KomentárePremiér by mal byť  ,,von z najhoršieho“.  Ako je však...

Premiér by mal byť  ,,von z najhoršieho“.  Ako je však na tom politická a spoločenská realita?

-

spot_img

Premiér by mal byť  ,,von z najhoršieho“.  Ako je však na tom politická a spoločenská realita?

Dnes je to už týždeň a pol od bezprecedentného útoku na Roberta Fica, atentátu na premiéra členského štátu EÚ, činu, ktorý mal obrovský celosvetový ohlas, činu, ktorý bude mať nesmierny vplyv na ďalšie fungovanie politiky, ale aj spoločnosti ako takej u nás. Podľa medializovaných, každodenne aktualizovaných správ, ktoré prináša nemocnica a informuje Úrad vlády SR, je premiér už našťastie mimo ohrozenia života. Doplnené o dnešné vyjadrenie: Dnešný vývoj zdravotného stavu predsedu vlády SR Roberta Fica, zodpovedá prognózam nastaveným lekárskym konzíliom. Zajtra budú pokračovať kontrolné vyšetrenia.“  K nejakým bližším a podrobnejším informáciám, prirodzene ako súčasť širšej verejnosti nemám prístup. Až čas ukáže, s akými zdravotnými následkami, a ako dlho bude musieť premiér bojovať. Štyri guľky v ľudskom organizme nie je žiadne škrabnutie, a aj fyzicky a psychicky silný organizmus bude mať čo robiť, aby sa z toho pokiaľ možno do najväčšej miery zotavil.

V utorok predložila strana SMER – SSD uznesenie v Národnej rade SR, k atentátu na premiéra Fica, ktoré vyzýva médiá i mimovládky, aby prestali s nenávistným slovníkom. Toto uznesenie bolo predstavené na tlačovej besede, ktorú viedol Ľuboš Blaha, pričom podľa predsedu ich poslaneckého klubu Jána Richtera, bol to nakoniec Ľuboš Blaha samotný, ktorý mal vytvoriť aj gro tohto uznesenia. Na tlačovej besede nevystúpili len poslanci za stranu Smer, ale aj podpredsedovia strany (ministri a Erik Kaliňák ako šéf zboru poradcov), či člen predsedníctva strany Smer, minister obrany a aktuálne ,,kormidelník“ vlády Robert Kaliňák. Menovaní naozaj jasne a razantne odsúdili útok na predsedu vlády, pričom pomenovali aj všetky politické, spoločenské, ale najmä aj mediálne okolnosti, ktoré k nemu viedli. Nie je prekvapením, že najdlhší čas si zobral práve Robert Kaliňák, ktorý je dlhoročným osobným priateľom premiéra Fica.

Spomínanú tlačovú besedu si môžete zo záznamu pozrieť nižšie:

Samotné uznesenie bolo parlamentom jednohlasne schválené, v tomto prípade zo 130-tich prítomných poslancov hlasovalo 130 za prijatie tohto uznesenia.  Zaujímavé je však určite spomenúť fakt, že medzi 20-timi neprítomnými boli aj poslanci Valášek (PS) a Dostál (SASKA), ktorý v danom čase išli provokovať na Taiwan.  Títo dvaja si tam zašli na inauguráciu taiwanského prezidenta, čo nemožno chápať nijak inak ako jednoznačné narušenie dlhoročného konsenzu našej zahraničnej politiky v oblasti rešpektovania politiky ,,jednej“ Číny. A to všetko v situácií, keď premiér štátu, ktorý sa chystá vycestovať do Číny, ktorý má záujem na posilnenie vzájomných vzťahov, aj v oblasti takzvanej ekonomickej diplomacie, leží postrelený v ťažkom stave v nemocnici.

Na druhý deň, v stredu, teda presne týždeň po atentáte na premiéra, sa konala Bezpečnostná rada štátu, na ktorej sa zúčastnil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Práve ten dostal, kvôli svojím ďalším pracovným povinnostiam, priestor, hneď na začiatku tlačovej konferencie, ktorá sa konala po skončení zasadnutia Bezpečnostnej rady štátu. Treba pripomenúť, že generálna prokuratúra, už skôr uvalila na daný prípad informačné embargo. Generálny prokurátor na tlačovke povedal, že nevylučuje pre kvalifikovanie útoku na premiéra na skutok terorizmu (Trestné činy terorizmu). Avšak podľa Maroša Žilinku sa tak môže stať jedine na základe precízneho vyšetrovania a dokazovania, jeho slovami:  „Toto dokazovanie sa robí veľmi precízne. Veľmi precízne sa zabezpečujú aj úkony formou právnej pomoci, čo si nesporne vyžiada aj určitý časový horizont. Vôbec sa nesústreďujeme len na jednu alebo na dve (verzie, pozn. autora).“ Už skôr, v ten deň priniesla generálna prokuratúra správu, že príslušná okresná prokuratúra Banská Bystrica vedie trestné stíhanie vo veci ,,neoprávneného  nakladania s osobnými údajmi“ podľa § 374 ods. 1 písm. b), ods. 2 písm. b) Trestného zákona. Okrem toho sme mali možnosť dostať od vedenia MV a polície aj informáciu, že únikom videa útočníka z chodby policajnej stanice sa bude zaoberať Inšpekcia.

Po atentáte na premiéra začali predstavitelia vlády, ale aj bezpečnostných, či iných štátnych orgánov opätovne odpovedať ,,vybraným“ médiám. No a to samozrejme prináša aj mnohé zaujímavé konfrontácie, o ktoré sme boli inak ,,ochudobnení“. Určite by som odporúčal záverečnú časť tlačovky, kde sú práve tieto rôzne špekulácie ,,vybraných“ médií, ktoré sa snažia, určite jednak zneistiť a narušiť jednotu vyjadrení vybraných štátnych orgánov, prípadne takýmto spôsobom získať nejaké ďalšie, nie akurát pre verejnosť určené informácie. To je však pri personálnom zložení osôb vo vedení štátnych orgánov, na čele s Robertom Kaliňákom, takmer nadľudská disciplína. Ale pre úplnosť, si to vrelo odporúčam celé pozrieť:

Minulý komentár som zakončil, vtedy absolútne aktuálnou informáciou, kde podľa ministra vnútra Šutaja Eštoka OČTK pracujú aj s verziou, že útočník nemusí byť ,,osamelým vlkom“. A touto témou ukončím aj ten dnešný komentár. Samozrejme, kto iný ako Denník N kategoricky zavelil do boja proti takejto verzii. Denník N mal dostať informácie od spoločnosti META. S vedomím toho, že nemalej časti verejnosti zarezonuje v hlave len nadpis, prišiel Denník N s titulkom ,, Strelec na premiéra nemusel mať komplica. Jeho profil vymazal Facebook“.

Námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar nemal najmenší problém verziu, ktorú sprostredkoval Denník N vyvrátiť. Samotné vymazanie konta, o ktorom spoločnosť META informovala aj štátne orgány, nie je to isté ako akt ,,zásahu“ do konta, ktorý sa stal skutočnosťou zakladajúcou verziu vyšetrovania, ktorá počíta s tým, že páchateľ nemusel byť ,,osamelým vlkom“, ale mohol mať aj komplicov.

Samozrejme bližšie podrobnosti sú stále predmetom dokazovania a vyšetrovania a pevne verím, že na nevyhnutný a pre OČTK potrebný čas ostanú aj neverejné. Na záver, hádam len toľko, že nám ostáva dúfať v to, aby v tomto extrémne citlivom prípade nedochádzalo k takým únikom, akých sme boli svedkami v minulosti, v iných najmä exponovaných prípadoch.

Autor: Dušan Deák

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás