24. februára podporuje ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine s tým, že pôsobí ako záložná základňa pre moskovské sily. Ruské jednotky prekročili bieloruskú hranicu na Ukrajinu, keď sa pokúšali dobyť Kyjev, ale neuspeli, konštatuje AFP.


      Lukašenko je vojensky a hospodársky veľmi závislý od Ruska a spolieha sa na podporu svojho suseda so zámerom stabilizovať svoju pozíciu. Stalo sa tak aj v roku 2020, keď po sporných prezidentských voľbách vypukli rozsiahle protesty.


      Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň oznámil, že Moskva „v najbližších mesiacoch“ dodá Bielorusku rakety typu Iskander-M schopné niesť jadrové zbrane.


      Bielorusko je vytrvalým spojencom Ruska, pričom mu uľahčilo i začiatok februárovej invázie na Ukrajinu, keďže niektoré ruské jednotky vpadli na ukrajinské územie práve z Bieloruska.

Zelenského poradca pripustil, že Lysyčansk by mohol padnúť do rúk Rusov 

      Kyjev 3. júla (TASR) – Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč v noci na nedeľu pripustil, že mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny by mohlo padnúť do rúk Rusov, informuje TASR na základe správy televízie Sky News a agentúry Reuters.


      Arestovyč uviedol, že ruské jednotky prekročili rieku Severný Donec a blížia sa k mestu zo severnej strany.


      „Je to určite hrozba. Uvidíme. Nevylučujem akýkoľvek výsledok, viac budeme vedieť o deň – dva,“ vyhlásil Arestovyč. Dodal, že ak Lysyčansk padne, bude to pre ruskú armádu strategická nevýhoda, keďže sa následne bude musieť sústrediť na dobytie šiestich veľkých miest v Donbase. Bojová línia sa tak podľa neho natiahne a pre ruské jednotky bude ťažšie pokračovať v ofenzíve.


      Proruskí separatisti v sobotu oznámili, že Lysyčansk kompletne obkľúčili. Ukrajinská armáda však tieto tvrdenia odmietla.


      Ruské sily minulý týždeň obsadili susedný Severodoneck, ktorý od Lysyčanska oddeľuje iba rieka Severný Donec. Zámerom Ruska je obsadiť celý Donbas, ktorý tvorí Luhanská a Donecká oblasť. Na časti ich území boli v roku 2014 vyhlásené samozvané proruské separatistické republiky.

Zelenskyj požiadal o medzinárodnú pomoc s povojnovou obnovou Ukrajiny 

      Kyjev 3. júla (TASR) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore v noci na nedeľu požiadal o medzinárodnú pomoc s povojnovou obnovou Ukrajiny. TASR správu prevzala od agentúry DPA a denníka The Guardian.


      „Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný,“ vyhlásil Zelenskyj. Dodal, že tento plán si vyžaduje „veľké investície, nové technológie a inštitúcie a v neposlednom rade reformy“.


      Zelenskyj v príhovore poznamenal, že Ukrajina by podľa neho mala spôsobiť ruským jednotkám čo najviac škôd, aby si „každý Rus zapamätal, že Ukrajina sa nedá zlomiť“. Dodal, že vojna sa ani zďaleka neskončila a v niektorých oblastiach sa boje zintenzívňujú.


      Volodymyr Zelenskyj sa virtuálne zúčastní na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny, ktorá sa bude konať 4.-5. júla vo švajčiarskom Lugane. Okrem 100-člennej delegácie z Ukrajiny pod vedením ukrajinského premiéra Denysa Šmyhala sa na nej zúčastnia aj zástupcovia 38 krajín sveta a 14 medzinárodných organizácií. Medzi účastníkmi by mali byť aj premiéri Poľska a Česka, ako aj šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.


      Pripravované podujatie v Lugane nebude darcovskou konferenciou. Jeho cieľom bude načrtnúť základné princípy a priority procesu obnovy Ukrajiny. 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

  1. k comu to bolo dobre? aby sa zapad zahojil a napakoval aj s amerikou.Vsak im muselo byt jasne , ze rusko vyhraje.su tam taky isty nevzdelanci a uboziaci ako vedu nasu krajinu, ako to ma vyzerat? zase sa napakuju len ti isty ludia.Bezocivci, na ukor ludseho nestastia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás