fbpx
- Reklama -
DomáceVyšetrovateľ Čurilla sa chystal na R. Fica. Neuveríte pre...

Vyšetrovateľ Čurilla sa chystal na R. Fica. Neuveríte pre aký nezmyselný dôvod

-

Vyšetrovateľ Čurilla sa chystal na R. Fica. Neuveríte pre aký nezmyselný dôvod

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Inšpekcia využila pri obvinení policajtov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku spravodajské informácie zo SIS, ale aj svojho nasadeného agenta. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré získal portál eReport. Vyšetrovateľ v ňom opisuje nielen to, ako prebiehalo manipulovanie kajúcnikov, ale aj skutočnosti, ktoré prechádzali smrti mafiána z radov takáčovcov. 

Vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla a Pavol Ďurka sú obvinení zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Trestného činu sa mali dopustiť v dvoch prípadoch. Pri zmarení výsluchu takáčovca Martina Mikulca, ktorý chcel vypovedať a pri manipulovaní výpovede kajúcnika Csabu Dömötöra, ktorý je tiež bývalým členom mafiánskeho gangu takáčovcov.

Mafiána naviedli na útek

Bývalý šéf bratislavských operatívcov NAKA Ján Kaľavský vypovedal, že Čurrila a Ďurka hľadali mafiána Martina Mikulca počas minuloročného leta doma aj keď mali informácie, že sa nachádza v Chorvátsku. Razia v jeho bydlisku prebehla aj napriek tomu, že Mikulec mal vyšetrovateľom sám deklarovať svoju ochotu spolupracovať.

- reklama -

Kaľavský doplnil, že priamo v budove NAKA v Bratislave volal Petrovi Petrovovi cez hlasitý odposluch, tak že to počuli aj jeho kolegovia. Petrov zreprodukoval, že Mikulec chce ísť vypovedať. „Ďurka alebo Čurilla, neviem presne uviesť, neverbálne pokývali na znak nesúhlasu, že nemá ísť naspäť, nech ho Peter Petrov zastaví,” uviedol Kaľavský s tým, že to aj odkázal Petrovovi, ktorý súhlasil.

Kaľavský podľa uznesenia vtedy pochopil, prečo nechceli, aby sa Mikulec vrátil. „Vyšetrovatelia mu totiž povedali, že je to kvôli tomu, že nemá službu ten správny sudca, teda ten ich sudca, nakoľko 90% realizácií robili pri vybraných sudcoch ako je Hrubala,”parafrázuje vyšetrovateľ Kaľavského slová v uznesení.

Mikulec teda nedobrovoľne zostal na úteku a zakrátko Kaľavský obdržal od svojho informátora Petra Petrova, informáciu, že ho našli obeseného v Česku. „Ako obvykle boli všetci radi, že sa im ďalší zločinec obesil, tak to brali, že je to ďalší spoločný zárez na pažbe,” uviedol Kaľavský. 

V zápisnici sa spomína aj výpoveď agenta, ktorý hovorí o osnove v bodoch, podľa ktorej mali kajúcnici vypovedať. „Agent ďalej uvádza, že takýmto spôsobom fungujú vyšetrovatelia a mnoho operatívcov v rámci protizločineckej jednotky dlhé roky. Takto to fungovalo, avšak jediný prípad o ktorom vie, že boli napísané v správe, bol prípad pri Csabovi Dömötörovi, v iných prípadoch vyšetrovatelia komunikovali len v priamom styku, alebo prostredníctvom telefonátov cez aplikácie,” stojí v uznesení.

Usvedčujú ich aj zvukové nahrávky

Vyšetrovatelia mali podľa uznesenia k dispozícii aj zvukové nahrávky. „Z predmetného doslovného prepisu zvukového záznamu vyplýva, že P. Petrov priznáva, že mal osobe M. Mikulec vedome zabrániť vrátiť sa na na podnet obvinených,” konštatuje vyšetrovateľ v zápisnici o obvinení. Táto skutočnosť je potvrdená aj z nahrávky agenta, na ktorej Čurilla priznáva, že to práve z ich pokynu konal P. Petrov a zastavil M. Mikulca, aby sa nevrátil na Slovensko.

„Keď to on, kok.t, povie, tak ja ti radím povedz, že toto neni pravda. Lebo signál na odposluchoch nemôžu mať, a keď to nemáš nikde napísané. Lebo toto by bol prúser jak, jak, jak víno,” cituje vyšetrovateľ v obvinení Čurillu. Na základe toho je podľa neho jednoznačne preukázané úmyselné vedomé konanie Čurillu aj Ďurku.

Druhý bod obvinenia sa týka manipulovania výpovedí kľúčových svedkov – kajúcnikov. Ide o prípad, keď Dömötör vypovedal o tom ako viezol svojho kumpána Mateja Zemana do reštaurácie Towers v Troch vežiach s veľkým obnosom peňazí na stretnutie s Františkom Böhmom a Ľudovítom Makóom. 

Podľa výpovede Dömötör uviedol, že oboch vidieť cez okno reštaurácie. Takýmto spôsobom sa mal prevziať Makó úplatok 50-tisíc eur pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za vybavenie prepustenia bosa takáčovcov Ľubomír Kudličku z väzby.

Cez sklo nemohol vidieť Makóa 

„Ku kaviarni s názvom Towers bolo vykonané v rámci operatívno-pátracej činnosti šetrenie príslušníkmi OISZ UI UIS, pričom bolo zistené, že okná na uvedenej kaviarni majú zrkadlový efekt a teda odrážajú v sebe obraz z ulice a nie je možné vidieť do vnútra kaviarne,” priblížil vyšetrovateľ zistenia polície. Mimochodom, na túto skutočnosť poukazoval opakovane aj šéf Smeru Robert Fico.

Kaľavský vo svojom výsluchu uviedol, že na krivú výpoveď naviedol Dömötöra práve obvinený policajt. „Ďurka sa smial, že je to úplný retard, že nevedel zopakovať vôbec nič a musel celú zápisnicu, celý výsluch napísať on bez toho, aby sa sám k tomu Cs. Dömötör vyjadril a následne ju C. Dömötör len podpísal,” priblížil na výsluchu Kaľavský.

Manipulovanie výpovede potvrdzuje aj nahrávka medzi Petrom Petrovom a neznámou osobou. „Ja som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makóovi. Ja som dohodol to, že zosúladili výpovede Csabu Dömötöra so Zemákom, aby im sedeli,” povedal na nahrávke Petrov neznámemu mužovi. 

„A ja si pamätám, keď mi povedal Čurilla, že keby nie je mňa, nie je takáčovcov, keby nie je takáčovcov, nie je Makóa, keby nie je Makóa, nie je Očistec, keby nie je Makóa, nie je Judáš, všetko som to robil ja,” priznal sa na nahrávke Petrov. „Vieš, potrebovali niekoho kto bude verifikovať Zemákove informácie, že ho viezol do Towersu, že dávali peniaze, všetko, tak som vybavil Csabu Dömötöra,” doplnil Petrov. 

Chystali sa na Fica?

Okrem Jána Čurillu a Pavla Ďurku skončili v putách aj ďalší dvaja vyšetrovatelia Štefan Mašin a Milan Sabota, ktorých obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Zadržali aj dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholtza, ktorého už tiež obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa aj marenia spravodlivosti. Csaba Dömötör sa ku skutkom už priznal a dostal podmienku za krivú výpoveď.

V uznesení sa spomína aj šéf Smeru-SD Robert Fico. Agent opísal ako raz vstúpil do do kancelárie vyšetrovateľa Ďurku, ktorý práve sledoval tlačovku predsedu Roberta Fica o kauze advokáta Martina Ribára. To bola vec, ktorú v minulosti riešil práve Ďurka. „P. Ďurka povedal, že tieto vyjadrenia nezostanú nepotrestané, a že on o chvíľu uvidí, to povedal tak cez zuby smerom k R. Ficovi potichu. Následne agent povedal P. Ďurkovi, že je to kok.t, pričom P. Ďurka reagoval s tým, že to by sa na neho aj J. Čurilla hneval, keby to zostalo nepotrestané,“ stojí v uznesení o obvinení Čurillu a Ďurku.

Zdroj: eReport

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás