fbpx
ZahraničnéBiden oznámil v Kyjeve nový polmiliardový balík pomoci pre...

Biden oznámil v Kyjeve nový polmiliardový balík pomoci pre Ukrajinu

-

Biden oznámil v Kyjeve nový polmiliardový balík pomoci pre Ukrajinu

Kyjev 20. februára (TASR) – Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote pol miliardy amerických dolárov. TASR o tom informuje podľa správy televízie CNN a vyhlásenia Bieleho domu.

Biden sa médiám prihovoril spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a uviedol, že pomoc bude zahŕňať viac vojenského vybavenia vrátane delostreleckej munície a húfnic.

Zelenskyj zase uviedol, že s Bidenom hovoril o „zbraniach dlhého doletu, ktoré je stále možné Ukrajine dodať, aj keď ich zatiaľ nedostala“.

Biden vo vyhlásení, ktorý Biely dom zverejnil skôr, spresnil, že pôjde o dôležité vybavenie „vrátane delostreleckej munície, protitankových systémov a vzdušných radarov, aby bolo možné ochrániť ukrajinský ľud pred leteckým bombardovaním“.

„Neskôr tento týždeň oznámime aj ďalšie sankcie voči elitám a spoločnostiam,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Šéf Bieleho domu okrem toho vo vyhlásení uviedol, že na Ukrajinu prišiel, aby potvrdil nezlomný záväzok Spojených štátov voči ukrajinskej demokracii, suverenite a územnej celistvosti. „Keď (ruský prezident) Putin spustil takmer pred rokom svoju inváziu, myslel si, že Ukrajina je slabá a Západ rozdelený. Myslel si, že vydrží dlhšie ako my, no smrteľne sa mýlil,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

Počas návštevy Bidena v Kyjeve sa v ukrajinskej metropole rozozvučali aj sirény varujúce pred vzdušným náletom. V čase, keď sa sirény spustili vychádzal Biden so Zelenským z Chrámu svätého Michala, pričom nevypukla panika, všíma si AFP.

Z chrámu prezidenti pokračovali k Múru pamiatky padlých za Ukrajinu, kde položili veniec a padlých si uctili chvíľou ticha.


Biden pricestoval v pondelok na vopred neohlásenú návštevu Kyjeva. Jeho cesta je pre mnohých prekvapením, pretože Biely dom minulý týždeň oznámil, že v súvislosti s avizovanou návštevou Poľska nemá Biden v úmysle prekročiť hranice do susednej Ukrajiny. Do Kyjeva pricestoval krátko pred prvým výročím ruskej invázie na Ukrajinu, ktoré si svet pripomenie 24. februára.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás