fbpx
NázoryTlačové vyhlásenie členiek a členov Súdnej rady Slovenskej republiky

Tlačové vyhlásenie členiek a členov Súdnej rady Slovenskej republiky

-

Tlačové vyhlásenie členiek a členov Súdnej rady Slovenskej republiky

Členky a členovia Súdnej rady Slovenskej republiky Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Ľuboš Kunay a Peter Farkaš dnes predložili na 4. zasadnutie súdnej rady, ktoré sa bude konať v apríli 2023, návrh na doplnenie programu o bod„Hodnotenie sudcov Transparency International Slovensko“.

Transparency International Slovensko zverejnilo v denníku n, dňa 09.03.2023 článok pod názvom „Ak sa súdiť, tak radšej v Rimavskej Sobote než v Čadci“, ktorým dalo verejnosti do pozornosti výsledky – rebríček konkrétnych sudcov okresných súdov.Transparency International Slovensko uviedlo, že po štyroch rokoch a po mesiacoch analyzovania dát zverejňuje nové hodnotenie sudcov okresných súdov. Do top kategórie sa na základe údajov o kvalite, efektivite a produktivite rozhodovania dostalo 15 percent zo 713 hodnotených sudcov.

Zverejnenie výsledkov hodnotenia sudcov  len na podklade štatistických kvantitatívnych podkladov s tým, že sa podsúva verejnosti, že ide o hodnotenie kvality sudcov, je spôsobilé ďalej utvrdzovať verejnosť o „nehodných sudcoch“ a zasiahnuť tak do justície ako jednej z mocí v štáte. Je preto nevyhnutné, aby sa súdna rada jasne vyjadrila k uvedenému a zabezpečila v zmysle svojej ústavnej úlohy ochranu nezávislosti justície a dôstojnosť sudcov. TIS opakovane píše o hodnotení „kvality a efektivity“ práce sudcov a ním zostavený rebríček dáva do súvisu aj s bývalou sudkyňou a jej právoplatným odsúdením pre trestný čin ohýbania práva ako aj s obvinenými (doposiaľ neodsúdenými) sudcami.

Je zarážajúce, že „transparentná“ organizácia nemala žiadnu snahu o objektivitu svojho hodnotenia a nepožiadala o spoluprácu prípadne o vyjadrenie k vykonanému hodnoteniu ani Združenie sudcov Slovenska ani Súdnu radu SR ani nikoho iného, čím samotným spochybňuje snahu o objektivitu. Nie je možné zistiť, kto konkrétne, teda akí odborníci na justíciu sa na hodnotení TIS podieľali.

Členky a členovia súdnej rady preto navrhli prijať uznesenie, ktorým súdna rada bude konštatovať, že

  1. Súdna rada Slovenskej republiky ako ústavný orgán sudcovskej legitimity vyjadruje vážne znepokojenie nad publikovaným hodnotením sudcov Transparency International Slovensko v marci 2023, ktorým je verejnosti predkladané nesprávne a nekorektné hodnotenie jednotlivých sudcov a súdov. Hodnotenie Transparency International Slovensko je založené na základných štatistických údajoch, ktoré neodzrkadľujú a neodrážajú kvalitu práce sudcov, avšak napriek tomu je opakovane uvádzané, že sa hodnotí kvalita a efektivita sudcov.
  • Súdna rada Slovenskej republiky pripomína, že výsledok takéhoto postupu, ktorý je daný navyše celkom mimo kontext do súvisu s potrebou pokračovať v očiste súdov od korupčného a inak nezákonného správania, vážne prehlbuje nedôveru verejnosti v súdnictvo a sudcov, čo je v právnom a demokratickom štáte neprípustné a neakceptovateľné, najmä od organizácie hrdiac sa „transparentnosťou“ už vo svojom názve.
  • Súdna rada Slovenskej republiky preto apeluje na Transparency International Slovensko, aby uvedené hodnotenie sudcov stiahla zo svojej webovej stránky, zo sociálnych sietí ako aj z denníka n v časti blogy.

V Bratislave, dňa 04.04.2023

Marcela Kosová

Ayše Pružinec Eren

Dana Jelinková Dudzíková

Peter Farkaš

Ľuboš Kunay

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás