Názory"Betónovanie" sa vo funkciách cez pochybný úrad sa skončí

„Betónovanie“ sa vo funkciách cez pochybný úrad sa skončí

-

„Betónovanie“ sa vo funkciách cez pochybný úrad sa skončí

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) – Status chráneného oznamovateľa neumožňuje absolútne „zabetónovanie“ sa vo funkcii. Zároveň to nie je ani účelom zákona o ochrane oznamovateľov. Pre agentúru SITA to uviedla Natália Pindrochová z odboru prevencie a komunikácie Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO). Vysvetľuje, že aj chránený oznamovateľ môže o svoju funkciu prísť, ak sú však na to zákonné dôvody. ÚOO podľa Pindrochovej posudzuje každú záležitosť individuálne i detailne a v niektorých prípadoch už súhlasil s výpoveďou zo zamestnania.

„Je veľká škoda, keď politici vnášajú do zložitých odborných debát svoju vlastnú politickú agendu a šíria dezinformácie. Nechajme posúdenie odborných otázok inštitúciám, ktoré na to boli zriadené. Každý zákon sa dá zneužiť. To ale neznamená, že možno ignorovať platnú právnu úpravu a obchádzať inštitúciu, ktorá má dozerať na jej dodržiavanie,“ uviedla Pindrochová. Dodala, že ostatným zamestnávateľom tak najvyšší štátni predstavitelia dávajú zlý signál, že nemusia dodržiavať zákony.

Vládny kabinet zrejme pripravuje zmeny na Úrade na ochranu oznamovateľov. Ako informoval vo svojom videu, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, minister životného prostredia Tomáš Taraba, o problémoch s úradom sa už rozprávali aj na rokovaní vlády. Kabinetu sa podľa neho nepáčia kroky viacerých nominantov bývalej vlády, ktorí na ÚOO hľadajú podporu vo forme ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti. „Máme jednu štátnu inštitúciu pod ministerstvom životného prostredia, kde potrebujete mať bezpečnostnú previerku na prísne tajné. No a keďže ten šéf nemá previerku na prísne tajné, tak sme ho chceli odvolať. On nám vytiahol z aktovky, že aj on je oznamovateľ protispoločenskej činnosti. Takže oni si urobili taký šport z toho, že si myslia, že budú nespĺňať základné zákonné podmienky, ale takto sa budú zabetónovať vo funkciách. Chcem len povedať, že už sme to na vláde riešili, aby to trápne zabetónovanie ľudí vo funkciách, ktorí nespĺňajú základnú zákonnú podmienku, nebolo možné,“ povedal Taraba.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

3 Komentáre

  1. Čo riešite?
    Oznámili, alebo neoznámili protispoločenskú činnosť?
    Rieši polícia tieto udania?

    • Uz roky (este za bolsevika) to funguje tak,ze kazdy jeden je za oznamenie protispolocenskej cinnosti potrestany…vzdy zvitazi zlo nad dobrom a inak to nebude ani teraz

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás