fbpx
- Reklama -
DomácePREMIÉRA UŽ ZAJTRA O 7:00 Príčiny prečo je ľavica...

PREMIÉRA UŽ ZAJTRA O 7:00 Príčiny prečo je ľavica v kríze a čo s tým

-

PREMIÉRA UŽ ZAJTRA O 7:00 Príčiny prečo je ľavica v kríze a čo s tým

 • Prečo je ľavica v kríze? Kedysi sa pri moci striedala s konzervatívcami a atakovala 40-percentnú hranicu, dnes ak sa dostane na 20 percent, je to veľký úspech.
 • Zradila podstatu, keď prijala liberálnu agendu?
 • Nástup tzv. krajnej pravice je odpoveďou. Prečo komunistické okrsky vo Francúzsku chytá Marine Le Penová, WhiteTrash oslovil Donald Trump, desaťročia skalné labouristické okrsky chytil Boris Johnson?
 •  Nie je to ultra pravica, ale protestné strany. Najväčší úpadokLabour Partynastal,  keď  EdMilibend, chcel znížiť školné zo 9000 na 7000 libier. 
 • Kto je dnes vzorom?Jean Mélenchon, ktorý brutálne padol, alebo strana Die Linke, ktorá má šesť percent?  AOC-Alexandria Ocasiová-Cortezová je progresivistka,  BernieSanders je  európsky mainstream, len v USA je radikálom.
 • Čo sú „žlté vesty“? Náznak obrody ľavice alebo slepá ulička? Rovnako ako OccupyWallStreet či Indignados – Podemos?
 • V roku 2008 bolo okno príležitostí, ktoré sme nevyužili. Sme naň pripravení aspoň dnes?
 •  Vieme ponúknuť komplexné a uskutočniteľné riešenia? Alebo ľavica skončila, keď rezignovala na boj s kapitalizmom a chcela ho len upraviť, humanizovať a dať mu ľudskú tvár?
 • Aké sú dnes nástroje ľavicovej politiky? Progresívne zdanenie,  čo najvyšší rast najnižšej mzdy, sociálne práva, skracovanie pracovného času, dostupnosť verejných služieb, sektorové dane,  prípadne zdanenie technologických gigantov, digitálna daň, dane z majetku. Čo ďalej? Toto samo osebe stačí?
 • Dostupnosť bývania, družstevné vlastníctvo, je toto cesta?
 • Nie je fetiš nedotknuteľnosti súkromného  vlastníctva limitom ľavice?Dokonca ľavica kvôli tomu nedokáže ani eliminovať vyberačov renty  – zdravotné poisťovne, solárnych barónov…
 • Existuje systémová alternatíva? Je to Parecon od Michaela Alberta  či ekonomická demokracia Davida Schweickarta?
 • Myšlienkový experiment nám hovorí, že ani absolútna či ústavná väčšina by niečo také na semiperiférii nedokázala. Nie v krajine, kde 80 % exportu tvoria transnacionálne korporácie.
 • Kde sú limity národného štátu?
 • Téma rastúcej sa a stále sa prehlbujúcej nerovnosti nie je, bohužiaľ, silná politická agenda.  Prečo sa nedarí ju presadiť?
 • Prekariát ako nová trieda? Prečo ho ľavica nedokáže osloviť v čase, keď masové a organizované robotnícke hnutie  de facto neexistuje?
 • Nedokážeme sa vysporiadať ani s daňovými rajmi… Čo teda ďalej?
 • Spoliehame sa na technologický pokrok.
 • Je riešením základný nepodmienený príjem, alebo je to len ťah pravice, ako udržať ľudí v „podrevolučnom“ stave a systémovo nič neriešiť?
- reklama -

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

6 KOMENTÁRE

 1. Prečo ? Pretože opustila svoj program , nasadla na vlnu neoliberalizmu v mylnej predstave , že už sme všetci bohatí a nie je o čo a proti komu bojovať . Ďalej ľavica nemá osobnosti s charizmou , ktorí by dokázali osloviť voličov . Pokým sa nevráti ku svojmu programu a nepredstaví osobnosti s charizmou nedostane sa ďalej ako k besedám . Príkladom je nemecká SPD , ktorá osem rokov prežívala postupný pád až na hranicu zvolitelnosti . Až nový líder charizmatický Scholz a návrat k sociálnemu programu z nej urobil lídra predvolebných preferencií .

 2. Hlavnou prekážkou vzniku ozajstnej ľavice na Slovensku je Smer, ktorý akože ľavicu zjednocoval, ale reálne ju zničil. Nemá žiadny program okrem tzv. sociálnych balíčkov. Nechce zmeniť vlastnícke vzťahy a finančné toky v prospech ľudí, nechce odprivatizovať zdravie, starobu a vzdelanie. Nechce dať mladým rodinám dostupné byty (napr. družstevné) a necháva mladých ľudí v hypotekárnom otroctve. Škoda ďalej pokračovať…
  Ani špeciálne trestné orgány a tzv. trestné činy extrémizmu nie sú zrovna ľavicovým znakom.
  A nakoniec, chýba mi poctivá sebareflexia…

  • ..a dokedy sa má autentická ľavica podľa vás ešte sebamrskať a za čo? Kedy sa začne „sebareflektovať“ pravica?! Proti jej zoznamu hriechov by bol ten ľavicový iba ako pár drobných poznámok…Inak s tým Smerom s vami súhlasím a pri pohľade na promofoto mi vyskakuje vyrážka. Pán Blaha,“bezpečne držiaci “ hlasy voličov autentických ľavicových strán v s.r.o Smer SD bude diskutovať o kríze ľavice?! To naozaj?! …žaba na prameni sa prihovorí o nedostatku tečúcej vody.. Rozkošné!

 3. Prečo je ľavica v kríze? ..,lebo „majitelia“ si už kúpili takmer všetko,vrátane ľavicového voliča. A dobre si ten historický deal poistili,lebo tí,ktorí ešte ostali nekúpení,sem už bez postihu ani len nemôžu napísať svoj názor…

 4. Som ctiteľom českého bonmotu, že nieto väčšej hanby, ako tlačiť mimo mísy…(Pre menej chápavých v českom jazyku sa mísou myslí tá záchodová).
  Tento bonmot sa dá vztiahnuť na „ľavicových lídrov“ aj snahu politológov zachraňovať dubiózny systém revitalizáciou „ľavice“.
  Ako sa môže tá ľavica, ktorá sa identifikuje civilizačným pokrokom, snažiť etablovať v úpadkovom civilizačnom systéme reštaurácie monopolného kapitalizmu?!? Teda hľadanie úspešnej konzervatívnej ľavice je snaha patentovať ako perpetum mobile detskú veternú ružicu…
  Ak sa niekto snaží premýšľať pokrokovú civilizačnú zmenu, musí pochopiť situáciu a identifikovať určujúce tendencie. Inak je to pokus uvariť zo starých handier „chutný“ vývar…
  V dobe eugenických, neomaltuziánskych experimentov maskovaných ako pandémie, klimatické krízy a pokusov transformovať vládu oligarchie v globalizácii a technologickom skoku informačnej civilizácie je to tragédia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás