fbpx
- Reklama -
EkonomikaAj napriek Borisovej masívnej výstavbe, v prvom štvrťroku sa...

Aj napriek Borisovej masívnej výstavbe, v prvom štvrťroku sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom

-

Aj napriek Borisovej masívnej výstavbe, v prvom štvrťroku sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom

Bratislava 4. júna (TASR) – Bytová výstavba sa spomalila, v prvom štvrťroku 2021 sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Stagnácia výstavby nových bytov na Slovensku pokračovala aj v úvode roka 2021. Celkovo sa v 1. štvrťroku 2021 začala výstavba 4100 bytov, čo bolo o 21,4 % menej bytových jednotiek ako v rovnakom období minulého roka. Vývoj ovplyvnili reštrikčné opatrenia v súvislosti s nepriaznivým pandemickým vývojom a čiastočne aj vysoký porovnávací základ. Pred rokom (v 1. štvrťroku 2020) sa začalo stavať viac ako 5200 bytov, čo bolo najviac za obdobie prvého štvrťroka počas posledného desaťročia.

Nárast rozbehu výstavby v medziročnom porovnaní sa prejavil len pri rodinných domoch o 1,5 %. Z celkového počtu začatých bytov tvorili rodinné domy takmer tri štvrtiny.

- reklama -

Celkovo sa na Slovensku v prvých troch mesiacoch tohto roka dokončilo 4485 bytov, v medziročnom porovnaní nastal pokles o 2,2 %. Z regionálneho hľadiska bol najväčší relatívny úbytok dokončených bytov v Banskobystrickom kraji o 51,8 %. Najviac bytov, viac ako štvrtina, sa skolaudovala v Bratislavskom kraji pri medziročnom poklese o 9,4 %. Nárast počtu dokončených bytov zaznamenali štyri kraje, najvýraznejšie Nitriansky kraj (o 49,9 %) a Trenčiansky kraj (o 30,6 %).

Súčasne ku koncu marca 2021 bolo na Slovensku 75.714 rozostavaných bytov, ich počet bol o 3,8 % menší ako pred rokom. Počet rozostavaných bytov v rodinných domoch však medziročne mierne vzrástol o 1,9 % na 49.375.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás