NázoryAby ste neplakali, keď Korčok bude s radosťou podpisovať...

Aby ste neplakali, keď Korčok bude s radosťou podpisovať podobné zákony a budú sa týkať vašich vnúčať, ktoré budú likvidovať podobné “cukríky”

-

Aby ste neplakali, keď Korčok bude s radosťou podpisovať podobné zákony a budú sa týkať vašich vnúčať, ktoré budú likvidovať podobné “cukríky”

BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Bittó Cigániková a Tomáš Szalay chcú právne zakotviť dve možnosti vykonania umelého prerušenia tehotenstva, a to chirurgicky a medikamentózne. V praxi sa uplatňuje len výlučne chirurgický postup, ktorý je podľa liberálov menej šetrný k zdraviu žien.„Interrupcia je podľa práva SR legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike,“ tvrdia poslanci. O návrhu by parlament mal začať rokovať na najbližšej schôdzi so začiatkom 16. apríla. V prípade odobrenia vstúpia zmeny do platnosti 1. júla tohto roku.

Poslanci chcú súčasne zakotviť zužujúcu podmienku pre medikamentózne umelé prerušenie tehotenstva, podľa ktorej sa umelé ukončenie tehotenstva vykoná v prípade znásilnenia alebo samovoľného potratu. „Vzhľadom na to, že umelé prerušenie tehotenstva je limitované rádovo týždňami a právoplatné skončenie trestného konania môže trvať aj niekoľko rokov, navrhuje sa zaviesť prezumpcia znásilnenia na základe jednostranného tvrdenia poškodenej osoby na základe podaného trestného oznámenia,“ uviedli poslanci v návrhu. Neexistencia prezumpcie v právnej úprave by znamenala dlhé čakanie na skončenie trestného konania, čo by podľa liberálov zmarilo účel návrhu.

Okrem Slovenska v súčasnosti medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta. „Ak porovnáme Slovensko so západnou Európou v úrovni zdravotnej starostlivosti či v strednej dĺžke dožitia, markantne zaostávame. Preto je v záujme zdravia žien, aby sme sa poučili z praxe v západnej Európe,“ tvrdia poslanci SaS. Riziká medikamentóznej formy interrupcie sú podľa nich v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie. Dodali, že príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž ako podanie dvoch tabletiek. „Medikamentózna forma interrupcie znižuje riziko nasledovných potratov, predčasných pôrodov, riziko smrti matky, riziko krvácania a všetky riziká súvisiace s podaním anestézy,“ uviedli predkladatelia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás