ZahraničnéBELGICKO: Farmári chcú protestom v Bruseli zatlačiť na EÚ

BELGICKO: Farmári chcú protestom v Bruseli zatlačiť na EÚ

-

BELGICKO: Farmári chcú protestom v Bruseli zatlačiť na EÚ

BRUSEL 1. februára (SITA/AP) – Konvoje stoviek farmárov s traktormi dorazili do Bruselu, kde chcú zatlačiť na lídrov Európskej únie (EÚ), ktorí sa schádzajú na samite, aby vyhoveli ich požiadavkám na lepšie podmienky pre ich živobytie. Kulminujú tak týždne protestov farmárov naprieč euroblokom. Poľnohospodárov znepokojujú nízke zárobky, rastúce náklady i byrokratická záťaž.

Belgický farmár Jean-Francois Ricker, ktorý strávil blízko sídla Únie noc, sa vyjadril, že príde veľa ľudí a očakáva tisíc až 1 400 vozidiel. Ako informuje agentúra AP, farmári hádzali na políciu petardy, vajíčka, fľaše od piva a zapaľovali balíky slamy, zatiaľ čo bezpečnostné zložky reagovali vodnými delami na uhasenie ohňov a zabránili jednému farmárovi, aby nezhodil strom na schody Európskeho parlamentu.

Samit EÚ sa mal predovšetkým sústrediť na poskytnutie finančnej pomoci Ukrajine, ale farmári svoj boj pretlačili do agend lídrov, vyjadril sa belgický premiér Alexander De Croo, ktorého krajina má v súčasnosti predsedníctvo EÚ. „Musíme sa tiež uistiť, že môžu dostať správnu cenu za vysokokvalitné produkty, ktoré poskytujú. Musíme tiež zabezpečiť, aby administratívna záťaž, ktorú majú, zostala primeraná,“ povedal predseda belgickej vlády.

Protesty, ktoré obmedzili Belgicko, Francúzsko či Taliansko, sú zväčša pokojné. Francúzska polícia však v stredu zatkla 91 demonštrantov, ktorí sa pretlačili na najväčší potravinový trh v Európe v Rungis, pričom 79 ich bolo ráno ešte vo väzbe. Francúzi tiež plánujú naďalej blokovať diaľnice okolo Paríža i ďalšie významné cesty.

Farmári prichádzajúci do Bruselu trvajú na tom, že ich protest bude pokojný a bezpečnostné zložky zatiaľ nemuseli príliš zasahovať.

Sila protestov sa odzrkadlila už v stredu, keď Európska komisia oznámila plány chrániť farmárov pred lacným exportom z Ukrajiny počas vojny a umožniť farmárom využívať časť pôdy, ktorá bola nútená ležať ladom z ekologických dôvodov. Plány ešte musia schváliť členské štáty a Európsky parlament, no je to náhly a symbolický ústupok.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás