NázoryBaránek pre CNN Prima News: Ficov kabinet je o...

Baránek pre CNN Prima News: Ficov kabinet je o niekoľko poschodí vyššie ako bývalé vlády

-

Baránek pre CNN Prima News: Ficov kabinet je o niekoľko poschodí vyššie ako bývalé vlády

Nová slovenská vláda už nadobúda konkrétne obrysy. Robert Fico a jeho koaliční partneri predstavili nominantov na jednotlivé ministerstvá. Rezorty majú získať nielen skúsení matadori, ale aj politici vyvolávajúci značné kontroverzie. Prezidentka Zuzana Čaputová už jedného z nich odmietla vymenovať – ​​konkrétne Rudolfa Huliaka, ktorý zastáva množstvo kontroverzných názorov. Politický analytik Ján Baránek však vo vysielaní CNN Prima News hovorí o Huliakovi ako o odborníkovi, píšu české Parlamentní Listy.

Žiadna neodborná nominácia

Hosťom CNN Prima News bol riaditeľ agentúry Polis a politický analytik Ján Baránek. CNN Prima News pripomenula najskôr vo vysielaní výrok nominanta na post ministra životného prostredia ohľadom vzťahu dvoch mužov. „Sexuálne praktiky dvoch mužov, pri ktorých siričitany, CO2 vznikajú ako vedľajší produkt pri používaní telesných otvorov, ktoré na tieto veci nie sú vôbec určené,“ povedal okrem iného v minulosti Huliak.

„Ten výrok Rudolfa Huliaka, ktorý som počul, on to samozrejme myslel ironicky. Netreba všetko brať ako odborný názor, to nie. On má takú rétoriku, aj v čase celej predvolebnej kampane. Ale na druhej strane je naozaj vo svojej oblasti odborníkom, je lesníkom. Tieto veci berie zo svojho uhla pohľadu. Nedá sa povedať, že by návrh SNS v osobe Rudolfa Huliaka predstavoval neodbornú nomináciu,“ zmienil Baránek.

Kaderník a bábkoherečka hodnotia kompetencie

Ficov kabinet je podľa jeho slov o niekoľko poschodí vyššie ako bola predchádzajúca vláda Igora Matoviča. „Tým, že vládu skladá Fico a konzervatívna sociálna demokracia, sú pod oveľa väčšou paľbou kritiky a pozornosti médií, než to bolo pred 3,5 rokmi, keď vládu skladal Igor Matovič. Celé sa to teraz sústredí na Rudolfa Huliaka, ale rozhodne sa v jeho prípade nedá hovoriť o tom, že by nebol odborníkom,“ dodal Baránek.

Reč bola aj o Robertovi Kaliňákovi, ktorý má zasadnúť na post ministra obrany. „Predchádzajúca vláda mala dosť dlhý čas na to, aby tú korupciu dokázala. A ja som x-krát vyčítal Matovičovej vláde, že nakoniec obvinenia, ktoré smerovali na Fica a Kaliňáka, sa netýkali korupcie, ale týkali sa tzv. zosnovania zločineckej skupiny ohľadom bývalého prezidenta Kisky, keď hovorili o Kiskových daňových únikoch, čo nakoniec potvrdil aj prvostupňový súd, ktorý Kisku odsúdil. Ja sa teraz neviem vyjadriť bez dôkazov o korupčnej minulosti Kaliňáka, Fica a ostatných členov Smeru,“ podotkol Baránek.

Čaputová zdržuje

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová chce novú vládu vymenovať až potom, čo dostane nový návrh na obsadenie funkcie ministra životného prostredia. Uviedla to v piatkovom oznámení. Slovenská národná strana (SNS) pritom uviedla, že na nominácii Rudolfa Huliaka trvá.

Rozhodnutie nemenovať Huliaka ministrom Čaputovou predtým zdôvodnila okrem iného tým, že tento kandidát neuznáva existenciu klimatickej krízy. 

Fico reaguje

Po oznámení Čaputovej, že nemenuje Huliaka ministrom, sa ho okrem iného zastal aj pravdepodobný budúci slovenský premiér Robert Fico, ktorého strana Smer-sociálna demokracia septembrovej voľby vyhrala. Fico ešte vo štvrtok povedal, že keď SNS postoj nezmení, predpokladá vymenovanie novej vlády bez Huliaka tak, že prezidentka by riadením ministerstva životného prostredia dočasne poverila iného člena novej vlády. 

Zároveň ale Fico uviedol, že v spolupráci s koaličnými partnermi urobí všetko pre to, aby neboli prekážky na vymenovanie novej vlády práve v deň konania prvej schôdze slovenského parlamentu v novom volebnom období.

Článok vyšiel na: www.hlavnydennik.sk. Autor článku: Diana Zaťková

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás