NázoryAko sa z kajúcnika stal kajúcnik?

Ako sa z kajúcnika stal kajúcnik?

-

spot_img

Ako sa z kajúcnika stal kajúcnik?

Peter Petrov najskôr spolupracoval s NAKA a teraz vypovedá na inšpekcii o vojne v bezpečnostných zložkách.

2.časť

CHRONOLÓGIA

 O tom, kto je Peter Petrov alias Tiger, som písala v predchádzajúcom článku. Iba pripomeniem, že na základe príkazu súdu mal v aute nainštalované odpočúvacie zariadenie. Monitorovanie prebiehalo minimálne v období od 8. februára 2021 do 17. marca 2021. Okrem toho mu odpočúvali aj mobilný telefón. Bližšie podrobnosti však nie sú známe. V tomto texte sa budem venovať časovým súvislostiam vojny v bezpečnostných zložkách.

V prvej polovici augusta 2020  vyplávala na povrch informácia, že bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovít Makó mal plánovať vraždu vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry( NAKA)  Jána Čurillu. Informáciu policajtom poskytol Peter Petrov. Motívom malo byť to, že zomreli viacerí obvinení z kauzy takáčovci (spáchali samovraždu) medzi nimi aj Martin Mikulec. Vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie vo veci prípravy úkladnej vraždy a niekdajšieho šéfa daňových kriminalistov začali aj odpočúvať. (Oveľa neskôr sa ukázalo že, Ľudovít Makó bol v tom čase príslušníkom Slovenskej informačnej služby (SIS).) Práve informácia o údajnej príprave vraždy je veľmi významná pre ďalšie dianie v bezpečnostných zložkách.

Bývalý šéf finančnej jednotky NAKA a dnes známy kajúcnik Bernard Slobodník vedel, že proti nemu vypovedá  Ľudovít Makó a tak sa 22. októbra 2020 stretol s exkolegami Petrom Koščom a Marekom Švarcom. Bývalých podriadených žiadal o informácie, ktorými by sa mohol vykúpiť, vravel im, že mu výsluch na špeciálnej prokuratúre dohodol Farár (Vladimír Pčolinský – riaditeľ SIS) cez Dana (Daniel Lipšic – vtedy advokát). Dvojica si Bernarda Slobodníka nahrala.

Tiger tiež poslal Bernardovi Slobodníkovi správu s textom: „Bedi, keď treba už nás spojili, aj tak ma daj ako svedka a že si mi ako kamarátovi vravel, čo tieto špiny robia, a že si sa bál o život, ja ti to všetko potvrdím.“ 

Niekedy v októbri 2020   sa policajt z finančnej jednotky NAKA Vladimír Bisták stretol v Leviciach s Bernardom Slobodníkom a riešil s ním niektoré prípady, o ktorých mohol vedieť od prokurátorov špeciálnej prokuratúry a Tigra. 

Bernard Slobodník si 1. novembra 2020 – si vytvoril v telefóne poznámku: „Čegiň, Hraškov dom, Benzinol, Krajmer s Makóm, Swan, Gašpar, a Bödör, Jopi, Mako.“.  V nasledujúcich dňoch vypovedal v kauze Očistec proti niekdajším policajným funkcionárom Tiborovi Gašparovi, Petrovi Hraškovi, Róbertovi Krajmerovi, Milanovi Mihálikovi, Pavlovi Vorobjovi.

Za pozornosť stojí aj to, že 8. novembra 2020 televízia JOJ zverejnila informáciu o anonyme, ktorý popisoval údajné vzťahy na NAKA medzi funkcionármi. Spomínajú sa tam aj mená policajtov, ktorí prešli do Národného bezpečnostného úradu a SIS a tiež aj Peter Košč alias pán X  a Tiger. Meno policajta, ktorý v minulosti riešil kauzu Gorila a má/mal blízky vzťah s Vladimírom Pčolinským a prešiel do SIS, tam však chýba. (Jeho meno sa oveľa neskôr objavilo v uznesení z kauzy Rozuzlenie.)  

Následne 27. novembra 2020 Tiger  vypovedal v kauze Judáš proti vyšetrovateľovi NAKA Mariánovi Kučerkovi. (Výsluch bol v rozpore s predchádzajúcimi výpoveďami – pozn. autorky).

Tiger 11. marca 2021  priznal vyšetrovateľovi NAKA Tomášovi Emmelovi, že si vymýšľa pri výpovediach a má mu potvrdiť, čo bude potrebovať. Tohto svedka mu už predtým spomínal prokurátor z bratislavskej krajskej prokuraúry Vladimír Priecel. Tomáš  Emmel o tom informoval vtedajšieho riaditeľa NAKA Branislava Zuriana (v súčasnosti riaditeľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS)) a aj spísal úradný záznam. Branislav Zurian si Tomáša Emmela nahral.

(Tomáš Emmel sa s Tigrom zoznámil koncom leta 2019 sa  cez Bernarda  Slobodníka, ktorý ho pozval na posedenie cez kolegu Mariána Kučerku. Tiger sa v skupine asi 20 policajtov ocitol ako jediný „civil“. Tiger bol ich informátor – pozn. autorky).

Tiger podal trestné oznámenie  v kauze Vata (smeruje proti nominantom Smeru a Hlasu – pozn. autorky) 3. apríla 2021.(Tomáš Emmel sa s Tigrom zoznámil koncom leta 2019 sa  cez Bernarda  Slobodníka, ktorý ho pozval na posedenie cez kolegu Mariána Kučerku. Tiger sa v skupine asi 20 policajtov ocitol ako jediný „civil“. Tiger bol ich informátor – pozn. autorky).

Tiger podal trestné oznámenie  v kauze Vata (smeruje proti nominantom Smeru a Hlasu – pozn. autorky) 3. apríla 2021.

Exriaditeľa NAKA Branislava Zurina obvinili 21. mája 2021. Dnes už bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi mal vraj v lete 2020 vyzradiť, že Ľudovít Makó je odpočúvaný v súvislosti so spomínanou prípravou vraždy Jána Čurillu. Vyšetrovateľ ÚIS u Branislava Zurina urobil aj domovú prehliadku. Prokuratúra však obvinenie zrušila a ústavný súd skonštatoval, že vtedajší Okresný súd Bratislava 1vydal príkaz na domovú prehliadku v rozpore so zákonom a došlo k porušeniu práv Branislava Zuriana. Obvinili aj bývalého šéfa bratislavských operatívcov NAKA Jána  Káľavského, mal vynášať informácie Petrovi Koščovi. Aj jemu prokuratúra napokon obvinenie zrušila.

Tím Fénix z NAKA odbor Východ zadržal a obvinil 3. júla 2021  vtedajšieho riaditeľa inšpekcie Adriána Szabóa na základe výpovede Bernarda Slobodníka. Peter Petrov alias Tiger vypovedal na šéfa ÚIS a jeho zástupcu Róberta Zaplatílka. Hovoril o televízoroch aj mobilných telefónoch. Funkcionárom ich mal následne odovzdať Bernard Slobodník, ktorý spomínal aj peniaze. Adrián Szabó vravel, že šlo o dary a peniaze mu Bernard Slobodník dal k narodeniu potomka. Na oplátku mu aj s kolegom Róbertom Zaplatílkom dali hodinky. Napokon sa však priznal a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Uložili mu trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov a aj peňažný trest. V tejto súvislosti sa však vynárajú pochybnosti, keďže Adrián Szabó sa zrejme priznal k tomu, čo ani spáchať nemohol. Paradoxne Róberta Zaplatílka nikdy neobvinili a podľa svedeckých výpovedí v kauze Rozuzlenie prešiel do SIS.

Na inšpekcii vypovedal Branislav Zurian 12.júla 2021 a opísal, čo mu mal údajne hovoriť podriadený Ján Káľavský o krivení výpovedí v kauze Očistec a aj o osobe Tiger.

Inšpekcia zadržala takáčovca Csabu Dömötöra 20. júla 2021, Mateja Zemana Petra Petrova sa im zadržať nepodarilo, boli na na úteku, vyhlásili tak po nich pátranie a súd vydal aj zatykače. Obvinili ich z krivých svedectiev. Peter Petrov ich mal navádzať na „vedomé uvádzanie nepravdivých skutočností“ v ich postavení svedkov, aby získal „nenáležité výhody“. Csaba Dömötör sa ku skutku priznal a za krivé svedectvo bol už aj odsúdený.

NAKA mala tiež záujem o  Petra Petrova, napokon ho aj zatkla12. augusta 2021  na hraničnom priechode Rajka – Rusovce.  Obvinili ho v kauze Vata týkajúcej sa miliónových biznisov na ministerstve vnútra.  Paradoxne tento prípad inicioval on sám. Sudca špecializovaného trestného súdu ho vzal do väzby. V čase, keď bol  Tiger vo väzbe vypovedal na niekdajšieho šéfa bratislavských operatívcov NAKA Jána Kaľavského a aj Tomáša Emmela.

Opätovne obvinili Jána Káľavského 22. septembra 2021  na základe výpovede Petra Petrova. Tentokrát aj z korupčných trestných činov. Ján Káľavský už nebol na Slovensku, pred stíhaním ušiel do Bosny a Hercegoviny, v balkánskej krajine požiadal o azyl.

Prokurátor z vtedajšej špeciálnej prokuratúry 3. decembra 2021 prepustil Tigra, z väzby, v ktorej bol pre obvinenie v kauze Vata. Hneď po prepustení ho však zadržali policajti z ÚIS, kvôli už skoršiemu obvineniu v prípade manipulácií v trestných konaniach na NAKA, po vypočutí ho však prepustili zo zadržania.

Vtedajšiehopríslušníka SIS Martina Ciriaka v obvinili 20. apríla 2022 na základe výpovede  Petrova Petrova, od iného podnikateľa mal brať paušál za krytie a prípadné informácie.

Martin Ciriak sa pred súdom priznal a odsúdili ho na trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou štyri roky. V minulosti pôsobil v policajnom zbore a do spravodajskej služby sa dostal cez Bernarda Slobodníka. Aj Martin Ciriak má byt v rovnakej bytovke v Leviciach,  ako Tiger Petrov a Bernard Slobodník.

Inšpekcia  za korupciu a za zneužívanie právomocí obvinila 24. mája 2022  vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela a aj vyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku. Vypovedal proti ním Tiger a usvedčoval ich aj Bernard Slobodník.

Špecializovaný trestný súd 18.júla 2023 uznal Jána Kaľavského za vinného z korupcie a vyzrádzania informácií z prostredia polície. Vymerali mu  úhrnný sedemročný nepodmienečný trest odňatia slobody a peňažný trest päťtisíc eur. Jána Káľasvký od novembra 2019 do marca 2021 prijal od Petra Petrova  hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia NAKA. Tigrovi okrem iného údajne vyzradil informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch voči nemu i skupine takáčovcov. Peter Petrov mu za to zabezpečil aj výmenu kuchynských okien na chate alebo kúpu a servis auta. Informácie o pripravovaných akciách Očistec či Judáš podľa obžaloby poskytol Ján  Kaľavský i ďalším neoprávneným osobám. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Tiger vypovedal, že Ján Káľavský dostal na NAKA  funkciu  vďaka Petrovi Koščovi a Branislavovi Zurianovi. No no výberovej komisii boli Patrin Jurík (zástupca riaditeľa NAKA, ktorý je pôvodom z Levíc), Branko Kišš v tom čase zastával významnú funkciu a Ján Štefanák, ktorý bol zástupca Branislava Zuriana.

NAKA pri akcii Ezechiel 7 obvinila 11. augusta 2023 bývalého policajného prezidenta, dnes poslanca národnej rady za Smer Tibora Gašpara v troch prípadoch korupcie – podplácania. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie a zadržal aj expolicajta Romana Stahla za jeden skutok kvalifikovaný ako zločin založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a tri skutky kvalifikované ako zločin prijímania úplatku. Okrem toho obvinili aj podnikateľa Norberta Bödörav troch prípadoch prečinu podplácania formou spolupáchateľstva. Korupčné skutky sa týkajú podplácania verejného činiteľa v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí vedených na NAKA týkajúcich sa spoločností Doprastav, Váhostav, Technopol. Prípad sú z obdobia rokov 2015 až 2019. Ako svedkovia vypovedajú Bernard Slobodník a Vladimír Bisták a aj Peter Petrov.

Romana Stahla chceli stíhať vo väzbe, okrem iného argumentovali zvukovým záznamom, ktorý vytvoril ešte vo februári 2022 práve  Peter Petrov. Bývalý vyšetrovateľ na nahrávke hovorí čo sa dozvedel od osoby, ktorú nemenuje. Ak by vraj Tiger zmenil výpoveď, zaplatili by mu, alebo je aj druhá možnosť, že ho zdiskreditujú. Sudca to však videl inak a Romana Sthal do väzby nevzal a rozhodnutie potvrdil aj najvyšší súd. Na zvláštnej nahrávke je okrem bývalého vyšetrovateľa  a Tigra zaznamenaný aj operatívec Peter Pásztor.

Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú Bernard Slobodník uzavrel s prokurátorom 21. augusta 2023. Vymeral mu podmienečný trest na tri roky so skúšobnou dobou na štyri roky. Dostal aj päťročný zákaz vykonávať funkcie v orgánoch verejnej moci. Tiež sa nesmie stretávať s ľuďmi z konkrétnych prípadov. Ide o tri skutky.V kauze Valčeky prijal Bernard Slobodník úplatok 50-tisíc eur, polovicu odovzdal bývalému vyšetrovateľovi Marianovi Kučerkovi, ktorého už právoplatne odsúdili. Od Miroslava Janebu vzal dvetisíc eur za informácie o policajnom rozpracovaní takzvaných Sereďanov. Od Petra Petrova dostal 50-tisíc ako poďakovanie od spoločnosti Slovanet za pomoc s jej problémami na finančnej správe. Opäť dal polovicu Mariánovi Kučerovi.

Tomáša Emmela obvinil vyšetrovateľ inšpekcie druhý raz v novembri 2023 (pôvodné obvinenie zrušil generálny prokurátor na základe paragrafu 363 Trestného poriadku – pozn. autorky),  vyšetrovateľ  inšpekcie si dal následne žiadosť na odchod do civilu, krátko na to sa stal šéfom inšpekcie Branislav Zurian.

Vyšetrovateľ NAKA 26. marca obvinil Ľudovíta Makóa za prijímania úplatku, čin mal spáchať ako verejný činiteľ. Vinia ho z dvanástich korupčných skutkov, prvý sa mal stať ešte v roku 2015. Vtedy mal dostať od Petra Petrova 15-tisíc eur v hotovosti za to, že využije svoju pozíciu a právomoci, aby pomohol spoločnosti Medi Trade Slovakia, ktorú vtedy preverovali daňováci. Od  Tigra mal tiež prijímať aj mesačné paušálne platby v tisíckach eur, ktoré si mal sám vypýtať. Peniaze mal Peter Petrov odovzdávať cez sprostredkovateľa. V prípade je obvinený aj majiteľ bezpečnostnej služby Roman Sláma a takáčovec Matej Zeman.

Marián Kučerka uspel s návrhom na obnovu konania na Špecializovanom trestnom súde 5. júna. Zrušili mu celý rozsudok, keďže prokurátor podal sťažnosť rozhodnutie nie je právoplatné. Ak by ho potvrdil najvyšší súd, prípad začnú pojednávať odznova.

Nedávno Peter Petrov v postavení svedka na jednom z verejných pojednávaní na Špecializovanom súde začal rozprávať o tom, ako s ním pracovali policajti. Z výsluchu vyplynulo mnoho podozrení. Podľa viacerých zdrojov z bezpečnostného prostredia aktuálne Tigra vyťažuje  a vypočúva inšpekcia k manipuláciám trestných stíhaní v rokoch 2020 až 2023.

Pozn. autorky: Informácie v článku pochádzajú z verejných hlavných pojednávaní na súde, rôznych iných výpovedí, uznesení a z verejných zdrojov.

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková

Prevzaté od:

https://blog.sme.sk/juliamikolasikova

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás