fbpx
- Reklama -
KomentáreReferendum neprešlo, avšak Heger a Matovič s Čaputovou majú...

Referendum neprešlo, avšak Heger a Matovič s Čaputovou majú väčší problém ako si mysleli

-

Referendum neprešlo, avšak Heger a Matovič s Čaputovou majú väčší problém ako si mysleli

Referendum sa skončilo, výsledky sú takmer isté. Z médií tzv. hlavného prúdu sa dozvedáme, že “Ficovo” referendum je neúspešné, ale ak si to rozmeníme na drobné, je to naozaj tak? Je Fico naozaj ten porazený?

Zdroj: Sme/Denník Sme referendum označil ako Ficovo referendum

Áno, môžeme do veľkej miery povedať, že predseda SMER – SD Robert Fico, bol hlavnou hybnou silou referenda. Boli to hlavne jeho štruktúry, ktoré v lete zbierali podpisy v petičnej akcii na následné vyhlásenie referenda Zuzanou Čaputovou.

- reklama -


POČET HLASOV

Zdroj: ŠÚ SR/Takmer konečné výsledky referenda z 21.01.2023

PRENESME SA DO ROKU 2020

Zdroj: ŠÚ SR/Výsledky parlamentných volieb 2020

Účasť v parlamentných voľbách bola 65,80%, čo predstavovalo 2 916 840 voličov.

Politické strany za mohunej podpory médií, ktoré vytvorili koalíciu mali nasledujúci počet hlasov:

OĽaNO – 25,02% – 741 166 hlasov

Sme rodina – 8,24% – 237 531 hlasov

SaS – 6,22% – 179 246 hlasov

Za ľudí – 5,77% – 166 325 hlasov

Spolu: 1 324 268 hlasov

Opozičné strany

SMER – SD – 18,29% – 527 172 hlasov

ĽSNS – 7,97% – 229 660 hlasov

(samozrejme zarátané sú tam aj hlasy ich neskorších klonov HLAS – SD, či Republika, Život atď…)

SPOLU: 756 832

Rozdiel medzi hlasmi pre súčasnú opozíciu a ľuďmi, ktorí prišli do referenda znamená nárast o 436 366 hlasov (zanedlbateľný počet referendovej odpovede NIE, nebol zarátaný).

Ak si porovnáme mainstreamovú mediálnu podporu referenda (takmer žiadna) s parlamentnými voľbami je naozaj zázrak, že došlo toľko ľudí. Hľadať príčiny, prečo účasť nebola ešte vyššia nemá význam. Mohlo to zohrať počasie, už spomínaná informovanosť a dátum vyhlásenia. Rozoberať to nemá význam. A tu sa ukazuje, že síce v demisii, ale stále vládnuca garnitúra a prezidentka Zuzana Čaputová po všetkých prekážkach, ktoré vytvárali majú veľký problém.

Z úst Matoviča, Hegera, Sulíka, Remišovej vždy počúvame o návrate Fica. Nie Pellegriniho, ktorý si medzitým založil Hlas a ktorý v každom televíznom prieskume vedie, ale Fica.

Zdroj: Sme/Prieskum zverejnený 2 dni pred referendom

Z toho vyplýva len jedno. Interné prieskumy politických strán, ktoré si dávajú robiť musia ukazovať iné čísla. Dôkazom môže byť aj to, ako každý deň počúvame o nejakých spájaniach sa tých samozvaných tzv. demokratických síl, avizovaných projektoch SDK 2, SDK 3 a ich hysterické stavy ako inak “z návratu Fica”.

A ČO ČAPUTOVÁ?

Tá má ešte vačší problém. Väčšina ľudí referendum nevnímala ako poistku, ktorá môže vyvolať predčasné voľby 76 poslancami voči akejkoľvek vláde, ale ako Fica voči prezidentke a vládnucej partii, resp. opozícii proti už vyššie spomenutým. Jednoducho povedané bolo to referendum o vyslovení nedôvere tým, ktorí robia prekážky predčasným voľbám.

Pri účasti v referende 1 193 198 občanov je pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že z tohto čísla je minimálne polovica budúcich voličov strany Smer (596 599), ako najväčsej hybnej sily referenda. Opäť je potrebné pripomenúť – pri 27%nej účasti. Ako to môže vytreliť pri volebnej účasti napr. 60% nevieme, ale číslo sa môže priblížiť aj k miliónu a jasnému volebnému víťazstvu Smeru (Matovičovo OĽaNO pri 25%nej úspešnosti a 65%nej účasti malo 741 166 hlasov)

A sme pri Čaputovej. Tá za mohutnej podpory médií nebola v druhom, rozhodujúcom kole prezidentských volieb schopná získať ani toľko hlasov, koľko ľudí prišlo na referendum.

Zdroj: ŠÚ SR

Ani jej percento z počtu všetkých voličov zapísaných v zozname voličov, nedosiahlo percento účasti občanov na referende. Jej percento z celkového možného počtu vtedy zapísaných voličov 4 419 883 bolo 23,91%!

Zdroj: ŠÚ SR

Prezidentka, ktorá pre referendum okrem toho, že ho po nekonečných váhaniach a mudrovaniach o súlade s Ústavou SR vyhlásila, neurobila pre účasť absolútne nič. Dá sa povedať, že z torza koalície jedine Boris Kollár dal aj svojim voličom tzv. zelenú kartu. Pre nabádanie jeho voličov na účasti sa nepretrhol, ale ani neodhováral. Dôkazom bola aj účasť poslankyne, ktorá je v klube Sme rodina Romany Tabák, ktorá sa referenda zúčastnila.

Na záver o rečiach, že referendum boli zbytočne vyhodné peniaze, ktoré mohli ísť napr. rodinám v núdzi sa môžeme opýtať, kde bola tá pomoc pri prvej podpisovej akcii, kde referendum Čaputová nevyhlásila. A na zbláznenie pre Čaputovú by mohlo byť, ak by sa Robert Fico rozhodol začať zbierať podpisy na nejakú ideovú otázku týkajúcu sa napr. LGBTI komunity, ako sú sobáše osôb rovnakého pohlavia, alebo adopcia detí partnermi rovnakého pohlavia štýlom akým sa dialo toto referendum, čiže otázkou by bolo paragrafové znenie, ktoré by bolo v prípade úspechu prenesené do Ústavy SR, kde dnes stojí, že manželský zväzok je zväzok muža a ženy. Na 99,99% by takéto referendum úspešné nebolo. Otázka vyhlásiť takéto referendum by pre Čaputovú bolo zrejme nočnou morou. A v prípade, ak by napr. R. Fico od zberu podpisov na takéto refendum upustil, dostalo by sa pomoci z “ušetrených” peňazí rodinám? Určite nie…

Martin Murín/VV

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás