fbpx
TV VVVIDEO: Naživo z NR SR: Programové vyhlásenie vlády

VIDEO: Naživo z NR SR: Programové vyhlásenie vlády

-

VIDEO: Naživo z NR SR: Programové vyhlásenie vlády

NR SR: Overujú akreditácie všetkých médií, ktoré mali možnosť vstúpiť na úrad vlády, informoval Fico

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) dnes počas Hodiny otázok v Národnej rade SR uviedol, že aktuálne na úrade vlády prebieha overovanie akreditácie všetkých médií, ktoré mali doteraz možnosť vstúpiť na pôdu úradu vlády. Pokyn na preverenie vydal sám premiér. „Predovšetkým preverujeme, do akej miery tieto médiá spĺňajú to, čo od nich požaduje zákon – pravdivo a všestranne informovať slovenskú verejnosť,“ uviedol Fico v pléne parlamentu. Podľa neho je zároveň vysoko pravdepodobné, že niektoré médiá nesplnia požadovanú podmienku.

„Rovnako chceme nastaviť aj pravidlá správania sa médií, prepáčte, aj kódex oblečenia. Radi by sme boli, keby sa novinári pochybujúci po úrade vlády normálne poobliekali a nechodili tam ako na letnú brigádu na chmeľ,“ tvrdí Fico.

NR SR: V parlamente sa začala Hodina otázok, pýtať sa však bude len poslanec Dostál

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) – V Národnej rade SR sa podľa rokovacieho poriadku začala Hodina otázok, na ktorej sú prítomní aj viacerí členovia vlády Roberta Fica (Smer-SD). Zo 150 poslancov položil niekoľko otázok členom vládneho kabinetu len poslanec Ondrej Dostál (SaS). Premiér a ministri tak budú odpovedať len na ním položené otázky. Hodina otázok trvá od 14:00 do 15:00. Po jej skončení bude pokračovať rozprava k programovému vyhláseniu vlády.

NR SR: Poslankyňa Macinková žiada Fica, aby sa skúsil vrátiť k obrane a ochrane demokracie

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Macinková (SaS) požiadala predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby sa skúsil vrátiť k bráneniu a stráženiu demokracie a skúsil neodtláčať novinárov a postavil sa čelom ich kritike. Ako ďalej uviedla počas rozpravy k programovému vyhláseniu vlády v pléne NR SR, Fico istého času vedel strážiť demokraciu. „Pamätám si, pán premiér, ako ste tu sedeli sám, jediný. Môj otec (poslanec Vladimír Ledecký) mi o tom rozprával. Vtedy ste boli hrdinom, keď ste jediný bránil demokraciu počas toho, ako sa snažil Vladimír Mečiar uniesť tento štát. Niekde to v sebe máte,“ povedala.

Taktiež premiéra požiadala, aby doprial verejnosti dialóg medzi ním a objektívnymi novinármi a neviedol len monológ na sociálnej sieti. „Toto je moja prosba k vám. Nepustite demokraciu a neurobte zo Slovenska druhé Maďarsko,“ dodala, zatiaľ čo predseda vlády sedel priamo za ňou v pléne parlamentu.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v utorok predložil poslancom parlamentu PVV a súčasne ich požiadal o vyslovenie dôvery vláde. Vo svojom vystúpení v pléne NR SR uviedol, že so znením PVV je absolútne stotožnený, keďže bol prítomný pri formulovaní každého jedného odseku a cieľa v dokumente. Podľa Fica bude „základným prameňom“, o ktorý sa bude opierať činnosť vlády a rozhodnutia vládneho kabinetu, Ústava SR. Taktiež uviedol, že rešpektujú a vážia si členstvo SR v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Po Ficovom vystúpení k pultíku v pléne prišiel Igor Matovič (hnutie Slovensko) s tabuľkou, na ktorej mal napísané „klamár bez svedomia“ a nakreslenú červenú šípku, ktorá bola nasmerovaná na predsedu vlády. Opozičné strany Kresťanskodemokratické hnutie, Sloboda a Solidarita či Progresívne Slovensko avizovali, že PVV nepodporia, a tak nevyslovia dôveru vláde.

NR SR: Poslanci začali rokovať o vyslovení dôvery vláde Roberta Fica

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) – Poslanci Národnej rady SR otvorili 3. parlamentnú schôdzu a začali rokovať o vyslovení dôvery vláde Roberta Fica (Smer-SD). Súčasťou vyslovenia dôvery je aj schvaľovanie programového vyhlásenia vlády (PVV), ktoré kabinet predstavil v pondelok. K napĺňaniu PVV chce vláda pristúpiť s maximálnym nasadením, čo avizuje v dokumente s názvom „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“.

Vláda v dokumente deklaruje, že cieľom je, aby obyvateľstvo Slovenska mohlo po skončení jej mandátu skonštatovať, že „na Slovensku sa žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie ako v rokoch 2020 – 2023“. Programové vyhlásenie vlády ako strategický dokument je podľa jeho tvorcov dôležitý pre obdobie zložitého spoločenského, politického, ekonomického i medzinárodného vývoja. Vláda vo svojom programovom vyhlásení vyjadrila i ambíciu reagovať na okolnosti a udalosti, ktoré majú vplyv na politickú, ekonomickú, sociálnu, finančnú aj právnu situáciu Slovenska a jeho postavenie vo svete. Vládny kabinet v tomto kontexte poukázal na to, že Slovensko sa za posledné roky prepadlo medzi najchudobnejšie štáty v Európskej únii, verejné financie sú rozvrátené, pričom pred vládou stoja výzvy v podobe vysokého deficitu i rekordného nárastu dlhu, a zároveň je podľa vlády ohrozené i čerpanie prostriedkov z eurofondov a Plánu obnovy.

Kabinet tiež v programovom vyhlásení pripomenul nárast cien, a to najmä v prípade potravín, a dodal, že pred ním stojí aj výzva zaistiť bezpečné dodávky energií za dostupné ceny. Vláda má tiež v pláne obnoviť sociálny dialóg na všetkých úrovniach a k oprávneným požiadavkám partnerov plánuje pristupovať s rešpektom. Vláda taktiež plánuje zastaviť zneužívanie bezpečnostných zložiek na politické ciele a upokojiť polarizovanú spoločnosť, posilniť chce i suverenitu a štátnosť, národné sebavedomie a zdravé vlastenectvo, ale aj úctu k štátnym symbolom a tradíciám. V dokumente avizuje aj zámer razantne chrániť obyvateľstvo pred negatívnymi dopadmi nelegálnej migrácie, ktorú podľa nich predošlé tri vlády ignorovali. Kabinet vyjadril i zámer pokračovať v podpore takých riešení konfliktu na Ukrajine, ktoré budú založené na princípoch medzinárodného práva, a to vrátane zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc a prirodzeného práva na sebaobranu.

Kabinet doplnil, že k predmetným výzvam sa stavia s rešpektom a chce využiť všetky skúsenosti i ponaučenia z minulosti, aby mohlo obyvateľstvo po skončení ich mandátu skonštatovať, že sa im žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie. „Vláda Slovenskej republiky pri príležitosti predloženia svojho programového vyhlásenia do Národnej rady SR prehlasuje, že základným prameňom, z ktorého vychádza jej program a o ktorý bude opierať svoje rozhodnutia a postoje, je Ústava Slovenskej republiky,“ uviedla v materiáli.

NR SR: Poslanecký sľub dodatočne zložili dve poslankyne a náhradníci za zákonodarcov, ktorí odišli do exekutívy

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) – Na dnešnej schôdzi Národnej rady (NR) SR dodatočne zložili poslanecký sľub Jana Vaľová (Smer-SD) a Anna Záborská (KÚ). Poslankyne požiadali o ospravedlnenie svojej neúčasti na ustanovujúcej parlamentnej schôdzi, ktorá sa uskutočnila 25. októbra. Sľub poslanca NR SR teda skladajú na schôdzi, na ktorej sú prítomné po prvýkrát.

Okrem nich zložili poslanecký sľub aj náhradníci za poslancov, ktorí sa stali štátnymi tajomníkmi či nastúpili do iných funkcií v exekutíve. Za stranu Smer – sociálna demokracia bude poslanecký sľub skladať Jaroslav Mego, ktorý nahradí Juraja Gedru. Do poslaneckej lavice zasadne aj Michal Kapuš, ktorý vystrieda Igora Chomu. Poslanca Igora Melichera vystrieda Pavol Goga a Jozefa Smatanu nahradí Peter Sokol.

Zmeny nastanú aj v poslaneckých laviciach strany Hlas – sociálna demokracia. Zdenko Svoboda v parlamente nahradí Jána Hrubého, ktorý už bol náhradníkom súčasného ministra školstva, vedy, výskumu a športu Tomáša Druckera. Paula Puškárová nahradí Michala Kaliňáka, Michal Bartek preberie poslanecké miesto po Lucii Kurilovskej a Zdenka Mačicová vystrieda Kamila Šaška.

Za Slovenskú národnú stranu odišiel do exekutívy Filip Kuffa, ktorého mal nahradiť europoslanec Miroslav Radačovský. Ten sa však rozhodol ostať v europarlamente, a tak na jeho stoličku zasadne Karol Farkašovský. Za Štefana Kuffu zas bude poslanecký sľub skladať Dagmar Kramplová.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. … dvojitá agentka remišová, stranická turistická cestovateľka krížom krážom po stranách slovenského parlamentu, vďaka podpornej reklame last minute cestovných kancelarii mediálného mejštrímu, propagande korporát náckov a mimovládných preSStitútov mala zasa na slovenskej verejnosti, aj vďaka vymasírovaným voličom k osobnému masochismu, svojich päť minút slávy pri predkodkodákaniu z papiera svojich 4-roch procedurálných návrhov, ktorých úspešnosť pri schvalovaniu bola asi taká ako keď trojročná, vynesená sliepka nemôže najsť hniezdo, kohúta a už ani miesto posledného, straníckého oddychu. Pokoj s tebou, exhibicionistka.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás