Komentáre13 balíkov sankcií a výsledok? Rusko je bohatšie a Západ v úpadku....

13 balíkov sankcií a výsledok? Rusko je bohatšie a Západ v úpadku. Konflikt na Ukrajine posilnil len Rusko a americký vojensko-priemyselný komplex

-

13 balíkov sankcií a výsledok? Rusko je bohatšie a Západ v úpadku. Konflikt na Ukrajine posilnil len Rusko a americký vojensko-priemyselný komplex

USA, EÚ a ich západní spojenci už uvalili na Rusko celkovo 12. balíkov sankcií, ktoré sa zameriavajú na široké spektrum sektorov. Všetky balíky priniesli viac škody samotnému Západu ako Rusku. Teraz je tu 13. balík, ktorý sa, podobne ako posledných niekoľko balíkov, zameria aj na firmy z iných štátov obchodujúce s RF. Chce si Západ proti sebe naozaj poštvať celý svet?

EÚ v týchto dňoch odsúhlasila svoj 13. balík sankcií proti Rusku. Oznámilo to belgické predsedníctvo EÚ ako aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová na sieti X. Balík, ktorý formálne vstúpi do platnosti na 2. výročie začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, belgické predsedníctvo označilo za „jeden z najširších, ktorý EÚ schválila“. Leyenová zase dohodu privítala slovami: „Musíme naďalej degradovať Putinovu vojnovú mašinériu. S celkovým počtom 2 000 záznamov udržujeme na Kremeľ vysoký tlak. Ďalej obmedzujeme prístup Ruska k dronom.“

Podľa správ s odvolaním sa na európskych diplomatov plánuje EÚ po prvýkrát sankcionovať dokonca aj spoločnosti v Číne, Turecku, Indii, Srbsku a ďalších štátoch, a to za to, že pomohli Rusku obchádzať sankcie tým, že mu údajne dodali komponenty, ktoré sa dajú použiť v dronoch či iných zbraňových systémoch.

Okrem EÚ na čínske spoločnosti za pomoc Rusku zvažujú možnosť uvaliť sankcie aj USA. Washington hrozí Číne „rovnakými“ sankciami, aké sú v súčasnosti v platnosti voči RF. Ako povedal kongresman Gerald Connolly: „Čína musí pochopiť, že rovnaké typy sankcií, ktoré sa vzťahujú na Rusko a ovplyvňujú ruskú produktivitu, ekonomickú výkonnosť a kvalitu života, možno uplatniť aj na Čínu. Ak by sa voči Číne uplatňovali široké sankcie, naozaj by ich to bolelo. Ich ekonomické ukazovatele sú už slabé. Takže dúfam, že Čína si starostlivo spočíta, že podpora Ruska bude mať následky.“

Čína na tieto správy zareagovala a uviedla, že odmieta nezákonné sankcie a zaviazala sa chrániť záujmy čínskych spoločností. Konieckoncov nie je to po prvýkrát. Čína už uvalila sankcie na americké a britské zbrojovky, konkrétne na spoločnosti Alliant Techsystems Operations, Aero Vironment, Viasat, Data Link Solutions, Lockheed Martin a Raytheon Missiles and Defense Corporation za export zbraní na Taiwan. Tiež udelila britskej poradenskej spoločnosti Deloitte pokutu 30,8 milióna dolárov, vykonala razie a zadržala zamestnancov americkej audítorskej spoločnosti Mintz a obmedzila nákupy najväčšieho amerického výrobcu čipov Micron Technologies.

Aj keď ide len o zlomok ľadovca, Američanov to už zabolelo. Americké ministerstvo obchodu označilo obmedzenie nákupu produktov Micron v Číne za nepodložený a uviedlo: „Dôrazne sa staviame proti obmedzeniam, ktoré nemajú reálny základ. Táto akcia, podobne ako nedávne razie zamerané na iné americké firmy, nie je v súlade s otvoreným trhom“. Odrazu sa tak ukázalo, že Washingtonu vadia „obmedzenia na trhu“, ktoré tak rád sám vyrába a zavádza.

O účinnosti sankcií azda najlepšie svedčí nielen recesia v Nemecku a eurozóne, ktorá sa pomaly, ale isto rozširuje aj do ďalších európskych krajín, či celkový úpadok priemyselnej produkcie v EÚ, ale aj „výkriky“ amerického mainstreamu poväčšine vlastneného skupinami napojenými na miliardára Georgea Sorosa (Soros najnovšie kúpil významný podiel v 2. najväčšej americkej rozhlasovej spoločnosti, čím by mohol získať kontrolu nad viac ako 220 stanicami v celých USA).

Napr. CNN nedávno informovala, že Rusko naďalej bohatne a Američania stále tankujú benzín z ruskej ropy. Západné sankcie na vývoz ruskej ropy podľa CNN nefungujú, pretože po ich zavedení zaujala miesto západných klientov India, ktorej sa podarilo zvýšiť nákupy ruskej ropy trinásťkrát.

Indické továrne spracovávajú ruskú ropu na rôzne ropné produkty, ktoré potom ochotne nakupuje mnoho krajín – vrátane USA a západných štátov. Podľa CNN v roku 2023 len USA a ich„spojenci“, nakúpili rafinované produkty z ruskej ropy v hodnote 6,6 miliardy dolárov, z čoho najväčším nákupcom boli práve USA, ktoré predstavovali 1,3 miliardy dolárov. A časť z týchto peňazí šla priamo do Ruska, pretože v indických závodoch na rafináciu ropy majú ruské spoločnosti podiel. Zárobok je teda omnoho väčší, nejde len o predaj ropy Indii.

Sankcie sú teda pre Západ tak výhodné, že na nich bohatne hlavne Rusko, India, krajiny BRICS-u a iné s nimi obchodujúce štáty a štáty s neutrálnou pozíciou voči Rusku.A USA a ich „spojenci“ nielenže prišli o ruský trh, ale najnovšie si koledujú prísť aj o ten čínsky.

A aby sa nezabudlo, je tu ešte jeden víťaz –americký Deep State a s ním spojený americký vojensko-priemyselný komplex, ktorý okrem sankcií zarába najmä na samotnom konflikte na Ukrajine. Ten totiž začal dostávať nové veľké zákazky nielen z Pentagonu, ale aj z európskych krajín a zaznamenal rast produkcie o 17,5%, čo zodpovedá 20-ročnému rastu. Podľa amerického ministerstva obrany od septembra 2022 zarobil na predaji zbraní 80 miliárd dolárov, z toho 50 miliárd pochádzalo od európskych „spojencov“. Čím dlhšie bude teda sankčná a proxy vojna Západu na Ukrajine trvať, tým viac zbohatne Rusko a americký Deep State a s ním spojený americký vojensko-priemyselný komplex. A tým chudobnejšia bude Európa…

Zdroje:

https://www.rt.com/business/592837-eu-new-russia-sanctions/

https://www.wsj.com/economy/ukraine-war-europe-american-economy-654ca41b

https://edition.cnn.com/2024/02/19/europe/russia-oil-india-shadow-fleet-cmd-intl/index.html

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

  1. … v mene civilizovanej demogratúry euroatlantických hodnôt bohorovnej hrošej kože západiarských oplanov a všade po svete uhlíky a vodíky drancujúci emericko natovský komplex má z Vladímírovho Ruska pudlíkov komplex stiahnutého chvostíka medzi nohami v obave z neistoty vypestovanej karmy v osude nezadržiteľného smerovania k excelentnému komplexu rozpadajúcého sa spoľku kľbka jedovatých hadov, zhovädeného luhára, zbankrotovaného impéria, biedného protivníka a stroskotaného cirkusanta, ktorý je už iba k plaču.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás