Vianoce sú nielen časom radosti a pokoja, ale aj obdobím, ktoré je späté s významnými historickými udalosťami. Kým väčšina ľudí oslavuje tieto sviatky v rodinnom kruhu, história nám ukazuje, že na Vianoce sa stali aj rozhodujúce momenty, ktoré formovali našu kultúru a svet. Tu je sedem najdôležitejších historických udalostí, ktoré sa stali počas Vianoc.
7. Prvé vianočné prímerie (24. – 26. december 1914)
Vianoce 1914 na Západnom fronte počas prvej svetovej vojny priniesli nečakaný moment pokoja. Vojaci oboch strán — Nemci a Spojenci — dočasne prerušili boje, vymieňali si drobné darčeky, spievali vianočné koledy a na niektorých miestach dokonca hrali futbal. Tento spontánny akt ľudskosti v čase vojny sa stal symbolom nádeje a zmierenia, a dodnes je pripomínaný ako jeden z najdojímavejších príkladov mieru uprostred vojnových hrôz.
6. Korunovácia Štefana I. (25. december 1000)
5. Založenie Červenej armády (25. december 1917)
25. decembra 1917 počas ruskej revolúcie Lenin oficiálne schválil vytvorenie Červenej armády, ktorá sa stala rozhodujúcou vojenskou silou boľševickej strany. Hoci sa Vianoce v tom čase v revolučnom Rusku už oficiálne neoslavovali, dátum 25. december mal obrovský význam, pretože Červená armáda zohrala kľúčovú úlohu v občianskej vojne a pri konsolidácii moci komunistov v Rusku. Táto udalosť neskôr ovplyvnila aj vývoj celosvetového komunizmu.
4. Korunovácia Karola Veľkého (24. decembra 800)
Na Štedrý deň v roku 800 bol Karol Veľký korunovaný za cisára Svätej ríše rímskej pápežom Levom III. Tento moment mal mimoriadny význam pre politický, náboženský a kultúrny vývoj Európy a predstavoval začiatok nového historického obdobia známeho ako karolínska renesancia. Ani Karlova koruna sa však nezachovala. Dnešná koruna Svätej ríše rímskej bola vytvorená až o niekoľko storočí neskôr, konkrétne v období 11. až 12. storočia.
3. Koniec Sovietskeho zväzu (25. december 1991)
Na Vianoce v roku 1991 Michail Gorbačov oznámil svoju rezignáciu z postu prezidenta Sovietskeho zväzu. Tento okamih symbolizoval oficiálny koniec existencie ZSSR, ktorý trval 69 rokov. Po Gorbačovovej rezignácii bola nad Kremľom stiahnutá červená sovietska vlajka so kosákom a kladivom a nahradená ruskou trikolórou. Rozpad ZSSR mal globálne dôsledky, pričom 15 bývalých sovietskych republík získalo nezávislosť a začal sa nový geopolitický poriadok.
2. Vypustenie Apolla 8 (21. december 1968)
V decembri 1968 sa uskutočnila jedna z najvýznamnejších misií v dejinách vesmírneho výskumu. Astronauti Apolla 8 (Frank Borman, Jim Lovell a William Anders) sa stali prvými ľuďmi, ktorí opustili obežnú dráhu Zeme a obleteli Mesiac. Na Štedrý večer predniesli posádka slávny úryvok z Knihy Genesis, ktorý spojil tento vedecký úspech s hlbokým duchovným významom Vianoc. Tento moment bol vysielaný do celého sveta, čím sa Vianoce 1968 stali globálnou oslavou ľudského pokroku a objavovania vesmíru.
1. Narodenie Ježiša Krista (približne 4-6 pred n. l.)
Najdôležitejším a najznámejším momentom Vianoc je bezpochyby narodenie Ježiša Krista. Bez neho by totiž žiadne Vianoce ani neboli. Aj keď historici nie sú schopní určiť presný dátum jeho narodenia (predpokladá sa, že sa narodil niekedy medzi rokmi 4 až 6 pred naším letopočtom), kresťanská cirkev stanovila 25. december ako deň oslavy jeho narodenia. Táto udalosť sa stala centrom Vianoc, sviatku lásky, pokoja a rodinnej pohody, ktorý dodnes spája miliardy ľudí po celom svete.
Autor: Marek Kurta