NázoryPre Slovákov bezvýznamný povaľač z Bruselu Šimečka otváral zobák...

Pre Slovákov bezvýznamný povaľač z Bruselu Šimečka otváral zobák na maďarského ministra zahraničných vecí

-

Pre Slovákov bezvýznamný povaľač z Bruselu Šimečka otváral zobák na maďarského ministra zahraničných vecí

BRATISLAVA 12. augusta (SITA) – Predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka vyzval maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa, aby rešpektoval suverenitu Slovenskej republiky a zdržal sa výrokov, ktoré nepodložene spochybňujú nezávislosť Polície SR. Reagoval tým na výrok ministra zahraničia Maďarska o tom, že Tibor Gašpar je na Slovensku terčom honu.

Minister zahraničných vecí Maďarska Szijjártó zverejnil na sociálnej sieti status, v ktorom píše, že po celom svete prebieha hon na politikov, ktorí sú v opozícii voči medzinárodnému liberálnemu mainstreamu a statočne zastupujú národné záujmy. Ako uviedol, v Spojených štátoch je vznesené ďalšie obvinenie s cieľom pokúsiť sa zablokovať najpravdepodobnejšieho kandidáta v budúcich prezidentských voľbách, na Slovensku bol zatknutý jeden z popredných politikov strany, ktorá má najväčšie šance v jesenných parlamentných voľbách a v Bosne a Hercegovine boli vznesené obvinenie proti demokraticky zvolenému vodcovi srbskej komunity.

Predseda strany Modrí – Európske Slovensko, expremiér a niekdajší minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa dnes v relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril, že „samozrejme, že to nie je v poriadku, čo urobil pán Szijjártó, a nie je to prvýkrát. Už celé roky pozorujeme, že tu a tam dochádza k provokáciám. Takýchto provokácií sa, žiaľ, z času na čas maďarská vláda dopúšťa“. Dodal, že každý môže síce povedať, čo chce, ale je otázne, ako to prispieva alebo neprispieva k naším vzájomným vzťahom s Maďarskom. Výrok maďarského ministra zahraničia sa podľa Dzurindu prieči elementárnym diplomatickým zvyklostiam.

Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon v relácii povedal, že to nebolo prvýkrát, kedy sa Szijjártó vyjadril na podporu politickej strany Smer-SD. Pripomenul, že pred časom mal dokonca spoločnú tlačovku s Robertom Ficom v sídle Smeru-SD. „Ako Maďar musím povedať, že mne to zdvíha žalúdok,“ dodal.

Expremiér a predseda Demokratov Eduard Heger uviedol, že maďarský minister zahraničných vecí nemá najmenší dôvod komentovať prácu slovenských orgánov činných v trestnom konaní (OČTK), tak, ako náš minister zahraničných vecí nekomentuje prácu tých maďarských. „Ak by Robert Fico chcel hájiť záujmy Slovenskej republiky, tak by sa od slov maďarského šéfa diplomacie okamžite dištancoval,“ domnieva sa Heger. Poukázal na to, že Fico nie je schopný rešpektovať OČTK, lebo bol zvyknutý, že ho poslúchajú a konajú na jeho pokyn. Tieto časy sa však skončili, zdôraznil Heger. Fico podľa neho našiel v Szijjártóovi spojenca v tejto špinavej kampani. „V čase, keď maďarský premiér Viktor Orbán hovorí o Slovensku ako o odtrhnutom území, Szijjártó vstúpil do predvolebnej kampane tvrdením, že obvinenie policajného exprezidenta a dnes kandidáta Smeru Tibora Gašpara je súčasťou honu na politikov, ktorí sa postavia medzinárodnému liberálnemu mainstreamu a odvážne zastupujú národné záujmy. Takéto tvrdenia sú nielen nepravdivé, ale aj v ostrom rozpore so snahou o dobré susedské vzťahy,“ skonštatoval Heger. Podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka „maďarský minister hospodárstva a zahraničia Péter Szijjártó svojím komentovaním práce slovenských OČTK prepásol príležitosť mlčať“. Uviedol to v statuse na sociálnej sieti.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás