ZahraničnéUSA sú pohoršené pozvánkou pre Rusko na summit G20

USA sú pohoršené pozvánkou pre Rusko na summit G20

-

USA sú pohoršené pozvánkou pre Rusko na summit G20

Washington 29. apríla (TASR) – Spojené štáty v piatok vyhlásili, že svet nemôže pristupovať k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi tak ako predtým. USA reagovali na to, že Indonézia pozvala Putina – ako aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – na novembrový summit skupiny krajín G20. Bude sa konať na indonézskom ostrove Bali. 


      Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.


      Americký prezident Joe Biden „verejne vyjadril nesúhlas s účasťou prezidenta Putina na summite G20. Privítali sme účasť Ukrajincov,“ oznámila novinárom hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.


      „Dali sme najavo svoj postoj, že podľa nášho názoru by (Rusi) nemali byť prítomní verejne ani súkromne,“ dodala Psakiová.


      Naznačila, že Spojené štáty sú v kontakte s Indonézanmi a že pozvanie Rusku prišlo ešte pred jeho inváziou na Ukrajinu.


      Zástupkyňa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová pri inej príležitosti uviedla, že Rusko nemôže ďalej fungovať na medzinárodnej scéne normálne ďalej, tak ako predtým.


      „Spojené štáty sú stále presvedčené, že všetko nemôže ísť normálne ďalej, pokiaľ ide prítomnosť Ruska v medzinárodnom spoločenstve alebo v medzinárodných inštitúciách,“ povedala.


      Nevyjadrila sa k tomu, či sa Spojené štáty aj napriek tejto situácii na summite zúčastnia. 


      Rusko, na rozdiel od Ukrajiny, je členom skupiny G20, ktorú tvoria najväčšie ekonomiky sveta.
      Indonézsky prezident Joko Widodo vyhlásil, že pozvanie Zelenskému bol kompromis reagujúci na výzvy krajín vedených Západom nepozvať Putina.


      „Som vďačný za pozvanie na summit G20,“ napísal Zelenskyj ešte v stredu na účte na Twitteri. Podľa jeho príspevku mu pozvanie predložil indonézsky prezident Widodo počas telefonického rozhovoru.


      Stretnutie najväčších ekonomík sveta na indonézskom ostrove Bali je naplánované na 15. – 16. novembra.


      Kým západné, priemyselne vyspelé krajiny chcú Rusko z G20 vylúčiť za inváziu na Ukrajine, Brazília alebo Čína sa stavajú proti tomuto kroku.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. sa mi to páči toto je malí možno aj Veľký Krok k ukončenie Ozbrojeného Konfliktu Rusi by aspoň na takomto Fóre ukázali a povedali ako a prečo toto celé vzniklo lebo od 2014 to dostávajú len Rusi a čo taká Ukrajina Vraždenie Upalovanie Rusko jazyčných Spoluobčanov a Sankcie dostávali len Rusi a dôvod????

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás