fbpx
- Reklama -
NázoryBaránek v komentári pre Ereport: Dožil som sa návratu...

Baránek v komentári pre Ereport: Dožil som sa návratu totality v osprostenejšej podobe!

-

Baránek v komentári pre Ereport: Dožil som sa návratu totality v osprostenejšej podobe!

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Priatelia… Málokedy sa mi to stáva, ale naozaj ani neviem, kde vlastne začať. Deje sa totiž toľko bezprecedentných hlúpostí, že uprednostnením jednej umenšujeme druhú, ktorá si to však nezaslúži. Aj toto napísal vo svojom obsiahlom komentári pre Ereport k aktuálnej politickej situácii na Slovensku známy politický analytik Ján Baránek. Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Baránek sa kritickým okom pozrel nielen na súboj „učiteľomilov“ Branislava Gröhlinga (SaS) a Igora Matoviča, ale aj na „naťahovanie“ sa s Ruskom o plyn a ropu. Neopomenul ani nedávne zasahovanie sa amerických kongresmanov do našej „slobody“ vyjadrovania sa na Facebooku či doslova hystériu, ktorá sa strhla okolo COVID-19 a očkovania proti nemu. Skrátka a dobre, po slovách Jána Baráneka sa zrejme viacerí občania zamyslia nad tým, prečo je Slovensko krajinou „neobmedzených“ možností, a prečo by možno občania mali pravdepodobne zodpovednejšie prehodnotiť aj to, komu dajú v parlamentných voľbách svoj hlas.

Baránek v tom má zdá sa už dávnejšie jasno, mocných, ktorí na Slovensku vládnu, označil za „atrapy Homo Sapiens“.

- reklama -

„Bojoval som proti totalite. Neveril som, že sa dožijem toho, že totalita padne a dožil som sa toho. Po tom som neveril, že sa dožijem návratu totality. Dožil som sa aj toho. Len v osprostenejšej podobe,“ konštatuje politický analytik.

Celé stanovisko politického analytika Jána Baráneka, ktoré zastlal redakcii eReport bez redakčných úprav (pridali sme iba medzititulky citácie).

Bez slobody pravdu nenájdeme. Sloboda je nedeliteľná!

Priatelia… Málokedy sa mi to stáva, ale naozaj ani neviem, kde vlastne začať. Deje sa totiž toľko bezprecedentných hlúpostí, že uprednostnením jednej umenšujeme druhú, ktorá si to však nezaslúži. Tieto dilemy nám generujú naši členovia exekutívy, ako aj parlamentu. Len si pripomeňme: minister financií a minister školstva chcú ísť štrajkovať za platy učiteľov. Spolu a proti sebe. Premiér nám tvrdí, že sme vzorom pomoci občanom pre ostatné krajiny EÚ. Aktivisti hlasno volajú po okamžitom zastavení dodávok plynu a ropy z Ruska. Vraj nimi financujeme ruskú vojnu proti Ukrajine. Atď… Pristavme sa teda a okomentujme aspoň mnou vymenované nezmysly.

Čo sa týka štrajku učiteľov a účasti dvoch ministrov, tí sú jediní, ktorí reálne môžu zvýšiť učiteľom platy… Čo tu povedať. Opäť sa musím vrátiť k Hlave XXII. Snáď ani v nej nenájdete väčší nezmysel. Možno iba epizódu, v ktorej Milo Minderbinder nechal zbombardovať vlastné jednotky, lebo mal kšeft s Nemcami. Ale tu hovoríme o maximálne možnej umeleckej nadsázke, akej bol zrejme Joseph Heller schopný. Asi si sám povedal, že väčšia blbosť sa už nedá vymyslieť. Možno vymyslieť nie. Ale dá sa „žiť“ a zažiť. V krajine, kde vládnu regulárni blázni regulárnym bláznom. Lebo iba regulárni blázni vymyslia niečo podobné a regulárni blázni im to aj trpia. K premiérovmu tvrdeniu o tom, že sme vzorom pomoci občanom v kríze pre ostatné krajiny Európy čo dodať…? Buď je to cynizmus najhrubšieho zrna, alebo nekompetentnosť a slaboduchosť najhrubšieho zrna.

Proti takejto hlúposti neexistuje racionálna obrana

Tu sa mi až nutkavo neodbytne vnucuje názov barokového románu Hansa Jakoba Christoffela von Grimmelshausena – Dobrodružný Simplicius Simplicissimus. Ako ušitý na nášho premiéra. V preklade je to totiž Jednoduchý Najjednoduchší… Odhliadnuc od faktu, že hlavný hrdina románu ani neznesie porovnanie s našim premiérom. Pretože pri konfrontácii by pôsobil až Aristotelovsky sofistikovane. No a k okamžitému zastaveniu dodávok plynu a ropy z Ruska. Priatelia, musím to podotknúť – taký, až hedonisticko bohatý výber aktivistického idiotizmu, popretkávaného povrchnosťou a absenciou akejkoľvek elementárnej logiky s chýbajúcim pudom sebazáchovy, som ešte nezažil. A to som si myslel, donedávna, že som toho zažil už dosť. Nie! Až teraz to zažívam!

Čo k tomu dodať? V prvom rade, milí „otcovia“ a milé „matky“ všetkej hlúposti a slaboduchosti, by ste mali Ukrajincov vyzvať, aby prestali financovať ruskú agresiu proti Ukrajine. Keď už teda. Lebo, pokiaľ viem, Ukrajina stále importuje ruskú ropu a platí za ňu, stále importuje ruský plyn a platí za neho. Rusku, vy kreténi! Čo tu viac dodať… Sú zrejme medzi nami až ezotericky neuchopiteľné, neviditeľné sily, ktoré svojou hlúposťou a idiotizmom spoľahlivo prevalcujú fantáziu akéhokoľvek osvieteného intelektuála a nie len takého červa, ako som ja… Problémy sú tu dva. Prvý – že tieto „sily“ dnes vládnu na Slovensku. Druhým je, že proti takto popísanej hlúposti, ako nám aj história dokazuje, neexistuje racionálna obrana. 

Ak nejaká existuje, je iba primitívne brachiálna, dávajúca priestor pre zúfalosťou vyvolanú živočíšnu túžbu „zatĺcť do zeme“ nositeľov takto bezbrehej hlúposti a až suicidálnej negramotnosti, nie len politickej, ale aj negramotnosti takmer vo všetkom a tým spôsobujúcu samotnú neschopnosť prežiť… Prežil som polovicu života v totalite. Bojoval som proti totalite. Neveril som, že sa dožijem toho, že totalita padne a dožil som sa toho. Po tom som neveril, že sa dožijem návratu totality. Dožil som sa aj toho. Len v osprostenejšej podobe. Mnou vyššie popísané indivíduá totiž požiadali niektorých členov amerického Kongresu, aby nám vybavili u Zuckerberga účinnejšiu cenzúru Facebooku. Vraj máme na ňom príliš veľa ruskej propagandy.

Západný svet sa ako keby v jednom okamihu zbláznil

No a k tomu ešte predviedli na výsluch sudcu Harabina za schvaľovanie Putinovho rozhodnutia vtrhnúť na Ukrajinu. Totiž, sudca Harabin napísal, že on by na Putinovom mieste urobil to isté. A jedným dychom tieto atrapy Homo Sapiens tvrdia, že to je boj za demokraciu. No, ja som si, keď som zvádzal svoju malinkú vojničku s boľševikom, nepredstavoval demokraciu a slobodu takto. Tak sa pozrime najprv na to, čo vlastne kriminalizujeme. Ospravedlňujem sa jednotlivcom, ako aj sebe, za tú prvú osobu množného čísla. Pre aktivistov a mnou vyššie spomenuté stvorenia – 1. os. mn. č. znamená „my“. 

Východiská:

Bavíme sa o ozbrojenom konflikte dvoch krajín, pričom ani s jednou z týchto krajín nemáme žiadnu zmluvu o vzájomnej pomoci, vrátane vojenskej. Ani jedna z týchto krajín nie je demokraciou v našom aj keď dnes už zdeformovanom, chápaní. Rusko je autokracia, resp. monokracia, potláčajúca opozíciu, slobodu slova, kriminalizujúca opozičné názory a ich nositeľov, kde majú obrovský vplyv oligarchovia. Pokiaľ sú teda lojálni úzkemu vedeniu. Ukrajina je kleptokraciou, patrí k najskorumpovanejším krajinám sveta, kde všeobecná chudoba obyvateľov je daňou za bezbrehé rozkrádanie, ktoré si ani na Slovensku neviem ani len predstaviť. V tomto sú si obe krajiny podobné, ale na rozdiel od Ruska, Ukrajina podporuje neonacizmus. Oficiálne sa totiž hlási k svojej nacistickej histórii. Resp. k tej jej časti, ktorá nacistickou bola. Písal a hovoril som o tom veľa už inde, takže sa nebudem teraz opakovať.

Máme teda situáciu, kedy jedna nedemokracia napadla druhú nedemokraciu. A zrazu sa niečo stalo. Z mne nepochopiteľných dôvodov sme zrazu tú druhú nedemokraciu začali velebiť a jej boj proti prvej nedemokracii vydávame za boj za demokraciu. Už len toto je choré a trestuhodné. Tá druhá nedemokracia je totiž tou, ktorá adoruje nacizmus. Oficiálne. Ale, tzv. západný svet sa ako keby v jednom okamihu zbláznil. On sa, samozrejme, nezbláznil. Mohol by som tu teraz citovať G. Busha juniora, bývalého prezidenta USA, ktorý v ukrajinskej televízii potvrdil, že Američania mali na Ukrajine biologické laboratória, a že niektoré z nich sa aj podarilo evakuovať. Potvrdil toho viac. Napríklad aj dohodu medzi Gorbačovom a jeho otcom, vtedy prezidentom USA, o rozšírení NATO o maximálne vtedajšiu NDR.

Sloboda nie je selektívna. Tá je, alebo nie je

Zrejme aj o tomto hovoril pápež František, keď sa vyjadril, že NATO „brechalo“ Rusom na dvere a to mohlo viesť k Putinovej invázii na Ukrajinu. A zrejme aj toto mal na mysli sudca Harabin. Čo sa ale stalo v krajine, ktorá má katolícke vedenie? Že za podobný názor, ako má svätý otec, idú kriminalizovať sudcu? Keď som si prečítal vyjadrenie sudcu Harabina, čakal som diskusiu. Môžete mi teraz podsúvať názor, že Harabin to myslel určite inak, atď… Môžeme o tom diskutovať donekonečna… Ale nemuseli by sme. Keby prišla tá diskusia. Predstavme si ale iný prípad – predstavme si, že by niekoho z vás chcel štát kriminalizovať za to, že poviete, napíšete, že chápete, prečo Azerbajdžan napadol v r. 2020 Náhorný Karabach a Arménsko. Zdá sa vám to blbosť. Ale je to presne to isté, ako keď povedal sudca Harabin, že chápe, prečo Putin vtrhol na Ukrajinu.

Lebo – ani s jednou z uvedených krajín nemáme žiadnu zmluvu, ktorá by nás zaväzovala k čomukoľvek! Ani s Arménskom, ani s Ruskom, ani s Azerbajdžanom, ani s Ukrajinou. Takže o čo tu ide? Určite nie o ochranu a obranu demokracie v kleptokratickom štáte s vedením, podporujúcim neonacistov. Ide tu o strach z rozpínavosti Ruska? Svätý otec ale hovoril pravý opak! Tak o čo tu, hergot, ide!? Naozaj tu ide o flagrantné porušenie dohôd Bush – Gorbačov??? Mimochodom, tie potvrdil aj dnes 99 ročný Henry Kissinger, ktorý bol ich autorom. Zaregistroval som prirovnanie, že v prípade schvaľovania ruského útoku a kauzy Harabin ide o niečo podobné, ako o schvaľovanie atentátu na Heydricha v protektoráte. Aj vtedy nacisti kriminalizovali tých, ktorí atentát schvaľovali. No… Vo svojej podstate sme ešte horší. V prípade Heydricha jedna zúčastnená strana kriminalizovala druhú zúčastnenú stranu konfliktu. 

My, Slovensko, však NIE SME zúčastnená strana!!! Je to niečo podobné, ako keby Horthyho režim vo vtedajšom Maďarsku kriminalizoval nejakého Maďara, ktorý by schvaľoval atentát na Heydricha v protektoráte. Lebo je to presne tá istá pozícia! Maďarsko nebolo zúčastnenou, ale treťou stranou kauzy Heydrich! Podobne, ako Slovensko nie je zúčastnenou, ale treťou stranou konfliktu Rusko – Ukrajina! Takže – naši, ako som už spomenul, negramotní, nevedomí lídri, na Slovensku – zrejme vedome, nastoľujú totalitu! Tu nejde o to, či mám rád Rusko. Ja moc ani nie. Alebo či mám, alebo nemám rád Harabina. Tu ide o koncept slobody a spravodlivosti! Sloboda nemá dva metre, sloboda nie je selektívna. Tá je, alebo nie je.

Pravda buď je, alebo nie je, len ju treba hľadať! 

Bazálnym predpokladom na napredovanie ľudstva bola konfrontácia! Konfrontácia názorov v diskusii, v polemike. Konfrontácia skúseností založená na empirických poznatkoch, na znalosti histórii, faktov, na rešpektovaní logiky a prirodzených procesov vedúcich k poznaniu a k napredovaniu. A takýmto bazálnym procesom je konfrontácia a argumentácia!!! A títo mentálne znevýhodnení úbožiaci čo urobili? Namiesto toho, aby silu svojej pravdy preukázali v názorovej konfrontácii a diskusii so sudcom Harabinom a jemu podobným, kriminalizujú ho! Keď je ich pravda tak silná, že kvôli jej ochrane intervenujú u amerických kongresmanov, určite by argumenty sudcu Harabina za pár minút zmietli zo stola!!! Alebo…? Nie, radšej kriminalizujú najzákladnejší predpoklad poznania pravdy – konfrontáciu názorov, argumentov a faktov!!!

No, ale toto potom je totalita. Jednoznačne, nevyvrátiteľne. Nikdy neplatili a neplatia totiž, dnes už ich okrídlené argumenty o tom, že o pravde sa nediskutuje. Odhliadnuc od faktu, že takéto niečo môže vyletieť len z aktivisticky pomätenej hlavy, toto je „reč totality“. Oni si z politického a ideologického presvedčenia vyrobili pravdu a dali ju na úroveň axiomy (chápanej podľa Aristotela)! Hlupáci! Nevedia, že axiomy v ideológii neexistujú! „Axioma“ v ideológii sa stáva a zákonite stane totalitou! A tú si ja pamätám, poznám ju, vyrástol so v nej. NIKTO(!) ma nebude presviedčať o opaku. Tobôž nie niekto, kto si ju nie len že nemôže pamätať, ale nedal si ani toľko roboty, aby si ju naštudoval. Takže – nastoľujú tu totalitu. Ani nie pomaly a ani sa za to nehanbia. Využívajú udavačov, využívajú hlúposť a povrchnosť ľudí, ktorým je strata slobody ukradnutá. História sa opakuje. Nejak skoro, aspoň pre mňa.

Na záver musím ešte spomenúť, že akákoľvek odchýlka od pravdy, od snahy jej skúmania a hľadania, sa veľmi rýchlo môže vypomstiť. V čerstvej pamäti máme, ako sa tí istí, o ktorých stále píšem a medzi ktorých treba zahrnúť nie len politický establishment, ale aj jemu poplatné média a tzv. „novinárov“, snažili a potláčali iné, ako „schválené“ názory na Covid, jeho liečenie a očkovanie. Vtedy vytvorili niečo, čo môžem nazvať ako „Veľká kovidová lož“. Vtedy som zaregistroval aj krik niektorých, ktorí brojili proti nám, čo sme prejavovali pochybnosti – napríklad o očkovaní a sebe vlastným, nevyberavým spôsobom na nás chrlili vedrá svojej ideologickej špiny a vyzývali, aby sa naše názory  cenzurovali.

Zrazu(!) vidím, že niektorí z nich(?) majú problém s inou, ale presne tak isto inšitucionalizovanou štátnou pravdou a to v ukrajinsko-ruskom konflikte a zrazu(?) volajú po slobode slova! Nemožno v jednom prípade volať po umlčaní iných názorov a v druhom sa sťažovať, že ma niekto chce umlčať. Lebo presne ten istý mechanizmus, ako nám pri Covide, im dnes zrazu slobodu slova berie, keďže v ukrajinsko-ruskom konflikte už nezdieľajú „štátny“ názor. Nebudem menovať, nie je to podstatné. Podstatné je čo som napísal – pravda je nedeliteľná, neselektívna. Pravda buď je, alebo nie je, len ju treba hľadať! Ale bez slobody pravdu nenájdeme. Takisto sloboda je nedeliteľná, neselektívna, nepodlieha kritériám ideológie. Podlieha iba kritériám pravdy. Toto je môj záver, priatelia. Bez slobody nenájdeme pravdu. Bez poznania a hľadania pravdy nezískame slobodu.

Autor článku: Jozef Uhlárik. Článok vyšiel na: eREPORT

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 COMMENTS

 1. Priatelia, je mi tak strašne ľúto, že opozícia (či už mentálna alebo politická) voči dnešnej vláde a vládnej koalícii nemá absolútne žiadnu úroveň. Aj súdruh Beránek je rovnaký looser ako všetci liberáli v kaviarničkach s dizajnovými šálikmi a pridrbanými rámami okuliarikov.
  Si myslí že ak si počas nočnej jazdy zapne na mobile kamerku a zapáli vajgel, že je strašne štýlový. No nie je! Lebo sa nesústredí ani na to čo hovorí, a ani na jazdu. Výsledok – kým sa dostane do stredu vety, zabudne o čom mala byť a to je ten lepší prípad. Horší bude ak niekoho zabije ako Lipšic.

  Navrhol by som mu (ak teda nemá na žiletky a šampón s hrebeňom, nech skúsi vytiahnuť zo skryne maturitný oblek, nejakú košeľu a kravatu, nech si kúpi nejaký stojan na mobil a nech nahráva tie svoje múdra v kľude obývačky. Bude to mať aj úroveň, aj zmysel a bude to možno aj pozerateľné!

  Pre tých čo začnú zas vyskakovať po plafón – nehovoril som o obsahovej stránke. Ak sa z jeho mudrovania podarí poskladať nejaká ucelená myšlienka, tak dáva zmysel. Ale z 99% len opakuje čo už povedali iní… Žiaľ.

  • Ferko, ty nekomentuj, keď veci nerozumieš, čo je zjavné. Ty sa zaoberaj ďalej žiletkami a oblečením. Jedine že by si to bol ty, Igor…

  • Je mi luto ludi, ktori este v dnesnej situacii, v akej sa Slovensko nachadza nic nevidia. Su hluchi, slepi, nevidomi. Prosto dusevni chudaci.
   Ak sa Vam nocne jazdy nepacia, nezdielate s nimi nazor, preco ich sledujete?
   P Baranek je jeden mudry, rozhladeny, inteligentny, scitany clovek, ktoremu je mudrost mozeme zavidiet.
   V druhom odstavci pisete, ze raz moze niekoho zrazit ako Lipsic. Ale je tu jeden obrovsky rozdiel. Lipsica za to este povysili do funkcie specialneho prokuratora a mudreho p. Baraneka by za to dali do vazenia. O tom nie je pochyb.
   Preto zelam p. Baranekovi vsetko najlepsie, vela stastne najazdenych kilometrov a videi k tomu. 👍
   Vy ich sledovat nemusite, lebo im nerozumiete.!

 2. Ferko, ty nekomentuj, keď veci nerozumieš, čo je zjavné. Ty sa zaoberaj ďalej žiletkami a oblečením. Jedine že by si to bol ty, Igor…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás