fbpx
TV VVTB strany SMER - SD: Okupačná dohoda

TB strany SMER – SD: Okupačná dohoda

-

TB strany SMER – SD: Okupačná dohoda

R. FICO: SPÚŠŤAME PETIČNÚ AKCIU K REFERENDU, KDE BUDE RIEŠENÁ PRIJATÁ DOHODA S USA

Včera sa totiž časť opozície rozhodla, že bude blokovať rokovanie parlamentu, pričom použila veľmi hlučnú obštrukciu. Úlohou Borisa Kollára však bolo hľadať riešenie. Malo spočívať v tom, že by sa umožnilo generálnemu prokurátorovi vystúpiť v národnej rade s jeho zásadným stanoviskom, ďalej, že sa nebude rokovať v noci a že bude stanovený riadny termín, kedy sa bude o tejto dohode hlasovať. No vládna koalícia nemala argumenty, nevedeli odpovedať na základné otázky, ako je to so vzdušným priestorom, ako je to s možnosťou navážať na naše územie zbrane, ako je to s obrovskými výhodami, ktoré sa dávajú príslušníkom armády USA a ich rodinám. „Namiesto toho nedemokraticky, v rozpore s princípmi parlamentarizmu, v čase, keď bolo do rozpravy prihlásených tridsať poslancov a z toho dvadsaťpäť bolo poslancov opozičných, v takejto vážnej veci vládna väčšina sa rozhodla silou ukončiť rozpravu v národnej rade namiesto toho, aby predseda národnej rady hľadal nejaké riešenie.  My tvrdíme, že je to porušenie všetkých princípov parlamentarizmu a demokracie, aké vôbec môžu existovať,“ uviedol Robert Fico.

Čerešničkou na torte je dnešné hlasovanie predsedu NR SR. Ten si totiž zavolal poslanca za svoju stranu, ktorý nechcel hlasovať za túto dohodu a „umučil“ ho k tomu, aby hlasoval a on sa potom sám farizejsky a bezcharakterne zdržal hlasovania. 

Včera v pléne zaznelo vystúpenie generálneho prokurátora, ktoré však musel prečítať podpredseda NR SR Juraj Blanár, nakoľko koalícia neumožnila ich vlastnému generálnemu prokurátorovi vystúpiť s odborným stanoviskom, kde pomenoval závažné nedostatky obrannej zmluvy. Jej znenie preukázalo, že táto zmluva je úplne nevýhodná pre Slovensko, porušuje suverenitu Slovenskej republiky, že je to dohoda, ktorá nemala byť nikdy podpísaná. SMER – SD trvá na tom, že táto zmluva nevyplýva z nášho členstva v NATO, je to dobrovoľná bilaterálna zmluva. „Nepodceňujte to a pozrite si, čo schválila dnes národná rada. My sme úplne odovzdali vzdušný priestor a všetky letiská na Slovensku pod kontrolu Spojených štátov amerických. Táto zmluva hovorí jasne, že netreba súhlas Národnej rady Slovenskej republiky na navážanie zbraní a ďalšieho materiálu. Táto zmluva jasne hovorí, že pri trestných činoch, kde je trestná sadzba do troch rokov nie je trestnoprávna zodpovednosť amerických vojakov. V tejto zmluve je napísané, že na území Slovenskej republiky v niektorých situáciách bude mať prednosť právo USA pred slovenským právom. Vládna väčšina dnešným dňom umožnila prakticky trvalú prítomnosť amerických vojakov na území Slovenska,“ prízvukoval R. Fico. 

Preto predseda SMERu – SD oznámil, že strana spúšťa petičnú akciu, súčasťou ktorej bude aj otázka, ktorá sa týka tejto obrannej dohody. Uviedol, že verí, že viac ako dva milióny občanov, ktorí môžu povedať tejto zmluve NIE, je viac ako 79 zradcov v NR SR, ktorí dnes hlasovali za túto zmluvu.

Bratislava 9. februára (TASR) – Opozičný Smer-SD spustí v najbližšej dobe petičnú akciu za vyhlásenie referenda s tromi otázkami. Jednou z nich bude aj otázka týkajúca sa obrannej zmluvy s USA, ktorú v stredu odobrila Národná rada (NR) SR. Po hlasovaní o zmluve to uviedol šéf Smeru-SD Robert Fico. Okrem obsahu zmluvy kritizoval aj priebeh diskusie v pléne. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) si podľa neho nevie urobiť poriadok a namiesto toho ukončil diskusiu, hoci bolo do nej prihlásených 30 rečníkov.

„Spúšťame petičnú akciu. Súčasťou bude aj otázka, ktorá sa týka tejto zradcovskej dohody. V prípade platného výsledku referenda výsledok má silu ústavného zákona, čo bude zaväzovať ústavných činiteľov, pokiaľ ide o prístup k tejto zmluve. Verím, že občania SR povedia zmluve nie,“ povedal na tlačovej konferencii Fico a vyzval ľudí podporiť referendum.

Referendum by malo obsahovať aj otázku týkajúcu sa predčasných volieb. Tretia otázka sa bude podľa Fica pravdepodobne týkať zastropovania dôchodku. Otázku o zmluve s USA ešte formulujú. Pred časom hovoril, že otázka by sa mala týkať vypovedania zmluvy s USA.

Kritizoval tiež diskusiu v pléne. „V čase, keď bolo do rozpravy prihlásených 30 poslancov, z toho 25 opozičných, v takejto vážnej veci sa vládna väčšina rozhodla silou ukončiť rozpravu v NR SR. Namiesto toho, aby si predseda NR SR hľadal nejaké riešenie,“ povedal Fico s tým, že ide o porušenie princípov parlamentarizmu a demokracie.

Šéf Smeru-SD zopakoval, že zmluva je nevýhodná pre Slovensko, porušuje suverenitu a nevyplýva z nášho členstva v NATO. Dohoda podľa neho hovorí, že v niektorých veciach bude mať na území SR prednosť právo USA pred slovenským právom. „Odovzdali sme vzdušný priestor a letiská pod kontrolu USA,“ myslí si šéf strany.

Upozornil tiež na stredajšie rozhodnutie vlády o vyslaní slovenských vojakov, ktorí budú cvičiť v Poľsku i na Ukrajine. Rozšírením výcvikových aktivít na prvý polrok reagujú Ozbrojené sily (OS) SR na vývoj bezpečnostnej a geopolitickej situácie v Európe. Fico to označil za provokáciu.

Zdroj: TASR.TV

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás