DomáceSudkyňu Záleskú uznali vinnou za zmeškanú lehotu, disciplinárny senát...

Sudkyňu Záleskú uznali vinnou za zmeškanú lehotu, disciplinárny senát jej udelil napomenutie

-

Sudkyňu Záleskú uznali vinnou za zmeškanú lehotu, disciplinárny senát jej udelil napomenutie

Pamela Záleská sa posledné týždne stala jednou z hlavných spoločenských a politických tém. Disciplinárku na ňu podal predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská nestihla v kauze obnovy konania Vladimíra Mišenku vyhotoviť písomné uznesenie v stanovenej 30-dňovej lehote. U sudcov to nie je žiadna výnimka, tento termín si môžu predĺžiť – o predĺženie lehoty však musí oficiálne požiadať. Sudkyňa Záleská to však neurobila a predseda jej domovského súdu preto na ňu podal disciplinárny návrh. Záleská pred disciplinárnym senátom vysvetľovala, že uznesenie vyhotovila v 30-dňovej lehote no zabudla ho poslať súdnej asistentke na zaevidovanie do elektronického súdneho systému.

„Nepopieram skutok. Moja povinnosť bola dať uznesenie expedovať, to som nespravila aj keď som uznesenie vyhotovila v časovom termíne,“ uviedla sudkyňa Záleská.

„Je mi nesmierne ľúto, že odsúdený Mišenka nemal doručené uznesenie o obnovení konania konania, ktorého sa domáhal. Nezmením to, som si vedomá, že ide o moju chybu čo dokazuje, že nie som stroj a ani dokonalá. Ublížila som odsúdenému v prípade keď na konaní ani nebol prítomný a veľmi ma to mrzí,“ v záverečnej reči povedala sudkyňa.

Predseda súdu Ján Hrubala sudkyni navrhuje trest zníženia platu o 30 percent po dobu troch mesiacov. Podľa jeho slov ide o najvyšší možný trest, ktorý pri takomto porušení povinností sudcu môže navrhnúť.

„Išlo o zanedbanie povinnosti z nedbanlivosti, z dôvodu pracovného vyťaženia,“ povedal Hrubala k svojmu návrhu. Aj v záverečnej reči upozornil na to, že sudcovia špecializovaného trestného súdu sú vo veľkom pracovnom vyťažení a podobné chyby sú len otázkou času kedy nastanú.

Senát Najvyššieho správneho súdu uznal sudkyňu Záleskú vinnou, jej trest však oproti návrhu predsedu ŠTS Jána Hrubalu zmiernil. Sudkyňa dostala od senátu len napomenutie, a to najmä preto, že senát uznal argumentáciu sudkyne Záleskej, že nejde o opakované pochybenie. Senát takisto vyzdvihol fakt, že Záleská svoju chybu napravila a skutok aj oľutovala a počas pojednávania neboli prezentované dôkazy, ktoré by dokázali, že konanie sudkyne by bolo úmyselné. Okrem napomenutia musí Pamela Záleská zaplatiť aj trovy konania vo výške 120 eur.

Disciplinárka prišla dva týždne potom, ako Záleská niekoľko hodín vysvetľovala svoj vzťah s novinárkou Monikou Tódovou pred Súdnou radou. O vystúpenie sama požiadala na základe medializovaných informácií o jej vzťahu s novinárkou.

„Nikdy som nevyniesla, nesprístupnila, nedala informáciu, ktorú povinnosť mám chrániť, žiadnej neoprávnenej osobe, nielen novinárke Tódovej,” povedala Záleská na otázky, ktoré smerovali k tomu, že mala novinárke Monike Tódovej vyniesť informácie zo súdnych spisov.

„Rozhodujem na základe dôkazov, nie na základe niekoho želaní, diktátu.” Sudkyňa pripomenula, že jej rozhodnutia sú podrobené posudzovaniu Najvyššieho súdu.

Na vzťah Záleskej a Tódovej upriamil pozornosť bloger Martin Daňo, ktorý ich natočil na spoločnej dovolenke. Kritizovali ich za to najmä opoziční politici na čele so stranou Smer.

Na disciplinárnom konaní sa ako verejnosť zúčastňuje aj Martin Daňo, toho predsedníčka senátu Viola Takáčová niekoľkokrát upozornila aby nerušil priebeh konania inak bude zo súdnej siene vykázaný.

Zdroj: Aktuality.sk

Autor: Peter Sabo

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás