fbpx
DomáceTempo Hamranovej polície je vražedné: V prípade vyhrážok redaktorke...

Tempo Hamranovej polície je vražedné: V prípade vyhrážok redaktorke RTVS máme podozrivú osobu. Má to NAKA, lebo ja som rozhodol, odkazuje Hamran

-

Tempo Hamranovej polície je vražedné: V prípade vyhrážok redaktorke RTVS máme podozrivú osobu. Má to NAKA, lebo ja som rozhodol, odkazuje Hamran

Bratislava 28. februára (TASR) – V súvislosti s vyhrážkami redaktorke RTVS Marte Jančkárovej smeruje vyšetrovanie ku konkrétnej podozrivej osobe. Na mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá to oznámil prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran. Zároveň potvrdil, že okrem redaktorky je ďalšou poškodenou v prípade nebezpečného vyhrážania prezidentka Zuzana Čaputová.

„Máme tam určité informácie, dôkazy, ktoré smerujú ku konkrétnemu podozreniu. Zrejme sa budú vykonávať procesné úkony. Pracujeme s konkrétnou osobou, ktorú podozrievame z toho, že sa mohla dopustiť jedného z týchto skutkov,“ povedal Hamran v súvislosti s prípadom vyhrážok redaktorke RTVS.

Šéf PZ nechcel predbiehať v súvislosti s informáciami o trestnej sadzbe. Ide podľa neho o nebezpečné vyhrážanie, trestné stíhanie sa vedie v troch veciach. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) napriek tomu, že to nie je v jej vecnej pôsobnosti. „Rozhodol som tak ako prezident Policajného zboru, keďže ide o novinárov. A myslím si, že v tejto spoločnosti by už mohla byť takáto stopka pre akékoľvek násilie smerujúce k novinárom, pretože vieme, čo sa stalo v tejto krajine, a bol by som nerád, keby sa niečo také zopakovalo,“ doplnil Hamran. Zároveň informoval, že na regionálnej úrovni bude polícia vytvárať štruktúry, ktoré budú kontaktné, a komunikačné body pre investigatívnych novinárov, aby im vedeli poskytnúť intenzívnejšiu ochranu.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas informoval o návrhu reformy trestnej politiky. Dodal, že novelizácia Trestného zákona už má ísť na rokovanie vlády. Týkať sa má nielen profesie novinára, ale aj lekárov či zdravotných sestier. Má sa podľa jeho slov napríklad sprísňovať trestný čin ohovárania. „Riešime otázku šikanóznych trestných konaní vo vzťahu k novinárom, upravujeme skutkovú podstatu trestného činu ohovárania, riešime otázku podnecovania, kde sa budú riešiť otázky vyzývania na zhromaždenia pred obytnými domami rôznych osôb vrátane novinárov, útoky na rôzne povolania, ako sú lekári, vrátane novinárov,“ doplnil.

Na výbor boli pozvaní aj generálny riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj, šéfka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová i štátny tajomník rezortu kultúry Radoslav Kutaš.

Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha odmietol vyhrážky voči redaktorke RTVS, no zároveň odmietol, že by za ne mohol Smer-SD. Hovoril o zlyhaní Jančkárovej, ako aj vedenia RTVS a porušení demokratickej diskusie.

Sámelová uviedla, že stanovisko RTVS sa nemení. „Uplatnili sme prázdne kreslo, pretože naša dramaturgia odmietala akceptovať nepozvaného hosťa v relácii, kam sme pozvali niekoho iného,“ informovala. RTVS stojí za Jančkárovou, ktorá podľa Sámelovej urobila všetko preto, aby bola konštruktívnou oponentkou voči dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO). Relácia bola podľa nej vyvážená a nestranná. Je podľa nej bežné, že sa RTVS dohaduje s politickými stranami tak, aby boli v relácii hostia, ktorí nemajú navzájom osobné animozity, a aby bola diskusia prínosná pre divákov či poslucháčov.

Výbor prerušili po vyše štvorhodinovom rokovaní. Uznesenie neprijali, pretože v jeho závere na ňom nebol prítomný dostatočný počet členov. Pripravené uznesenie hovorí o odsúdení útokov na novinárov, predovšetkým od politikov, ktorí majú dosah na verejnú mienku. Podľa šéfa výboru Kristiána Čekovského by politici nemali podnecovať nenávisť a robiť z novinárov terče. Uznesením tiež chcú vyzvať vládu, aby naďalej predkladala legislatívne zmeny na zlepšenie mediálneho prostredia a zvýšenú ochranu novinárov. Prijatie uznesenia má byť na stole na pokračovaní výboru, Čekovský zatiaľ nevedel povedať, kedy opäť zasadne.


K výhražným e-mailom a telefonátu došlo podľa RTVS po minulotýždňovej relácii Sobotné dialógy, ktorej hostkou bola prezidentka SR Zuzana Čaputová, a po relácii odvysielanej 25. februára, do ktorej sa dostavil namiesto pozvaného politika Smeru-SD Mariána Kéryho Ľuboš Blaha, ktorý nebol pozvaný, čo RTVS odmietla a uplatnila štandardný postup tzv. prázdneho kresla.

RTVS poukázala, že politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých verejnoprávne médium do relácií pozvalo. Miesto v diskusnej relácii podľa telerozhlasu nepatrí politickej strane, ale konkrétnemu hosťovi, ktorého redakcia do diskusie pozvala z obsahových dôvodov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás