O aktuálnej politickej situácii na Slovensku sme sa porozprávali s poslankyňou Národnej rady SR Zuzanou Plevíkovou (Smer-SSD).
Posledné týždne sa po slovenských mestách uskutočňujú protesty proti štvrtej vláde Roberta Fica. Ako hodnotíte ich doterajší priebeh?
Našťastie sa nič dramatické na protestoch nedeje. Prebiehajú relatívne pokojne, čo podľa mňa súvisí aj s tým, že premiér Robert Fico a SIS informovali verejne o rôznych zahraničných vplyvoch, ktoré sa snažia destabilizovať Slovensko. Ukázalo sa, že niektoré občianske združenia a opozičné sily spolupracujú s externými aktérmi, za účelom vyvolania chaosu a rozvratu v štáte. Vďaka tomu sa podarilo podchytiť prípadné rizikové faktory a orgány činné v trestnom konaní pracujú na tom, aby zabránili akýmkoľvek ďalším pokusom o podkopanie demokratického poriadku. Zároveň treba povedať, že občania majú Ústavou SR garantované právo na zhromažďovanie, ktoré plne rešpektujeme. Na rozdiel od predchádzajúcich vlád sa nepoužili žiadne donucovacie prostriedky, ako vodné delá či gumové projektily, a politickí lídri neboli pred protestmi zadržaní a odvedení na policajnú stanicu. Je to ukážka toho, že o takúto agresívnu represiu, aká za predošlých hegero-matovičových vlád bola z našej strany nemáme záujem. Faktom ale je, že tieto protesty sú založené na klamstvách. Napríklad tvrdenia, že sa Slovensko chystá vystúpiť z Európskej únie, sú úplne nepravdivé, sú bohapustou lžou. Zahraničné cesty, či už do Ruska, USA alebo kdekoľvek inde, neznamenajú zmenu zahraničnopolitickej orientácie krajiny. Stačí si položiť otázku: Keď Robert Fico išiel do Ruskej federácie, hovorilo sa, že ťaháme Slovensko na východ a chceme ho pripojiť k Rusku. Teraz ide do Spojených štátov amerických, budú teda tí istí ľudia totožne tvrdiť, že chceme, aby Slovensko vystúpilo z EÚ a stalo sa ďalším štátom USA? To ukazuje, aké absurdné sú tieto konštrukcie opozície.
Veľkou témou boli aj predčasné voľby. Po stabilizácii tesnej väčšiny je možné dovládnutie do skončenia riadneho volebného obdobia. Ako sa pozeráte na „rebélie“ niektorých koaličných poslancov?
Samozrejme, mrzí ma to. Najmä preto, že naša vláda má za krátky čas množstvo úžasných výsledkov a je škoda, že tieto úspechy sú zatienené hádkami jednotlivcov. Ak chceme vládnuť do konca riadneho volebného obdobia, mali by sme ťahať za jeden povraz. Pevne verím, že sa všetko zdarne dorieši a my budeme ďalej plniť Programové vyhlásenie vlády, ciele a sľuby, ktoré sme dali našim voličom.
Robert Fico so svojou politikou na štyri svetové strany. Ako sledujete doterajšie kroky ukrajinského prezidenta Zelenského so zastavením dodávok zemného plynu?
To, čo spravil prezident Zelenský, bolo absolútne nekorektné voči Slovensku. Ako krajina, ktorá sa chce stať členom Európskej únie, by mala chápať princípy spolupráce, nie jednostranne škodiť partnerom. Najmä, keď si spomeniem, ako sme Ukrajine a jej obyvateľom pomohli. Slovensko poskytlo a poskytuje Ukrajine značnú pomoc od začiatku konfliktu. Slovensko od začiatku vojnového konfliktu poskytlo Ukrajine pomoc vo výške 3,48 miliardy eur, čo predstavuje 3,22 % nášho HDP. Tým sa radíme medzi krajiny s najvyššou mierou solidarity voči Ukrajine. Napríklad Nemecko poskytlo pomoc vo výške 1,23 % svojho HDP, USA 0,41 % a Francúzsko 0,33 %. To znamená, že Slovensko prispelo relatívne viac ako tieto veľké ekonomiky. A čo sme za to dostali? Napriek tomu sa prezident Zelenský rozhodol jednostranne zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu, čo poškodzuje nielen nás, ale aj celú EÚ. Slovensko však na tento problém veľmi rýchlo reagovalo a nezostalo ticho. Premiér Robert Fico okamžite začal riešiť alternatívne dodávky plynu – rokoval s Ruskom, Azerbajdžanom, Maďarskom, Tureckom a ďalšími partnermi. Taktiež rokoval s eurokomisárom pre energetiku v Bruseli. Vďaka tomu dnes máme alternatívy a V. Zelenský pod tlakom ustúpil. Napríklad sú v hre dodávky azerbajdžanského plynu. Toto je dôkaz, že premiér robí suverénnu politiku, ktorá chráni slovenské záujmy a môžeme povedať, že v tomto prípade aj európske. A je mi doteraz veľmi smiešne, že Michal Šimečka sa hrdí tým, ako to on všetko vybavil, keď utekal za V. Zelenským do Kyjeva. Ale to už si asi každý vie urobiť názor sám, ako vyzerá to, keď niekto robí skutočnú politiku a ako to vyzerá, keď je niekto iba pretláčaná marketingová tvár.
Donald Trump ako staronový prezident USA so svojou protekcionistockou politikou háji záujmy aj na úkor Európskej únie. Akým spôsobom sa môžeme ako Slovensko s týmto popasovať?
Európska únia narazila a narazí na tvrdú realitu. Musí sa tomu prispôsobiť a posilniť svoju vnútornú súdržnosť či konkurencieschopnosť. Niekedy mi lídri EÚ pripadajú, akoby žili v úplne inom vesmíre. Miesto toho, aby presadzovali to, že Únia bola vytvorená ako mierový projekt a v prvom rade razili tieto hodnoty, tak sa z nej stal vojnový projekt. Miesto toho, aby obhajovala svoje členské štáty a ich záujmy, začala obhajovať a chrániť všetkých ostatných naokolo. Naša konkurencieschopnosť bude prudko klesať, do toho budeme mať určite problémy s nelegálnou migráciou a Brusel nemá lídrov, ktorí by zastupovali záujmy všetkých členských štátov EÚ. To môžeme vidieť aj na tom, že na rokovanie o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou nepozvali ani jedného jeho zástupcu. Premiér Fico plánuje v najbližších dňoch vycestovať do USA. Táto návšteva môže poskytnúť priestor na bilaterálne rokovania a hľadanie spôsobov, ako minimalizovať negatívne dopady americkej politiky na slovenskú ekonomiku. Je nevyhnutné, aby aj Slovensko v spolupráci s ostatnými členskými štátmi EÚ hľadalo spôsoby, ako posilniť svoju ekonomickú suverenitu a zároveň udržiavať konštruktívne vzťahy so Spojenými štátmi. To si vyžaduje kombináciu diplomatických aktivít, ekonomických reforiem a strategických investícií do oblastí, ktoré zvýšia našu konkurencieschopnosť na globálnom trhu.
Otázka na záver. Ako vnímate kroky českej vlády voči politike vlády Roberta Fica?
Kroky českej vlády a niektorých jej predstaviteľov v posledných mesiacoch nemožno vnímať inak ako systematickú snahu zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska. Videli sme to už pred parlamentnými voľbami, keď niektorí českí politici, vrátane premiéra Petra Fialu, otvorene podporovali slovenskú opozíciu a vysielali negatívne signály voči strane SMER-SSD a Robertovi Ficovi. Podobná situácia sa opakovala aj pred prezidentskými voľbami, kde bolo cítiť jasnú snahu českých vládnych predstaviteľov ovplyvniť verejnú mienku na Slovensku. Takéto konanie je však nielen neprípustné, ale aj značne pokrytecké. Česká vláda sa namiesto riešenia vlastných problémov, napríklad vysokých cien energií, rastúcej inflácie či nespokojnosti občanov, venuje komentovaniu diania v Slovenskej republike. Akoby si niektorí českí politici mysleli, že je dôležitejšie riešiť slovenskú politiku než problémy vlastných občanov. Samozrejme, netreba zabúdať na fakt, že Česká republika má v tomto roku voľby. Je teda zrejmé, že výroky namierené proti slovenskej vláde budú len pribúdať, pretože niektoré ich strany nemajú vlastné výsledky, ktorými by oslovili voličov, a tak sa snažia vyvolávať strach a vytvárať obraz Slovenska ako hrozby. Ak sa niektorí českí politici rozhodli urobiť z Roberta Fica a jeho vlády „strašiaka“, je to len dôkaz toho, že nemajú vlastnú víziu, ako viesť svoju krajinu.
Zhováral sa: Matej Mindár
Foto: Zuzana Plevíková (Facebook)