KomentáreÚrad špeciálnej prokuratúry, takto, zajtra civil – jasné?

Úrad špeciálnej prokuratúry, takto, zajtra civil – jasné?

-

Úrad špeciálnej prokuratúry, takto, zajtra civil – jasné?

Na konci prvého covidového roku 2020, kedy bola hlavná pozornosť sústredená na výskyt nového koronavírusu, na opatrenia, rúška, porušovanie ľudských práv v súvislosti s opatreniami, kdejaké karanténne a lockdownové výmysly, celoplošné testovania a tak ďalej, zvolali predstavitelia vtedy opozičnej strany SMER – SD tlačovku, na ktorej prišli s niečím úplne iným. Išlo o dnes, už ikonickú a legendárnu tlačovku, nakoľko v pozadí predstaviteľov strany SMER  – SD boli zavesené gestapácke kabáty. Malo to ilustrovať nezákonný nátlak a vyhrážanie prokurátorov ÚŠP Repu a Šureka voči expolicajtovi Kučerkovi. Na tejto tlačovej besede zazneli nahrávky, na ktorých odzneli veci, ktorým vtedy bol ochotný málokto veriť, nakoľko to bolo nepredstaviteľné pre 21.storočie a členský štát EÚ. Nedávno, teda po niekoľkých rokoch sa objavila snaha Lipšica presvedčiť verejnosť, že daná nahrávka bola zmanipulovaná. Išlo o veľmi chabý pokus, ktorý takmer obratom vysvetlil a vyvrátil podpredseda strany SMER – SD a šéf zboru poradcov premiéra R. Fica E. Kaliňák vo videu, ktoré sme 17.11.2023 uverejnili aj na našej webovej stránke:

Erik Kaliňák k danej manipulácií v skratke predstavil svoje video takto: ,, Dámy a páni, Lipšicove mediálne stádo včera opäť zabralo! Všetky spriaznené denníky ako aj televízie jednohlasne informovali slovenskú verejnosť, že nahrávka na ktorej sa Lipšicov podriadený politický prokurátor Repa riadi pokynmi kajúcnika Makó a doslova sa vyhráža policajtovi Kučerkovi je vraj zmanipulovaná, vymyslená, hollywoodsky zostrihaná a dokonca až zvukový deepfake, za ktorým stojí, kto iný, my v SMERe! Tvrdí to vraj nespochybniteľný posudok Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, podľa ktorého bola nahrávka zložená minimálne z dvoch rôznych zvukových záznamov, v rámci ktorých boli zaznamenané rôzne úrovne hlasitosti, ktoré mohli znamenať rôzne zasahovanie do záznamu po jeho vyhotovení. S tým, že na základe vlastností súboru zistili, že bola upravovaná bezplatne dostupným softvérovým nástrojom DaVinci Resolve, ktorý je štandardom v Hollywoode, ale pracujeme v ňom aj my na SMERe.“ Kompletné vyjadrenie k danej ,,manipulácií“ nájdete vo vyššie uverejnenom videu E. Kaliňáka.

Nadpis má byť parafrázou na slová uvedené v tejto nahrávke a zároveň aj prezentovaním témy tohto komentára. Okrem toho, čo uviedla manželka pána Kučerku, že sa jej manželovi vyššie spomínaní prokurátori ÚŠP mali vyhrážať, že bude vo väzbe ,,srať krv“ ako Lajo Makó, dnes už známy univerzálny kajúcnik, tak tam mali zaznieť aj nasledujúce pokyny:  

Repa:Takto, zajtra civil – jasné? To ti aj Lajo odkazuje.

Kučerka: Dobre.

Repa: Lajo povedal, že sa o teba postará. Tiež nechcem počuť žiadne oné, žiadne pi….ny,  fakt, nechcem počuť žiadne pi….ny.

Kučerka sa pokúša o obranu: Ondro, nebudem ti klamať, poviem ti jak…

Repa ho preruší: Ty si uvedom, že máš rodinu, že máš ženu, ktorá je v nejakom postavení a buď to urobíme vo veľkej hanbe alebo to urobíme tak, že akože nič nebude.

Práve prvú vetu od prokurátora Repu, som si vypožičal. Nová vláda, ktorá vzišla z volieb po 30. septembri 2023 začala naplno plniť svoj program. Okrem, našťastie už dnes schváleného rozpočtu, či ďalších opatrení, si dala za cieľ zmeniť aj Trestný zákon, Trestný poriadok a v neposlednom rade aj zrušiť ÚŠP. Existovalo viacero možných variant, ktoré sa vo vládnej koalícií diskutovali, ako naložiť s ÚŠP, nakoniec  prevážilo úplne zrušenie ÚŠP. Tomuto sa síce ešte snažil zabrániť špeciálny prokurátor Lipšic, ktorý ponúkol, že odstúpi, ak vláda nezruší ÚŠP, avšak márne. Zrušenie ÚŠP ako takého odôvodnil minister spravodlivosti Boris Susko systémovou zaujatosťou tohto úradu. Konkrétne to minister Susko vyjadril nasledujúco: ,, Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný.“ Predstavitelia vlády takto otvorene priznávajú, že fungovanie a existencia ÚŠP nesie v sebe aj systémové a štrukturálne problémy, ktoré nemožno riešiť, len odchodom Lipšica z funkcie. Premiér Robert Fico to okomentoval na tlačovej konferencii na Mikuláša nasledujúco: ,,ÚŠP sa jednoducho nedá opraviť. Lipšic tam vošiel ako losos z mora, vytrel sa na tom úrade a zanechal tam po sebe desiatky podobných prokurátorov, ako je on. Preto je tento úrad v podstate nenapraviteľný.“ Samotný generálny prokurátor uviedol, že Generálna prokuratúra SR je plne pripravená zvládnuť mnohé špeciálne prípady, ktorými sa ÚŠP zaoberala, čo ocenil aj premiér a ďalší členovia vlády.

Samotná existencia takýchto špecializovaných útvarov nesie v sebe potenciál byť zneužitá. Aj kvôli tomu existencia takýchto špeciálnych prokuratúr je v priestore krajín EÚ vyslovene výnimočná. Napokon, už aj v Bulharsku došlo k zrušeniu Špecializovaného trestného súdu a Úradu špecializovanej prokuratúry , práve kvôli hrubému zneužitiu týchto inštitúcií. U nás nesie špecifickú príchuť práve osoba Daniela Lipšica na čele ÚŠP. Po roku 2020, kedy vznikla Matovičová vláda, sa začali diať procesy, ktoré ich stúpenci nazývajú ,,očista spoločnosti“.  Akcia ,,Búrka“ bola hneď prvou tohto druhu. Táto akcia bola namierená proti sudcom, kde navrhoval prokurátor ÚŠP pre trinástich väzobné stíhanie. Vtedy však na to potreboval súhlas Ústavného súdu SR, napokon skončilo vo väzbe päť sudcov. Po takejto dlhej dobe neexistuje ani jedno, ak i len prvostupňové rozhodnutie. Je iba jedno rozhodnutie, konkrétne dohoda o vine a treste s podmienečným trestom pre sudkyňu Repákovú. Ide len o ilustračný prípad, takýchto akcií po roku 2020 bolo ďaleko viac, čoho výsledkom sú vo väčšine prípadov práve dohody o vine a treste s podmienečným trestom, teda ak nepočítame neželaný výsledok vo forme desiatok rozhodnutí Ústavného súdu SR o porušení základných ľudských práv a slobôd. Kľúčovým pre vládnu moc bolo odstúpenie Dušana Kováčika z postu šéfa ÚŠP, ktorému vtedy potvrdil väzobné stíhanie aj Najvyšší súd SR. Pre doplnenie treba dodať, že v tomto momente je právoplatne odsúdený, pričom v hre je dovolanie podľa slov jeho obhajcov. Po tomto sa mohol na čele ÚŠP ocitnúť práve Daniel Lipšic. Vtedajšia vládna koalícia účelovo zmenila zákon, aby sa na čelo tohto úradu mohol dostať aj neprokurátor. Išlo o jasnú a účelovú zmenu zákona šitú práve na mieru Daniela Lipšica. Ešte sa mu vybavila nevyhnutná previerka a už sa mohol bez problémov dostať na post špeciálneho prokurátora. Ten sa musel v desiatkach vecí sám vylúčiť, nakoľko v nich  figuroval napríklad ako obhajca. Takto sa Daniel Lipšic, dlhoročný politik, advokát a najmä človek, ktorý nenávidí politických oponentov ocitol na čele ÚŠP. Ilustračným príkladom systémovej zaujatosti, ktorú spomínal minister Susko, je už verejne známy obraz, ktorý dostal Lipšic od svojich podriadených, či email, ktorý poslal Lipšic všetkým prokurátorom na Slovensku.

Po udalostiach, ktoré sa aj okolo ÚŠP a v súvislosti s právnym štátom v nasledujúcom období diali, dospela nová vláda okrem iných zmien aj k zrušeniu samotného ÚŠP. Takže k nadpisu, žiaden ,,civil“, prokurátori ÚŠP nezmiznú zo štruktúry prokuratúry. Rozhodne sa, či ostanú na Generálnej prokuratúre, alebo budú zaradení inde v systéme prokuratúry. O týchto zmenách sa bude od budúceho týždňa intenzívne na pôde Národnej rady diskutovať. Môžeme očakávať zrejme aj ďalšie protesty. O diskusiách, o bývalých a budúcich protestoch, ale aj o ďalších právnych názoroch, či iných aspektoch, budem pokračovať v ďalšom komentári.

Autor: Dušan Deák

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

6 Komentáre

  1. Vy vo svojích hlavách mate riadne nasrane.
    Mám osobné skúsenosti so zlodejskými a mafiánskými praktikami Bodora – Lešť, Vyboha a jeho Rail groupu, Binc a jeho PKB.
    Fico spolu s rusákmi do Vás pchajú prašule, aby ste to tu rozdrbali.

  2. Si veľmi „inteligentný“, a myslím že aj gauner. Tvoje vyjadrovanie je na úrovni riadne podnapitého zakomplexovaného človeka z neutíchajúcou frustráciou neúspešného človeka. Je mi Ťa tak trochu ľúto. Veď snáď sa vzchopiš.

  3. Rýchlo sme zabudli na totalitu, za suchý rožok sa dali kúpiť hlúpi dôchodcovia a zadubeni rusaci…

  4. … poslovenčená jenkiovská bažina hlbokých moráľnych sračiak je bytostnú súčasťú až poľky famílií slovenských podomácich septikov v naratívu gaunerov špeciálizovano-skorumpovaných prokurátorov. Netreba sa s verejno-otvorenými poskokmi západiarských tunelov a špiny demogratúri maznať. Civil by mali dostať len na cestu do výrobného procesu, kde budú blufom ohurovať už len v pracovnom a u rýchloidúcom pásu.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás